Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Zvrat v tendru na testy do škol: Od Blatného přišlo menu, státní rezervy rozjely výběr

Autor: ČTK, sova - 
20. března 2021
11:40

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v noci na sobotu vypsala tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol. Přihlásit se mohou jen firmy, které nabízejí předem schválené testovací sady. Uzávěrka soutěže je v úterý v poledne. Informoval o tom Radiožurnál a server Seznam Zprávy. O pořízení antigenních testů do pohotovostních zásob SSHR a jejich distribuci školám rozhodla ve čtvrtek vláda.

Ministerstvo zdravotnictví poslalo správě hmotných rezerv nové zadání k tendru v pátek večer. „My jsme okamžitě zahájili přípravu této zakázky. Ještě v noci obdrželo e-mailem poptávku asi 249 firem,“ řekl Radiožurnálu ředitel SSHR Pavel Švagr. Podle něj bude z čeho vybírat. Seznam vhodných testů vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. „Čítá celkem 48 druhů testů prováděných z nosu a jejich výrobců,“ sdělil Švagr Seznam Zprávám.

Na páteční tiskové konferenci ministr Blatný uvedl, že dále nebude jeho resort do průběhu nákupu SSHR zasahovat. Vybraná firma musí nejméně 1,5 milionu testů dodat do konce března, zbytek pak do 12. dubna.

Babišovi se původní požadavek ministerstva nelíbil

Podle informací Radiožurnálu ministerstvo zdravotnictví původně chtělo, aby státní rezervy musely pro nákup testů získat atest citlivosti, což se ale nelíbilo premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ministerstvo zdravotnictví se podle něj rozhodlo udělat ze správy rezerv „zkušební laboratoř“, uvedl ve středu Radiožurnál. Babiš také napsal Blatnému kvůli tendru na testy pro školy vytýkací dopis.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že ministerstvo školství má mít prostřednictvím SSHR k dispozici celkem 7,654 milionu testů. „Z toho 2,654 převodem z ministerstva vnitra a pět milionů nákupem formou veřejné zakázky,“ uvedl. V únoru vláda pro testování žáků vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy, podle některých odborníků ale nejsou spolehlivé.

Splnili jsme zadání, tvrdí firma. Ucházet se chce znovu

Testy od společnosti Lepu dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Zakázku dokončila tento týden. „Navzdory všem pochybnostem jsme prostě a jednoduše splnili zadání vládního tendru na antigenní testy do škol. Zvažujeme proto svou účast i v dalších výběrových řízeních,“ řekla Radiožurnálu jednatelka firmy Monika Jírovcová.

Školy v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu ve Sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních i spolehlivější testy PCR. Antigenní testy jsou proti PCR levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici.

Video  Radnice Prahy 9 a magistrát začaly na Proseku testovat žáky prvních a druhých tříd Základní školy Litvínovská. V pilotním projektu jim rozdaly antigenní testy na covid a děti se testují doma.  - CNC/Jan Zázvorka
Video se připravuje ...

xiioma ( 20. března 2021 11:52 )

Pojďme upozornit na Vládu zmařených životů!

http­s://mi­lion­chvi­lek.cz­/cla­nek/rok-s-covidem-nakreslete-si-na-respirator-krizek-a-pridejte-se-k-celorepublikove-iniciative

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud