Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Podnikatelé přišli s vlastním nápadem, jak rozvolňovat. Dlouhý: Stát nemá konkrétní plán

Autor: ČTK, Mii - 
16. dubna 2021
14:21

Hospodářská komora chce s vládou jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb, které by provoz chtěly obnovit od 1. května. Pomoci může například mobilní aplikace, kterou by zákazník prokazoval svou bezinfekčnost. Podnikatelé nabízejí pomoc s jejím vývojem, nezbytné ale je zapojení státu a navázání na jeho informační systémy. Prezident komory Vladimír Dlouhý to dnes řekl na tiskové konferenci, kde zároveň připomněl, že podnikatelé chtějí podnikat, ne žádat o podporu.

„Lidé, nejenom podnikatelé, by samozřejmě chtěli, aby se situace výrazně rychle začala vracet do normálu, na druhé straně všichni si uvědomujeme rizika,“ vysvětloval Dlouhý, že nikdo nepožaduje bezhlavé rozvolňování, ale je podle něj nutnost nastavit podmínky.

„Stát má podnikatelům umožnit, aby byli sami zodpovědní za bezpečnost svých provozoven a lidem má umožnit, aby byli zodpovědní za své zdraví,“ je přesvědčen šéf Hospodářské komory. Zatím podle něj žádná výrazná diskuse ze strany státu neprobíhá.

„Existuje nějaký obecný materiál, jak postupovat, nicméně je velmi obecný. Je bez konkrétních dat, konkrétnější strukturace, kterých odvětví a v jakém časovém horizontu se bude rozvolnění týkat,“ upozornil Dlouhý. Ideální řešení proto vidí v samoregulaci, tu ale zatím úředníci nepodpořili. „Vláda se jí buď obává, nebo ji odmítá.“

„Měl jsem včera více než půlhodinové jednání s panem ministrem zdravotnictví a s jeho náměstkem, panem Havrdou. Bylo to jednání přátelské, ale musím konstatovat, že za poslední dobu ministerstvo zdravotnictví s podnikateli neotevřelo žádné jednání o tom, za jakých podmínek budou moci podnikatelé své provozovny otevřít,“ sdělil Dlouhý a podotkl: „My chceme podnikat, my nechceme žádat o podporu.“

Podnikatelé podle něj respektují rizika – i když se pandemie zlepšuje, ještě to nemusí být konec nebezpečí. Ale očkokuje se a testuje. Právě proto podle podnikatelů existuje prostor na samoregulaci. „Nevidím důvod, proč by člověk, který se ráno otestuje v zaměstnání, nemohl například tentýž večer za dobře definovaných podmínek zajít na zahrádku restaurace, žena ke kadeřnici nebo koupit si knihu v knihkupectví,“ vysvětloval šéf Hospodářské komory.

„Nechceme rozdělovat společnost, chceme společnosti výrazně pomoci tím, že vytvoří systém, který by byl využitelný nejen pro podnikatele,“ řekl dále Dlouhý.

Pro vstup do podniku QR kód

K urychlení návratu k běžnému fungování by mohla pomoci mobilní aplikace. Lidé by v ní našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost.

„Podnikatelé nabízejí státu spolupráci na jejím vývoji. Stát by ale musel mít zájem na tomto řešení s podnikateli spolupracovat. Zapojení státu je ale nezbytné. Už jen proto, že by aplikace byla propojena s informačními systémy státu,“ uvedl průkopník v elektronizaci veřejné správy Zdeněk Zajíček, který stojí za vznikem CzechPointů nebo datových schránek.

Hospodářská komora je připravena aplikaci spustit od 1. května. „Neslibujeme, že to bude hned ideální. Proto chceme aplikaci pilotně testovat v květnu ve vybraných provozovnách,“ řekl Dlouhý. Plně by podle něj mohla fungovat od léta.

Například Český svaz pivovarů a sladoven prosazuje koncept Bezpečné restaurace, kde by platily kromě známých pravidel ohledně rozestupů i principy omezení skupinek zákazníků. „To nejmenší, co může nyní stát udělat, je otevření zahrádek. Lidé se potřebují setkávat. Navíc epidemiologická situace se zlepšuje a s příchodem jarního počasí bude sdružování lidí narůstat na intenzitě. Otevření zahrádek za definovaných hygienických podmínek je rozhodně s ohledem na zdraví obyvatel lepší, než nekontrolovatelné živelné shromažďování,“ uvedla ředitelka svazu Martina Ferencová.

Nyní mohou být otevřeny jen vybrané obchody jako potraviny, drogerie, lékárny a ze služeb například čistírny, zámečnictví či servisy aut. Nově vytvořený odborný tým nyní podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) připravuje různé scénáře pro uvolnění jednotlivých odvětví. Mezi jednotlivými rozvolňovacími fázemi by podle něj měly být dvoutýdenní rozestupy. „Podle našich dílčích informací by se mělo k rozvolnění přistoupit přespříští pondělí,“ podotkl Dlouhý.

Video Prymula v Blesku kritizoval: Odvolání Blatného mělo přijít dřív. Co radil Zemanovi? - Blesk

JaPi ( 16. dubna 2021 18:37 )

Na tyhle testy právě oni kašlou (testy v práci). Pěkně otestovat v práci a pak ještě na akreditované místo, protože se to jinak do aplikace nedostane.
Má vůbec někdo ponětí, kolik je testovacích míst a jestli jo to vůbec reálné? Opravdu se bude 3-5 miliónů lidí 2x týdně testovat? Tady se někdo zbláznil. Teď chodím do obchodů bez testů a jde to. Takže podle nového nemůžu do lékárny ani do Lidlu (atd.), protože nebudu mít test?
Silně pochybuji, že to vymysleli podnikatelé - za pultíkem nestojí podnikatel ale bafuňář, který tzv. hájí podnikatele.

Omasta ( 16. dubna 2021 17:43 )

Oni: Nevidím důvod, proč by člověk, který se ráno otestuje v zaměstnání, nemohl například tentýž večer za dobře definovaných podmínek zajít na zahrádku restaurace.

Já ten důvod vidím. Je to protiústavní diskriminace a navíc je to korupčně propjené s kovidovou mafií, která je vyplácí ze zisků z nelegálně prodaných testů a náhubků.

Na mě kdyby se ti kolaboranti zkusili vyrukovat s nějakou u aplikací, tak jim tam udělám pořádný brajgl.

tomik007 ( 16. dubna 2021 14:42 )

Bolševici vystrkujou hlavy jak houby po dešti...🙄

Zobrazit celou diskusi
Další videa