Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Baleáry a Azory si na cestovatelské mapě polepšily: Návrat z nich bude pro Čechy snadnější

Autor: ČTK - 
19. února 2021
19:20

Baleárské a Azorské ostrovy si mírně od pondělí polepší v cestovatelské mapě ministerstva zdravotnictví. Cesta z nich tak bude pro české cestovatele snazší. Portugalské Azorské ostrovy se přesunou z kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy mezi země se středním rizikem. Španělské Baleárské ostrovy postoupí ze skupiny zemí s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění covid-19 mezi státy s vysokým rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Takzvanou mapu cestovatele ministerstvo zdravotnictví upraví od pondělí na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Úřad zároveň varuje, že kvůli novým mutacím koronaviru a kvůli komunitnímu šíření napříč Evropou by měli lidé, pokud to není nezbytně nutné, cestování odložit.

Při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem, značených v mapě tmavě červenou barvou, je povinný test před cestou do ČR, po příjezdu musí cestující absolvovat karanténu. Po pěti dnech si mohou udělat druhý PCR test, který v případě negativního výsledku umožní karanténu ukončit. Do této kategorie patří většina členských států Evropské unie i třetích zemí.

Seznam červených zemí

U červených zemí s vysokou mírou rizika je nutný kromě testu před cestou i další do pěti dnů od přicestování, a to PCR test. Do té doby musí být osoba v samoizolaci. Řadí se k nim Belgie, Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko a Kanárské ostrovy. Nově k nim od pondělí přibudou Baleárské ostrovy, Azorské ostrovy naopak z této skupiny postoupí mezi země se středním rizikem.

Pro návrat z oranžových, středně rizikových států podle cestovatelského semaforu je povinné před cestou do České republiky absolvovat antigenní nebo PCR test. Patřit mezi ně budou od pondělí kromě Azorských ostrovů také Dánsko, Finsko, Norsko a Řecko.

U všech těchto tří kategorií je nutné nosit po dobu deseti dnů od příjezdu všude mimo domov zdravotnickou roušku nebo respirátor. Zaměstnanci a studenti zároveň mají povinnost předložit výsledek testu zaměstnavateli či škole, kde studují.

Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. Z evropských zemí k nim patří jen Vatikán a Island, ze světa pak Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.

Do Česka nesmějí cizinci přicestovat z jiných než nezbytných důvodů. Kabinet nedávno zakázal i pobyt cizinců v ČR s výjimkami cest do zaměstnání a škol, nezbytných cest za rodinou či blízkými osobami, cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb.

Video  Petříček vysvětluje nová pravidla pro cestování: Jak je to s testy při návratu do Česka?  - abl
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa