Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Školy mají testy na koronavirus do 7. května. Stát pro ně další ve skladech zatím nemá

Autor: ČTK - 
27. dubna 2021
15:15

Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. Část testů jim zřejmě zbyde i do týdne od 10. května, na otestování všech dětí a zaměstnanců ve školách asi už stačit nebude. S testováním by pak mohly pokračovat jen školy, které si již dříve bez pomoci státu zajistily třeba PCR testy. Takových škol ale není v Česku mnoho. Navíc i tyto školy využívají antigenní testy pro žáky, kteří přijdou do školy jindy než v den určený pro PCR testování. Vyplývá to z odpovědí zástupců Asociace ředitelů základních škol.

Testování na covid-19 se ve školách dělá povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy, jejichž výsledek se zjistí do 15 minut. Jako alternativu si školy mohly zajistit jednou týdně PCR testování, které je dražší a jeho výsledky bývají k dispozici až další den, protože se vyhodnocují v laboratoři.

Na rozdíl od antigenních testů ale odborníci hodnotí PCR testy jako přesnější. Antigenní testy dosud pro školy zajišťoval stát. Správa státních hmotných rezerv nicméně v pondělí oznámila, že zrušila tendr na jejich další dodávku do škol. Ministerstvo školství přitom chtělo mít dalších 5,6 milionu testů ve skladech správy už 3. května. 

Správa hmotných rezerv ze svých skladů pro školy už vydala všechny antigenní testy, nemá pro ně ani žádné zásoby PCR testů, řekl předseda SSHR Švagr.

„Situaci od včerejšího odpoledne intenzivně řešíme tak, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně upřesnilo specifikace a zakázka mohla být Správou státních hmotných rezerv vypsána znovu,“ uvedla pro Blesk mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. 

Ministerstvo školství již dříve upozorňovalo na to, že centralizovaný nákup je sice velmi jednoduchý v nouzovém stavu, ale mimo něj to může znamenat problém,

což se nyní právě u tendru ukázalo a státní hmotné rezervy tak musí soutěž opakovat. Pro tyto situace ministerstvo školství do pandemického zákona včlenilo pojistku, aby bylo možné decentralizované řešení nákupu testů, tedy aby si zřizovatelé či školy nakoupili testy sami a ministerstvo školství jim následně posílilo rozpočty jednorázovým normativem. Návrat dalších žáků do škol tedy ohrožen není. Situaci bereme také jako příležitost, aby ministerstvo zdravotnictví zrychlilo debatu o zavedení PCR testování do škol.

„To by bylo peklo,“ hrozí se asociace škol vlastních výběrových řízení

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by nyní všechny školy měly mít dostatek testů do 7. května. Něco jim zřejmě zbude, ale podle něj už to asi nebude ani na jedno kompletní testování. Věří, že zástupci vlády problém včas vyřeší. Pokud by si měly testy pořizovat samy školy, doufá, že dostanou aspoň seznam testů, které jsou vhodné. Místopředseda asociace Jaroslav Jirásko se takového řešení hrozí. Školy by podle něj musely vyhlašovat jednotlivá výběrová řízení. „To by bylo peklo,“ řekl.

S vypsáním výběrových řízení na testy nesouhlasí ani Asociace hejtmanů, ta dnes  odmítla úvahy, že by antigenní testy na covid-19 pro školy měly zajišťovat školy nebo kraje. Stanovisko hejtmanů sdělil médiím předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Návrh ministerstva zdravotnictví, aby si školy zajistily testy samy, označila asociace za scestný.

„S výběrovým řízením na dodávky testů pro školy to dopadlo přesně tak, jak jsme předpokládali a opakovaně jsme na to riziko upozorňovali. Stát nebyl schopen vysoutěžit dodavatele a od 10. května nebude mít čím testovat žáky ve školách. Pokud v této chvíli argumentuje ministerstvo tím, že školy si mohou nakoupit ty testy samy, tak je to naprosto nesmyslné. Stát nebyl schopen situaci vyřešit za posledních několik týdnů, a je naprosto iluzorní, že kraje a školy teď budou narychlo soutěžit desítky tisíc testů,“ uvedl Kuba.

Konkrétně Masarykova základní škola v pražských Klánovicích, kterou vede Černý, využívá PCR testy v kombinaci s antigenními testy. PCR testování dělá v termínech domluvených s laboratoří. Škola ho má nyní domluvené do konce příštího týdne a zároveň má potom ještě zásobu antigenních testů na dva týdny, a to i pro druhý stupeň v rotační výuce, řekl ředitel. PCR testování podle něj zajistili školám někteří zřizovatelé, jako třeba Praha 9. „Ve finále ale naprostá většina škol po republice má testy antigenní,“ řekl. Sám slyšel asi o 80 školách se zájmem o PCR testování. V Česku je kolem 4200 základních škol.

Základní škola K. V. Raise v Lázních Bělohrad, kterou řídí Jirásko, PCR testy nepoužívá. Spotřeba antigenních testů v dalších dnech bude podle vedení školy záležet i na tom, kolik deváťáků se bude testovat k přijímacím zkouškám ve škole a kolik třeba jinde. Až příští týden se tak ukáže, co zbyde do pondělí 10. května. Při rotační výuce prvního stupně a skupinových konzultacích druhého stupně se podle Jiráska dosud testovalo vždy kolem 100 dětí a 35 zaměstnanců. Škola má zhruba 400 žáků.

hejhej ( 27. dubna 2021 16:04 )

To je asi špatná informace. U pražské tržnice SAPO je " tajná" dílna, kde dělníci přebalují testy pro školy na covid pro největšího dodavatele testů a respirátorů Fa GOODMASK, která sídlí hned vedle dílny.Tady něco hodně smrdí !!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa