Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Testy do škol ze stolice? „Bylo by to jednodušší,“ žertoval Arenberger a vzbudil otázky

Autor: ČTK, sova - 
9. dubna 2021
16:00

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do škol, které v soutěži postupně vybírá Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Dosud muselo jít o testy z přední části nosu. V zadání, které podepsal nový ministr Petr Arenberger (za ANO), je pouze požadováno, aby byly neinvazivní, tj. s jiným odběrem než z nosohltanu. Podle aktuální specifikace jde opět o odběr z přední části nosu, ale také z dutiny ústní, ze zadní části dutiny ústní, ze stolice či ze sputa, tj. hlenu. ČTK má materiál k dispozici. Arenberger změnu na páteční tiskové konferenci potvrdil, ministerstvo podle něj v pátek posílá správě ještě další upřesnění.

„My jsme včera (ve čtvrtek) Správě státních hmotných rezerv adresovali dopis, jenž se týká parametrů toho, jak mají vypadat neinvazivní testy, které by mělo co nejdříve nakupovat toto těleso - tedy Správa státních hmotných rezerv. Následuje ještě dneska další dopis, který upřesňuje, co se má dělat v rámci nákupů těchto prostředků pro dětské kolektivy ve školách,“ řekl v pátek ministr.

Podle něj se trošku vtipně spekulovalo o tom, jestli tedy budou děti ve školkách mít testy třeba ze stolice. „Tak to určitě ne. I když možná v některých případech by to bylo jednodušší, než je výtěr z krku, ale to nespekulujme. Máme upřesňující parametr přímo pro SSHR, která na základě toho už opravdu vypíše výběrové řízení přímo pro ty děti tak, aby to pro ně bylo co nejjednodušší, co se týče antigenních testů,“ dodal Arenberger.

Ministerstvo školství chce mít testy 3. května

Ministerstvo ve specifikaci, která by měla v první fázi sloužit pro nákup 5,6 milionu testů pro druhou polovinu května, dále požaduje, aby balení testu obsahovalo veškerý spotřební materiál k provedení samoodběru i provedení testu. Pokud bude součástí testu samostatně balený ředicí roztok, nesmí být velikost balení větší, než odpovídá velikosti balení samotného vzorku. Doba od nanesení vzorku do odečtu výsledku pak nesmí být delší než 20 minut. Deklarovaná klinická citlivost testu prokázaná na jedincích s onemocněním nesmí být nižší než 90 procent, deklarovaná klinická specificita testu nesmí být nižší než 97 procent.

„Jakmile dostaneme upřesnění od ministerstva zdravotnictví, tak ho včleníme do zadávací dokumentace a vypíšeme zakázku na 5,6 milionu testů pro školy. Času není nazbyt. Ministerstvo školství chce mít testy u nás ve skladu už 3. května,“ řekl v pátek ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

Tendry se po konci nouzového stavu prodlouží

Z rozhodnutí vlády se v pondělí do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole. Obnoví se praktická výuka ve středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách. Všechny školy, s výjimkou škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku kvůli epidemii zavřené od 1. března. Celkem je nyní podle dřívějších informací pro potřeby školství k dispozici asi 7,6 milionu testů.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v úterý po jednání vlády uvedl, že SSHR má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Kabinet podle něj schválil rámec pro nákup 14,4 milionu testů, což by mělo stačit. Švagr už dříve upozornil, že po skončení nouzového stavu tuto neděli se tendry prodlouží, protože už budou muset být vypsány klasicky podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Plaga uvedl, že z tohoto důvodu zadala vláda správě nákup 5,6 milionu testů na období od 12. do 31. května už nyní.

Tento týden rozvezli hasiči ze skladů SSHR do krajů pro školy 4,1 milionu dříve dodaných testů na covid. Do škol zamířilo 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje testy jsou vyrobeny v Číně.

Video Andrej Babiš na prohlídce velkokapacitního očkovacího centra - ČTK

AHel ( 12. dubna 2021 12:42 )

Další bezmozek ve vládě, pan derma­tolog­...ší­lený, strašný, věřím, že kdokoliv jiný z ulice, by to vedl lépe než tento budiskničemu. Jímá mě hrůza. Ministr zdravotnictví ze Šalingradu byla alespoň jakžtakž odborník a posledních 14 dnů budil každým dnem více a více důvěry, takto to po...hned v úvodu. Já mám ráda humor ale toto je nesmysl. On možná ani neví, kde je, jinak by to nemohl říci ani v legraci. Ubožáček.

UFO1 ( 11. dubna 2021 20:59 )

Tato osoba přesvědčuje každým svým projevem a krokem,že záznamy v seznamech StB mají vždy své opodstatnění.
Nakonec o tom přesvědčila i Zora Jandová svým vystoupením.

Zobrazit celou diskusi
Další videa