Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Jedna dávka vakcíny neochrání, varuje šéf vakcinologů. A zmínil přeočkování i malé děti

Autor: Kristýna Beránková - 
3. července 2021
05:00

Máme se obávat mutace delta, a proč je třeba zkrátit dobu mezi jednotlivými dávkami vakcíny? Hrozí v létě zákazy cest do oblíbených destinací? A co nás čeká na podzim? I na tyto otázky odpovídal přední epidemiolog, profesor Roman Chlíbek.

Počty případů ve Velké Británii rostou, ale tamní vláda přesto rozvolňuje, protože nepřibývá těžkých případů. Jak je to možné?

Rozvolňovat mohou v Británii, protože mají 85% proočkovanost (v Česku je oběma dávkami očkovaných pouze 30,6 procenta lidí, pozn. red.). Takže se objeví noví pacienti s delta mutací, ale neskončí v nemocnici a nebudou umírat. V Česku je ta situace odlišná, protože proočkovanost jednou dávkou je necelých 60 procent, což je velmi málo. A lidí s dokončeným očkováním je ještě méně.

Jak bude podle vás vypadat léto? Zpřísňují se podmínky pro vstup třeba do Chorvatska. Mají se lidé připravit na nové restrikce? Bude narůstat počet »zakázaných států«?

Pokud jde o státy, kde se situace dramatizuje, tak je na uvážení ministerstva zdravotnictví uzavírání vstupu. I to je řešení. Nejde o restrikce, jde o bezpečný návrat lidí z dovolené a dětí do škol. To znamená ideálně hned 1. září otestovat všechny děti. Alespoň antigenními, nejlépe PCR testy. Podobně i lidí, kteří se vrací z dovolených.

Nemůže nárůst zachycených případů v Česku souviset i s tím, že lidé začali více podstupovat PCR testy kvůli dovoleným?

Ne, to určitě ne. Když jsme byli na vrcholu našich testovacích kapacit, tak stále počet nemocných narůstal. A když se projevil efekt očkování, tak i při vysokých počtech testů začala nákaza klesat. Stoupající trend v Praze není způsoben tím, že bychom víc testovali, ale tím, že se začíná šířit delta mutace. V Praze narůstají počty nemocných v kategorii 16 až 29 let. A to je tím, že je tam nejméně očkovaných.

Jak chrání očkování proti variantě delta?

Při plném očkování oběma dávkami je účinnost asi 88 procent. Někteří očkovaní lidé mohou onemocnět, ale neskončí v nemocnici a nebudou umírat.

Většina očkovaných v Česku ale zatím dostala jen první dávku…

Po první dávce je účinnost zanedbatelná. Už se dávno mělo přejít na interval 21 dní mezi dávkami Pfizeru. Byli jsme ve fázi, kdy jsme chtěli co nejvíce lidí naočkovat první dávkou, což stačilo na britskou mutaci. Teď jsme v situaci, že musíme co nejrychleji doočkovat, abychom se ubránili delta mutaci.

Očkovací centra se ale brání, že nemají pro zkrácení doby mezi dávkami kapacity.

Očkovací místa nechtějí zkracovat interval, protože mají ministerstvem povoleno až 42 dní. Ale jakmile jim bude nařízeno, že to musí být dvacet jedna dní, tak jim nic jiného nezbude. Očkovali jsme osmdesát tisíc lidí denně, pak jsme se dostali na sto tisíc denně a očkovací místa byla schopná jít i na sto dvacet tisíc denně. Takže možnosti přechodně navýšit kapacitu jsou.

Co nás čeká na podzim?

V září až říjnu se objeví registrace vakcíny pro děti mladší 12 let, které budou mít třetinové až poloviční obsahy účinných látek. A určitě se objeví dávka na přeočkování dospělých, ale ve změněné variantě, aby měla vyšší účinnost proti delta mutaci.

Jak staré děti budou moci být očkovány?

Vyvíjejí se vakcíny různé síly a složení pro děti od 3 do 12 let. Ale můžeme očekávat, že budou po čase k dispozici i vakcíny pro děti od šesti měsíců.

Video Za hranice s oběma dávkami, radí Prymula. Co jsme nezvládli a jaké země ještě „zčernají“? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Andrej_Bures ( 3. července 2021 18:57 )

Aha, pan je z moravy. Tak to jo.

Andrej_Bures ( 3. července 2021 18:55 )

První dávku vakcíny dostalo už 80 procent lékařů a 69 procent sester v lůžkové péči a v nemocnicích. Počet očkovaných tak výrazně překračuje republikový průměr.
Kveten 2021
http­s://ww­w.iroz­hlas­.cz/zp­ravy-domov/ockovani-koronavirus-cesko-vakcina-zdra­votni­ci_210­512071­7_ada
Pokud to tak neni, tak sem dej zdroj.

Blacktip ( 3. července 2021 17:55 )

Coz dokazuje i zdejsi diskuze. Exoti, co tu bojuji svatou valku proti ockovani nejsou ani schopni napsat svoje prispevky bez chyb. Prumerne vzdelani bude nekde mezi sestou a sedmou tridou zakladni skoly.

Julie1 ( 3. července 2021 13:31 )

Zdravotníci jsou naočkovaní, nyní očkují svoje děti. 90 % očkovaných má vysokoškolské vzdělání s nižším vzděláním klesá počet očkovaných.

Rexrothak ( 3. července 2021 13:21 )

Ten chlap lže,o proočkovanosti o tom ,že čím víc testuješ tím víc zachytíš o tom,že mutace se rychleji šíří,ale jsou slabší..šéf a lže a chce to napálit do neuvňat to je špatný tohle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa