Roušky nesundáme ani v létě, venku ale potřeba nebudou. „Pořád se to může zlomit,“ varuje Arenberger
Virus už tu bude navždy s námi a my se s ním musíme naučit pracovat. Řekl to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pořadu Epicentrum. Musíme mu tak přizpůsobovat nejen vakcínu, ale také chování. S tím souvisí řada opatření, která jsou stále v platnosti - a většina z nich ještě dlouho aktivní bude. Například nošení roušek. Ministr nevyloučil, že ochranu nosu a úst budeme minimálně uvnitř nosit i v létě. Přidal ale dobrou zprávu - už tento týden by ČR mohla očkovat 100 tisíc lidí denně. A nastínil i to, kdy se vrátí lidé do předzahrádek hospod a restaurací.
„Virus neovlivníme, on ovlivňuje nás, musíme se snažit řídit podle toho. Rozvolňování nebo také návrat do normálního stavu musíme napasovat podle epidemiologické situace,“ řekl ministr v pořadu Epicentrum.
Ač se pomalu dostáváme k tzv. magické hranici 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel a otevírají se školky ve třech krajích, stále jsme na čísle mezi 160-165. „To je číslo, kdy se v Německu školy zavírají,“ podotkl s tím, že vysoké je i číslo nakažených v nemocnicích, kterých je stále víc než tři tisíce.
Nemocnice najíždí na běžný režim
Přesto je nyní podle ministra již čas na to, aby nemocnice začaly najíždět na běžný režim. Arenberger nicméně zdůrazňuje, že tento proces chvíli trvá. „Musíte pacienty připravit na operaci, musíte to naplánovat, covidové jednotky musíte vydezinfikovat. Je tam prodleva asi týden,“ okomentoval v pořadu Epicentrum.
Čísla ale zatím vypadají pozitivně a epidemie pomalu ustupuje. „Musím to zaklepat, ale epidemiologická situace je nyní dobrá,“ řekl Arenberger. Pomáhá tomu samozřejmě i očkování.
Podle ministra se nadále počítá s tím, že se v ČR bude očkovat i 100 tisíc lidí denně, ačkoliv jsme se k tomu nadále nedopracovali. Vše závisí na množství dávek vakcín. „My už tento týden zažijeme především od Pfizeru and BioNTech extrémně vysoké dodávky (...). Mohli bychom tento týden dosáhnout 100 tisíc dávek denně, kapacity na to máme,“ podotkl s tím, že už ve středu se otevře rezervace pro občany od 55 let.
Virus tu bude s námi, roušky nesundáme
Ani očkování nás ale koronaviru, přesněji onemocnění covid-19, nezbaví. Virus totiž mutuje, a to kolikrát i tak, že dokáže vakcínu částečně obejít. „Virus má tendenci k mutování, tak jako každý jiný virus tohoto typu, může se tedy stát, že se budou měnit vakcíny tak, jak se bude měnit virus. Covid tu s námi zůstane jako nová jednotka, podobně jako virus chřipky, a my se s tím musíme naučit pracovat,“ řekl Arenberger.
Do doby, než se virová nálož alespoň dostatečně sníží a bude naočkováno dost obyvatel, abychom jako populace nevytvářeli slibné prostředí pro jeho množení a zesilování, budeme muset dodržovat vládou daná opatření. A jak to tak vypadá, i nošení roušek a respirátorů, a to i v létě.
Podle Arenbergera se nabízí možnost nosit roušky jen v rizikových situacích. Tedy třeba v obchodech a na místě, kde se sdružují lidé ve velkém. Nevyloučil, že respirátory a roušky nesundáme ani v létě. „Obávám se, že ve vnitřních prostorách si budeme muset zvyknout, že roušky a respirátory budou našimi průvodci,“ řekl.
I ve venkovních prostorách bychom si měli dávat doslova pozor na pusu. Arenberger nicméně poznamenává, že venku by měly stačit roušky. „Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že rouškou chráníme své okolí, ale ne sebe,“ dodal.
Zahrádky u hospod? Epidemiologové radí počkat
„Pořád jsme na hranici, kdy může dojít ke zlomu, a nechceme udělat stejnou chybu,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pořadu Epicentrum na dotaz, jak jsme na tom s rozvolňováním a zdali souhlasí s názorem exministra Romana Prymuly, že by se mohly otevřít předzahrádky u restaurací.
Podle něj je zatím otevírání zahrádek ve čtvrtém balíčku a je podmíněno parametrem 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Uznal ale, že ve venkovních prostorách u zahrádek nehrozí tak velké riziko. „Na druhou stranu nám experti doporučují, abychom rozvolnili zahrádky při nižší virové náloži,“ dodal.
Řeč byla v pořadu Blesku i o cestování. Arenberger uvedl, že ČR jedná s EU o zavedení covid passu. Nyní se podle něj nastavují parametry systému, se kterým bychom mohli už v létě pohodlně vycestovat. Covid pass by totiž zaznamenával to, zdali jsme očkovaní, zdali jsme správně testovaní, případně i to, jestli máme po prodělaném onemocnění dostatek protilátek.
„Neregistrované vakcíny se tam nedostanou,“ odtušil s poznámkou, že se nicméně jedná o tom, aby byly platné i takové očkovací látky, které jsou pravidlům EU blízké. U vakcíny Sputnik V je podle něj hlavním problémem certifikace místa, kde se vakcína vyrábí.
Přesně, není zákon, který nám nařídí nosit ty opičárny na obličeji. Nazdar.