Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

U sousedů kromě hotelů a kempů otevřou i plovárny. Bavorský premiér: Turismus ožívá

Autor: ČTK, sova - 
18. května 2021
19:31

Bavorsko od pátku otevírá hotely a penziony, lidé také budou moci navštívit venkovní kulturní představení, pokud počet návštěvníků nepřesáhne 250. V úterý to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Na rozvolnění se ve stejný den dohodl také severoněmecký Hamburk, kde od víkendu mohou lidé opět zajít na terasy restaurací a kaváren, což bylo původně plánované až na červen. Test v Hamburku vyžadován nebude, pokud sedmidenní průměr i nadále zůstane pod 50 novými případy na 100 000 obyvatel.

„Turismus začne v Bavorsku v pátek, v regionech se sedmidenním průměrem pod stovku bude možné se za dodržení hygienických opatření ubytovat v hotelech, prázdninových domech nebo v kempech,“ řekl Söder. V Bavorsku je aktuální sedmidenní průměr 80,9 případu na 100 000 obyvatel a stále klesá.

Hostům se v pátek mohou zpřístupnit i venkovní plovárny a také venkovní kulturní představení, podmínkou je v obou případech test a sedmidenní průměr nižší než sto. Za stejného předpokladu se mohou konat i venkovní sportovní akce, počet návštěvníků ale nesmí přesáhnout 250. Otevřít mohou i stavebně neuzavřené fotbalové stadiony, i když mají zastřešené tribuny.

U roušek chci zůstat, řekl bavorský premiér

Po letničních svátcích, které jsou o víkendu a o nadcházejícím pondělí, začne Bavorsko rozvolňovat opatření ve školách a školkách. V regionech se sedmidenním průměrem mezi 50 až 165 bude výuka rotační, dosud tak bylo možné jen do průměru sto. Školy na plně prezenční výuku přejdou, pokud průměr klesne pod padesát. I tehdy chce ale Söder zachovat nošení roušek a testování žáků.

Roušky jsou velmi důležitým nástrojem, u kterého chci zůstat, ačkoli se to mnohým moc nelíbí,“ řekl Söder. „Někteří rodiče se sice obávali, že děti nebudou moci dýchat, děti to ale zvládly dobře,“ dodal.

Nejhorší je situace na hranicích s Českem

Na úpravě režimu se v úterý vedle Bavorska a Hamburku dohodlo také Sasko. To je po Durynsku druhou nejpostiženější spolkovou zemí. Celosaský sedmidenní průměr činí 104,8, zatímco celoněmecká hodnota je 79,5 případu. Epidemicky zcela nejhorší v celém Německu je pak s průměrem 232,6 saský krušnohorský okres Erzgebirgskreis, který hraničí Karlovarským a Ústeckým krajem.

Saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti zdravotnictví a boj s pandemií, uvedla, že pro návštěvu obchodů a služeb bude možné používat i samotesty, pokud je na místě provede proškolený personál či sám návštěvník za přítomnosti svědka. Nově nebudu potřebovat test rodiče, kteří vstoupí do venkovních areálů škol. Změny začnou platit od soboty 22. května.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa