Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Oblačno 8°C

Problém covidových štěňat: Psi nezvládají návrat páníčků do kanceláří. Trpí úzkostmi

Autor: tsv - 
18. června 2021
05:00

Podle americké studie štěňata adoptovaná v době pandemie trpí stresem a úzkostí. Důvodem je návrat jejich páníčků do práce. Tým z Auburnské univerzity zaznamenal i zvýšenou úroveň strachu při setkáních s jinými psy či lidmi kvůli špatné socializaci způsobené omezeným vycházením z domu. Malí pejsci nejsou zvyklí na samotu a více panikaří, když se ocitnou v neznámé situaci. O studii informoval server DailyMail.

Za problematikou podle vědců stojí fakt, že štěňata v prvních třech měsících života, která jsou pro jejich následnou socializaci nejdůležitější, strávila zavřená uvnitř v bytech či domech. „Primární socializace nastává během prvních třech až šesti týdnů života, a to při interakci se členy vrhu. Poté nastává sekundární fáze vývoje mezi šesti a dvanácti týdny, kdy se štěně učí interagovat s lidmi,“ řekl veterinář z Auburnské univerzity Dr. Christopher Lea.

Podle certifikované kinoložky a psí trenérky Cat Cluttonové jsou první tři měsíce života psa naprosto zásadní a ovlivňují jeho vzorce chování až do konce života. „V tomto období štěňata navazují pouto, učí se komunikovat s ostatními psy a lidmi a zjišťují, jak správně reagovat na jiná prostředí,“ dodala. „Jednoduše řečeno, psi nejsou řádně socializovaní s různými jednotlivci, objekty, vjemy, zvuky, pachy a prostředími a mohou si trvale uchovat strach z těchto podnětů.“

Cluttonová poukázala i na fakt, že během pandemie si pořizovalo psa více začátečníků, kteří nemají dostatečné zkušenosti s jeho výchovou a výcvikem. Veterináři si u „covidových štěňat“ všímají vedle omezeného sociálního chování i časté separační úzkosti. Situace se podle nich bude ještě zhoršovat.

„Tohle jsou psi, kteří nikdy nebyli doma sami. Doteď byli v pohodě, ale jak se mnoho majitelů vrací zpět do normálních rutin, vidíme víc a víc psů, kteří mají problém jejich odchodu přivyknout,“ řekl majitel zvířecího zdravotnického centra PetVet William Brawner. „Vidíme velký nárůst v počtu psů diagnostikovaných se separační úzkostí spojenou s návratem chovatelů k jejich pravidelnému rozvrhu.“

Nespokojení však nejsou jen psi. Podle amerického klubu útulků 73 procent těch, kteří adoptovali svého prvního psa během pandemie, alespoň uvažovalo o navrácení štěněte zpět příslušným zařízením. Zvíře si pořizovali často i ti, kteří si standardně na psa neumí vyhradit čas, či je vlastnění časově náročnějšího domácího mazlíčka v normální necovidové době příliš zatěžuje.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Anifa ( 18. června 2021 10:44 )

Je to smutné. Páníček by měl brát na psa trpícího úzkostí ošetřovné jako na dítě.U nás by to určitě prošlo, jsme přece milovníci psů a čokla potkáte nasprosto všude - v leze, v lázních, na koupališti, v restauraci...

Michal Snobl ( 18. června 2021 09:28 )

Dyť měli doma makat a k tomu nepotřebovali psa.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa