Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Česko odmítlo milion vakcín AstraZeneca, šokuje Petříček. Nemá povolení pro EU, tvrdí Blatný

Aktualizováno -
3. března 2021
20:25
Autor: ČTK, sova - 
3. března 2021
15:10

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín AstraZeneca od Spojených arabských emirátů. Respektu to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii. Proti informaci se ohradil premiér Andrej Babiš (ANO), Česko by podle něj přijalo seriózní nabídky, ne podvodné.

Česká republika dostala od emirátů nabídku na nákup očkování AstraZeneca vyrobeného díky licenci v Indii, uvedl Petříček. Vakcína by podle něj v Česku byla nejpozději za dva měsíce. „Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček Respektu.

Odmítavé stanovisko na středečním Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvádí Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle serveru je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské lékové agentury.

A to na twitteru potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blaný (za ANO). Podle něj ČR žádnou oficiální nabídku od SAE nedostala. „Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení. Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ doplnil Blatný.

Babiš po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. „Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu,“ uvedl. Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka. „Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům,“ řekl. Česko podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovalo by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.

Podle Petříčka ale použití schválené vakcíny vyrobené mimo EU není vyloučené. „Podle informací, které jsem si ověřoval, tak mluvčí Evropské komise řekl, že se tyto záležitosti dají řešit, i kdyby výroba probíhala mimo autorizované výrobní závody,“ řekl ministr v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Přes 700 tisíc vyočkovaných dávek v ČR

Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Očkování vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamější partnerskou firmou.

Česko začalo proti nemoci covid-19 očkovat koncem loňského prosince. Dosud zdravotníci aplikovali celkem 702 000 dávek tří druhů vakcín od různých výrobců. Kromě AstraZenecy je to vakcína od firmy Moderna a od společností Pfizer/BioNTech.

Zeman chce Sputnik

Rychlejšímu postupu brání především nedostatek očkovací látky. Česko proto už požádalo další státy o jejich poskytnutí. Koncem února premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Francie poskytne Česku k polovině března 100 000 dávek vakcíny. Izrael Česku věnoval 5000 vakcín Moderna. Naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19. Tento týden do Karlovarského kraje dorazilo 15 000 dávek vakcíny jako dar od německých spolkových zemí Durynsko, Sasko a Bavorsko.

Český prezident Miloš Zeman požádal Rusko o poskytnutí vakcíny Sputnik V. Podmínkou jejich využití by ale byla certifikace od tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), případně výjimka ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz v úterý uvedl, že pokud Česko dá Sputniku zelenou, může zhruba do 25. března dostat až 20 000 dávek a další později.

Video Tisková konference ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu - Archiv Blesku

Ievice-je-smegma ( 4. března 2021 15:08 )

Nelze použít vakcíny koupené přes podvodné překupníky.
Na tomto kšeftu může parazitovat pouze Agrofert.

nespokojeny ( 4. března 2021 13:50 )

AliAlice: Ano,ono se to tak nabízí, ale já jsem klidný a beru názory jiných absolutně v klidu a neosobně. Jinak bych asi už nebyl. Pevné zdraví.

adeso ( 4. března 2021 10:26 )

co chcete.... taková je ČSSD, vykopat je

zahrada1949 ( 4. března 2021 09:51 )

ten kdo koupil vakcínu s Indie napíchat celou rodinu tím svinstvem a zavřít!!

zahrada1949 ( 4. března 2021 09:50 )

už aby vykopli toho vypatlance zákeřného Petříčka poud bude CSSD mít takové politiky jako Malá­čová,­Petří­ček,Ne­tolic­ký v politice končí!

Zobrazit celou diskusi
Další videa