Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Zlehčoval covid a bránil opatřením: Prezidenta Brazílie za přístup k pandemii vyšetřují

Autor: ČTK - 
15. dubna 2021
07:15

Brazilský nejvyšší soud povolil, aby tamní Senát zřídil komisi, jež bude vyšetřovat počínání prezidenta Jaira Bolsonara během epidemie covidu-19. Komise má posoudit eventuální nedostatky ze strany prezidenta při reakci na pandemii, uvedla agentura Reuters. Kritici hlavy státu tvrdí, že Bolsonaro znemožnil přijetí celostátních opatření proti šíření koronaviru. Bolsonarovi zastánci ale odmítají, že by prezident měl podíl na špatné epidemiologické situaci v zemi. Brazílie má od začátku epidemie druhý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 na světě.

Opozice a kritici Bolsonara poukazují, že prezident soustavně odmítá zavedení plošných a celostátních opatření. U soudu se navíc snažil zrušit, byť neúspěšně, opatření, jež zavedla místní samospráva. Poukazují také, že Bolsonaro propagoval na léčbu covidu-19 látky, jejichž účinnost v případě této nemoci nebyla prokázána.

Podle zastánců prezidenta ale není správné vinit Bolsonara z vysokého výskytu koronaviru v zemi a vysokého počtu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Podle senátora Márcia Bittara jsou snahy Senátu „pokusem o politický převrat“. Příznivci hlavy státu také tvrdí, že soud překročil mantinely stanovené ústavou.

Koronavirus v Brazílii

Brazílie v posledních týdnech zaznamenala vysoký počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Tamní zdravotnictví čelí zvýšenému počtu pacientů. Nejhorší situace podle agentury EFE panuje v nejlidnatějším státě Sao Paulo. Úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly 73 513 nových případů koronaviru a 3459 nových úmrtí. Od začátku epidemie se nákaza koronavirem prokázala u 13,7 milionu lidí, z nichž 362 tisíc zemřelo. To je druhé nejvyšší číslo na světě po Spojených státech.

Video Prymula v Blesku kritizoval: Odvolání Blatného mělo přijít dřív. Co radil Zemanovi? - Blesk

22855 ( 15. dubna 2021 10:10 )

A já myslel , že je na prvním místě Česká republika tak se psalo všude a ona je pravda jinde dnes vede Brazílie . Nemá cenu už něco číst a kor ted před volbami to bude opozice na koni v psaný a pomlouvání . Aby to bylo vyvážený kde může psát druhá strana ? Zatím nevím . Proto hurá na volby .

Zobrazit celou diskusi
Další videa