Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Testování ve školách jednou týdně: Prymula zmínil risk, po přesných PCR sahají školy okrajově

Autor: Dagmar Machotová - 
12. května 2021
20:25

Školám v polovině krajů České republiky se uleví. Podle nového pokynu ministerstva školství budou moci testovat jen jednou týdně antigenními testy, a u PCR testů dokonce jednou za 14 dní. Výjimkou bude druhý stupeň základních škol v sedmi krajích s horší epidemickou situací, kde bude antigenní testování jako dosud dvakrát týdně. Školy to vítají, epidemiologové v tom vidí riziko.

Školy budou nově testovat žáky pouze jednou týdně v případě antigenních testů a jednou za 14 dní v případě metody PCR. Stát školám do konce školního roku zajistí antigenní testy, jejichž výsledek je sice znám hned na místě, ale jsou méně přesné. Nebo si školy mohou samy zajistit PCR testy, na které jim stát přispěje 200 korun.

Podle epidemiologa a poradce prezidenta Romana Prymuly znamená taková změna riziko. „Z epidemiologického hlediska to trochu risk je, protože platnost toho testu je někde na polovině doby. Antigenní test by měl být prováděn 2x týdně a PCR jednou týdně,“ řekl Blesk Zprávám Prymula. Dodal, že s nově nastavenou frekvencí testování bude vznikat prostor, kdy výsledky nebudou aktuální.

Video Roman Prymula o zkrácených letních prázdninách - Blesk

„Větší část ředitelů na PCR testování přecházet nechce, protože ty antigenní testy nám dodá stát a my víme, že do konce aktuálního školního roku je máme zajištěny,“  řekl Blesk Zprávám šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Dodal ale, že jsou i ředitelé, kteří si našli takové dodavatele, kteří se svou cenou vejdou do státem dotovaných dvou set korun. „Samozřejmě víme, že PCR mají svoje výhody, jsou přesnější a vyhodnocuje je laboratoř, což je pro nás méně práce,“ uzavřel Černý s tím, že nižší frekvence testování dětí školy vítají.

Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) stát nedokázal včas docenit výhody PCR testování a neustále opakuje stejnou chybu tím, že kupuje levné čínské antigenní testy. „Po tom debaklu s výběrovým řízením na antigenní testy udělal stát tu stejnou chybu a znovu je nakoupil. Státu nedochází ty škody, které tím působí,“ řekl Blesk Zprávám Portlík.

Školy na Praze 9 testují od 17. února metodou PCR. „Pokud mám hodnotit přínos toho, že jsme přišli na to, co jsme všichni tušili, tak to je pozitivní. Pokud mám hodnotit to, jestli jsem teď spokojený, že už to víme, tak vůbec," řekl Blesk Zprávám Portlík. „Pro ty děti je to průšvih, stejně jako pro rodiče, pro pohyb, pro vzdělání. Někdo tady natvrdo hazarduje se vzděláním, místo aby dotlačil laboratoře k nižším cenám PCR testování a nastavil metodiku pro testování škol," vypočítal Portlík. Podle něj jsou celkové náklady na ošetřovné rodičů mnohem vyšší než test, který by se při velkém objemu dal pořídit za 350 korun. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) chce docílit snížení cen testů.

Pravidla pro testování zaměstnanců škol se nemění. Ministerstvo nicméně nadále doporučuje nadále omezit kontakty mezi dětmi z různých tříd tam, kde je to možné. Nadále platí, že se uvnitř musí nosit roušky či respirátory. Výjimku mají děti v mateřských školách či mentálně postižení. 

Covid_19 ( 12. května 2021 21:43 )

v Praze budou používat PCR testy třeba Praha 7, Praha 9, v Brně v Židenicích atd . Některé školy a školky již tyto testy delší dobu používají, protože tyto testy jsou již od března otestované v praxi. Čínské šmejdy nic neřeší, dávají jen falešný pocit bezpečí, šetřit na špatném místě se nevyplácí

Zobrazit celou diskusi
Další videa