Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Testování ve školách odhalilo jen zlomek nakažených. I tak má smysl, tvrdí šéf statistiků

Autor: ČTK - 
28. dubna 2021
12:08

Od 12. dubna, kdy začalo testování ve školách, bylo v Česku zaznamenáno 2998 pozitivních testů u dětí ve věku pět až 11 let, přičemž zhruba třetina byla odhalena při testování ve školách. Na jednání školského výboru to dnes uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Testování ve školách má podle něj smysl. Epidemická situace se zlepšuje a návrat dětí do škol se zatím nijak negativně neprojevil, řekl.

„Stávající situace ukazuje, že se epidemii v Čechách daří dostávat pod kontrolu. Objem nákazy je nesrovnatelný se situací v únoru, v některých regionech se situace dá označit za relativně bezpečnou a stabilní. Neprojevil se žádný negativní efekt po 12. dubnu. A zejména záchyty ve školách a záchyty u dětí v populaci svědčí o tom, že se návrat dětí do škol daří dělat bezpečně a epidemie už není v nekontrolovaných číslech,“ uvedl Dušek. Podle něj se tak žáci a studenti mohou postupně dál vracet do škol.

Do základních škol chodí od 12. dubna žáci prvního stupně, třídy mají střídavou výuku. Později se přidali také skupinové konzultace na druhém stupni a žáci s praktickou výukou na středních školách. Do školek dochází ve většině krajů jen předškoláci a děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Testovat se musí dvakrát týdně. K 27. dubnu se ve školách udělalo 2,08 milionu testů žáků, z nichž 1057 bylo pozitivních, řekl Dušek. Z 694 842 testů zaměstnanců bylo pozitivních případů 386.

Záchytnost je tak podle Duška kolem 50 případů na 100 000 obyvatel, což podle něj není málo. Výskyt nově nakažených mezi dětmi od pěti do 11 let je nyní 154 na 100 000 lidí za sedm dní. Sice se podle Duška naráží na sníženou citlivost testů, ale z analytického hlediska podle něj akce není zbytečná. Souvislost nákazy se školním kolektivem se podle něj prokázala u 657 dětí.

Na zlepšování epidemie má podle Duška dobrý vliv mimo jiné očkování učitelů, kteří se mohli k vakcinaci přednostně registrovat od 28. února do 27. března. Alespoň první dávku očkování podle něj už dostalo kolem 160 000 pracovníků ve školství a 80 000 má i druhou dávku. Podle odhadu ministerstva školství je v regionálním školství kolem 330 000 zaměstnanců.

Nejhůře je na tom nyní podle Duška Zlínský kraj, kde je nově nakažených mezi dětmi kolem 323 na 100 000 obyvatel za sedm dní. V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji podle něj nyní epidemie stagnuje, v ostatních krajích od 13. dubna klesá. Naproti tomu na přelomu února a března byl v pěti krajích výskyt nákazy u dětí ve věku pěti až 11 let větší než 2000 případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, připomněl Dušek.

Doplnil, že uzavírání škol ve chvíli, kdy je nákaza pod kontrolou, nemá cenu. Zároveň podle něj samotné uzavření škol epidemii nezastaví, pokud není doprovázeno dalšími efektivními opatřeními, která budou dodržovat jednotliví lidé.

Video  Šéf ředitelů o hladkém návratu dětí do školních lavic. Zpražil Babiše za zbytečné průtahy  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

frantacizek ( 29. dubna 2021 10:42 )

protože očkujeme pevně doufám v drtivé většině případů Pfizerem a Modernou, vakcínami s vysokým účinkem. Astru bych úplně z dodávek vypustil. A zaměřil se na získání 100% možného u těchto dvou již prověřených vakcín, popř. k nim ještě přidal Johnson, mezitím schválí a prověří se další. Astru vůbec nepotřebujeme..

frantacizek ( 29. dubna 2021 10:38 )

no já tady s kolegou Duškem nemohu souhlasit. Kolegyně kantorky na 1. stupni už měly 2 falešně pozitivní záchyty (rodiče dítě přetestovali PCR, pač sami nepociťovali žádné příznaky a i dítě bylo živé a v pohodě, nyní už zkrátka totiž s těmi mutacemi poznáme, kdy nám něco je, to vláda doposud nezohlednila v opatřeních, je to jiná situace než minulý rok zkrátka, kdy tady mutace ještě nebyly a spousta lidí byla pozitivních, leč bezpříznakových), což se samozřejmě hlásilo na školní inspekci i hygienu, přičemž platil samozřejmě výsledek toho PCR testu, tzn děti byly zařazeny normálně zpět do výuky.
Ale nedůvěra a negace od rodičů rostou s těmihle případy, zvláště, když mezi nimi jsou vysokoškoláci, popř. středoškoláci, absolventi technických oborů, kteří vědí, že účinnost 66% není nic extra na to, aby to pak takhle ovlivňovalo výuku jejich dítěte. Nepoužívá se zdravý rozum zkrátka. Děti i kantoři mají respirátory, popř. nanoroušky a pokud není někomu dobře, tak se zkrátka otestuje a ihned eliminuje. K čemu ta hysterie.
Kantoři důchodci z toho vůbec nejsou vystrašení, naopak s pondělkem vyhlížejí torturu, která naruší jen výuku a vědí, že statisticky tyhle případy, jako těchto dvou žaček, prostě zase příjdou. A to netušíme ještě, kolik tam je těch opačných extrémů - falešně negativních. Naštěstí máme všicni ale ty percepční schopnosti a rodiče i děti zdravý úsudek, i bez testů. Není mi dobře, zůstávám doma, volám covid sanitku, thats it..
Absolutně nechápu, co řešíte..Navíc máte už naočkovánu drtivou většinu rizikové populace..čiže JIP vám to nezaplní, dá se říci už s jistotou

e.lesanova ( 28. dubna 2021 15:59 )

Dejme tomu, že testování v prvních několika týdnech má význam, aby se dala vysledovat pozitivita u školáků, co však tím naprosto ztrácí smysl, PROČ by měli žáci nadále nosit roušky ?­??????­??????­??????­???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa