Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Zataženo, déšť 14°C

Strach o zdraví Navalného: Putinův hladovějící kritik byl převezen do nemocnice

Autor: ČTK - 
19. dubna 2021
12:00

Vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj byl převezen do vězeňské nemocnice. Na svém webu o tom informovala federální vězeňská služba (FSIN). Tvrdí přitom, že zdravotní stav Navalného je uspokojivý, nicméně nezávislí doktoři, včetně osobní lékařky opozičníka Anastasije Vasiljevové, už v sobotu upozornili, že vězněnému, který už téměř tři týdny drží hladovku, hrozí vážné zdravotní komplikace.

„Nevíme, co se s ním (Navalným) dělo přes víkend, protože právníci ho nesměli navštívit. Doufám, že dnes dostaneme nějaké zprávy, ale velmi se obávám, že to budou špatné zprávy,“ řekla rozhlasové stanici Echo Moskvy právnička Navalného protikorupčního fondu Ljubov Sobolová.

„Není naděje, že bychom dnes dostali o jeho zdraví dobré zprávy. Myslím, že jeho stav je opravdu blízko kritickému, velmi blízko hodně vážnému. Dvacet dní protestní hladovky - to je strašně moc,“ dodala.

Spolupracovnice opozičníka Navalného Ljubov Sobolová Spolupracovnice opozičníka Navalného Ljubov Sobolová | Reuters

Navalnyj dostal vitaminy

FSIN ve své informaci na webu podle deníku Kommersant uvedla, že lékařská komise rozhodla o převozu Navalného do oblastní nemocnice pro odsouzence ve vězeňském objektu IK-3 ve Vladimirské oblasti. Tato nemocnice se specializuje „na dynamické pozorování podobných pacientů“. Zdravotní stav Navalného je hodnocen podle úřadů jako uspokojivý a lékaři mu s jeho souhlasem předepsali vitaminovou terapii. Pacienta každý den sleduje lékař, sdělila vězeňská služba.

Známý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina si odpykává trest odnětí svobody za údajnou zpronevěru, panuje ale přesvědčení, že to byla jen záminka s cílem dostat opozičníka za mříže. Zatčen byl bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z otravy, z jejíž organizace viní ruské tajné služby a Kreml. Hladovku Navalnyj zahájil 31. března na protest proti tomu, že mu není umožněna odpovídající lékařská péče. Stěžoval si na velké bolesti zad a nohy.

Pohled na věznici, ve které je držen i opozičník Alexej Navalnyj. Pohled na věznici, ve které je držen i opozičník Alexej Navalnyj. | Reuters

Kritik Kremlu byl umístěn do vězeňské kolonie IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, která je známá striktním režimem.

e.lesanova ( 19. dubna 2021 18:37 )

No, to musí být fakt drsné vězení, když de denně vykecává na soc. sítích...Po novičoku byl jako čamrda a po měsíční "hladovce" taky vypadá moc dobře Že by mu našli stejnou "smrtelnou" chorobu jako má náš Janoušek?? Léčba : lyžovačka, Karibik...

wenzel trousil ( 19. dubna 2021 17:12 )

NO, mas asi pravdu..Ve svete zbavenem idealu uz vladnou jedine prisery--s vyjimkou Putina...Nevalnyj by tam pasoval jak pudel na hrnec!

frantacizek ( 19. dubna 2021 16:16 )

ono by se možná i vyplatilo toho Putina odstranit a dosadit tam někoho opravdu charismatického jako tento Navalny, co vy dva humanisté pode mnou??

wenzel trousil ( 19. dubna 2021 15:03 )

Co to je -"Nezavisli pravnici" Nevalnyho?

provokaterka ( 19. dubna 2021 13:52 )

Zajímávé,jak se do věznice nejen u nás dostane gauner,tak je hned smrtelně nemocný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa