Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Očkování Čechů: Rekord u kategorie 40+. Přihlásilo se přes 200 tisíc zájemců za den

Autor: ČTK - 
17. května 2021
21:58

K očkování proti covidu-19 se registrovalo do večera přes 200 000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na Twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Podle něj vytvořila tato věková skupina rekord v počtu registrací za jeden den.

Celkově je ve věku 40 až 44 let přes 900 tisíc lidí, asi sedmina byla očkována už dříve v některé z prioritních skupin. Přestože oficiálně měla být registrace spuštěna o půlnoci, podle informací ČTK bylo možné se přihlásit už zhruba hodinu před ní. Po půlnoci měl systém asi padesátiminutový výpadek. Chytrá karanténa se ráno na Twitteru za výpadek omluvila.

„Je krátce po osmé hodině večer a na očkování se registroval 200tisící zájemce. Věková skupina 40-44 let tak vytvoří rekord v počtu registrací za jeden den,“ uvedla Chytrá karanténa.

Spuštění před půlnocí mělo podle mluvčí ministerstva Jany Schillerové rozložit nápor na systém. „Systém spouštíme vždy o trochu dříve, a to především proto, že se chceme vyhnout okamžitému náporu v určené hodině. Touto cestou se nám daří jednorázový nápor částečně eliminovat,“ sdělila na dotaz ČTK.

Důvodem podle ní není obava o zahlcení systému. „Tento postup neděláme ani tak kvůli obavám ze stability systému, ale i proto, aby lidé, kteří se zkoušejí přihlásit pár minut před začátkem, zbytečně nečekali,“ dodala.

Lidem, kteří chtěli využít možnost se registrovat po půlnoci, kdy bylo oficiálně avizováno jeho spuštění, ale systém neumožňoval webové stránky otevřít, později byly problémy i se SMS zprávami s PIN.

„Stránka nefungovala, pak přišla SMS, ale nebyla kam vyplnit. Při dalším pokusu stránka na zadání s PIN naskočila, ale nepřišla SMS. Pak se to celé shodilo s tím, že probíhá údržba systému,“ popsal zpravodaj ČTK problémy, které trvaly do 00:50. Po čtvrté hodině ranní registrace podle zpravodajky ČTK již fungovala bez obtíží.

Video  Očkování v Thomayerově nemocnici v Praze  - Andrea Ulagová
Video se připravuje ...

Chytrá karanténa ráno před 07:00 na Twitteru uvedla, že problém je vyřešený. Všem lidem, kterým přihlášení zkomplikovali, se omluvili.

Od půlnoci z neděle na dnešek mají možnost hlásit se k očkování lidé od 40 do 44 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923 000. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59 000 z nich.

K registraci čtyřicátníky vybízel před půlnocí na Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). „Pokud je vám 40 plus, zaregistrujte se právě teď na očkování. Jste silná skupina a doufám, že vezmete registrace útokem,“ uvedl.

Video  Pro Čechy 40+ očkování od pondělí. Babiš oznámil změny i u dodávek vakcín praktikům.  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

a-z- ( 18. května 2021 04:39 )

200 tisíc bláznů. Podívejte se, co z lidi udělal Bureš. Začalo to v jeho rodině a co z toho je za pandemii.

y1xcvbnm ( 18. května 2021 02:22 )

hlavně aby mohli do Chorvatska!!! a na předzahrádky!!! předzahrádky , to je to co se pořád řeší, život se úplně zastavil, lidi zblbli a hlavně předzahrádky a Chorvatsko

1pravda1 ( 17. května 2021 23:46 )

SUPER - TITO LIDÉ JSOU SCHOPNI DOJET DO OČKOVACÍCH CENTER. Chtějí se v létě bavit a mít potvrzení o očkování, jezdit do zahraničí a ne se stále testovat, platit za to, a hledat testovací místa... doufám, že dají plastové kartičky s kodem jako v zahraničí, je to jednodušší než ukazovat mobil

Covid_19 ( 17. května 2021 22:15 )

premiér ať raději nikomu neradí, dopadlo to jako obvykle - trapně

Covid_19 ( 17. května 2021 22:14 )

Uživatel Andrej Babiš na Twitteru_ „Pokud je vám 40 plus, zaregistrujte se právě teď na očkování. Jste silná skupina a doufám, že vezmete registrace útokem

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa