Covid-19 je nemoc, která si nevybírá. Zabíjí bez ohledu na věk, barvu kůže, náboženské vyznání, stranickou příslušnost nebo velikost bankovního konta. Pandemie si od svého počátku vyžádala už více než 2,7 milionu obětí po celém světě, o život přišli mladí lidé, lidé na vrcholu svých kariér, ale i pamětníci. Koronavirus skutečně nedělá rozdíly, mezi mrtvými je i nespočet slavných osobností včetně politiků, šlechticů, vědců, umělců, aktivistů a novinářů či celebrit.
Prezident, princezna, herečky i 100letý hrdina: S covidem zemřela řada známých tváří
1.Vzkaz politika ze smrtelné postele: Bojujte
Koronavirus zabíjel i mezi politiky, nemoci podlehlo několik současných i bývalých prezidentů. Někteří politici zemřeli ještě předtím, než se funkce mohli ujmout. Konžský kandidát na prezidenta Guy-Brice Parfait Kolélas (†61) pronesl svou vůbec závěrečnou řeč z nemocničního lůžka, stáhl si kyslíkovou masku a sípavým hlasem vzkázal lidem: „Bojuju se smrtí, nehledě na to vás prosím, abyste se sjednotili, povstali a hlasovali pro změnu,“ prosil lidi. „Bojujte, bojujte pro své děti. Udělejte mě šťastným, mluvím k vám ze smrtelné postele,“ dodal opozičník.
Kolélas prohrál svůj boj s koronavirem, nemoc ho podle mnohých připravila i o prezidentské křeslo - u voleb triumfoval dlouholetý prezident Denis Sassou-Nguesso, a Kongo tak přišlo o „rovnou vládu“. Před nástupem do úřadu zemřel na covid-19 i mladý americký republikán Luke Letlow (†41), otec dvou dětí měl do Kongresu nastoupit po úspěchu v listopadových volbách, jenže v prosinci se nakazil koronavirem, kterému nakonec podlehl.
Křeslo po manželovi převzala jeho žena
Během jeho pohřbu vlály vlajky v jeho domovské Louisianě napůl žerdi, jeho manželka Julia následně v mimořádných volbách 20. března získala jeho kongresmanské křeslo. Podpořil ji exprezident Donald Trump. I přestože je dělí stranická příslušnost, Letlowové se dostalo podpory i prezidenta Bidena, ten jí volal po smrti manžela. „Tam, kde teď jste, tu bolest, kterou cítíte, ve stejné situaci jsem byl před mnoha lety. Cítím s vámi. To mi řekl a jeho slova ve mně silně rezonovala,“ komentovala nově zvolená kongresmanka.
Koronavirus zasáhl i řady politiků na odpočinku, nakazil se mimo jiné i francouzský exprezident Valéry Giscard d'Estaing (†94), o kterém se v minulosti proslýchalo i to, že měl zřejmě aférku s princeznou Dianou. Rodina uvedla, že pohřeb na jeho výslovné přání proběhne v úzkém kruhu rodinném. Francie se s ním loučila hlavně na sociálních sítích, současný prezident Emmanuel Macron o něm napsal, že „transformoval Francii, přinesl pokrok a svobody“.
2.„Poslední“ král Zulů
„Nebyl pohřben, ale zasazen do země,“ tak pohřeb svého dlouholetého panovníka Goodwilla Zwelithiniho (†72) okomentovali příslušníci kmene Zulů, kteří tvoří asi 18 procent obyvatel Jihoafrické republiky. V čele Zulů stál přes 50 let. Pohřeb měl několik částí, obsahoval i tajný rituál, kterého se účastnila pouze hrstka „králových mužů“. Není ještě jasné, kdo po Zwelithinim usedne na trůn, postava krále je sice do velké míry ceremoniální, má ale značný vliv.
Zulové považují jeho smrt za přechod, při němž se král stane předkem a připojí se k předchozím generacím králů. Zwelithini po sobě zanechal 6 manželek a 28 dětí. Pohřbu se účastnila také monacká kněžna Charlene, která se narodila v Zimbabwe, ale vyrostla v JAR.
Pokora po pohřbu krále
Také jihoafrický kmen Pedi přišel o svého krále Victora Thularea III. (†40). V létě 2020 sice vyhrál bitvu o trůn, korunovace už se ale nedožil. „Byl to slibný, mladistvý vizionář, byl plný života,“ řekl nad jeho hrobem jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Královská rodina se po pohřbu pokorně omluvila za nedodržování restrikcí spojených s koronavirem.
3.„Rudá“ princezna
Koronaviru neunikly ani šlechtické rody, první obětí „modré krve“ se v březnu 2020 stala španělská princezna Marie Tereza Bourbonsko-Parmská (†86). Celý svůj život zasvětila aktivismu, zajímala se o boj za ženská práva, nebo také o socialismus. Snad proto se jí také někdy přezdívalo „rudá princezna“. Byla rovněž neteří poslední české královny Zity Bourbonsko-Parmské.
Rodina: Modlete se za její duši
O jejím úmrtí informoval její bratr princ Sixtus Jindřich Bourbonsko-Parmský, ten rovněž potvrdil, že zemřela na koronavirus. Pro princeznu Marii Terezu truchlil také potomek českých Lobkoviců, francouzský šlechtic Karel Jindřich princ z Lobkowicz. „Modlete se za duši mladší sestry mé matky,“ napsal na svém instagramu.
I další členka Bourbonsko-Parmské dynastie podlehla koronaviru, v květnu 2020 web Eurohistory oznámil smrt francouzské šlechtičny, princezny Diany Markéty Bourbonsko-Parmské (†87). Její syn Alexander Oehmichen pro web potvrdil, že onemocněla covidem-19 a na následky nemoci zemřela.
4.Pamětník Bílého domu
Když Afroameričan Wilson Roosevelt Jerman (†91) v 50. letech nastupoval jako uklízeč do Bílého domu za vlády prezidenta Dwighta Eisenhowera, patrně ani nevěřil tomu, že by se jednoho dne dočkal afroamerického prezidenta. Jerman se z pozice v „uklízecí četě“ vypracoval na majordoma sídla amerických prezidentů. Sloužil hned 11 hlavám Spojených států, na penzi odešel až v roce 2012.
Zármutek bývalé první dámy
O jeho 55 let dlouhé službě USA po jeho smrti promluvila Jermanova vnučka Jamila Garrettová. Připomněla, že jako první si jejího dědečka všimla Jackie Kennedyová. „Byla instrumentální pro jeho povýšení,“ domnívá se Garrettová. Upřímnou soustrast rodině poté, co zemřel na koronavirus, vyjádřila i bývalá první dáma Michelle Obamová.
„Jsme šťastni, že jsme ho mohli poznat. Se svou vlídností a péčí se celá desetiletí staral o to, aby byl Bílý dům pro první rodiny, včetně té naší, domovem. Pro zemi, kterou miloval, byl ochoten udělat vše. Dotknul se mnoha životů,“ uvedla Obamová. Jeho vnučka Shanta Taylorová Gayová následně sdílela momentky z Jermanova života na facebooku.
5.Inspirativní válečný veterán
Pandemie koronaviru si vyžádala krutou daň mezi válečnými veterány 2. světové války a přeživšími holocaustu. Kapitán Tom Moore (†100) z Británie si získal srdce lidí po celém světě, když loni na jaře začal svou sbírku pro zdravotníky. Vyzval sám sebe, že přejde 100krát svou zahradu do svých stých narozenin. Jeho rodina mu k tomu pomohla vytvořit online sbírku, kam rychle začaly chodit peníze.
Kapitán Tom nakonec vybral skoro miliardu korun, jeho úsilí dojalo i královnu Alžbětu II., která ho v létě pasovala na rytíře. Během pandemie byl pro mnohé inspirací, nakonec ale i on svůj boj s koronavirem prohrál. „Tati, jsem na tebe pyšná,“ řekla ve smutečním proslovu dcera Lucy Teixeiraová. „Jsem pyšná na to, čeho jsi dosáhl za celý život, a zejména loni. Sice jsi odešel, ale tvůj odkaz a tvá verva zůstávají,“ dodala.
Polák přežil válku i koncentrák, porazil ho až covid
Ve druhé světové válce krátce bojoval i Polák Jan Krawiec (†101), své poslání našel v polském odboji, kde vedl tajné noviny. V roce 1943 ho ale zadrželi nacisti a on skončil v Osvětimi. Před plynovou komorou ho „zachránilo“ jen to, že byl katolík. Musel i na nucený pochod smrti. Hrůzy koncentračního táboru přežil a později o nich detailně mluvil. V roce 1949 odešel do USA, pracoval v továrně a zároveň studoval vysokou školu. Chtěl totiž dál psát, vášeň našel i pro politický aktivismus.
Léta dělal šéfredaktora americko-polskému deníku Dziennik Związkowy, nikdy se neoženil, svou rodinu, hlavně neteře a synovce, zbožňoval. „Strejda John měl neuvěřitelně suchý smysl pro humor. Ptávali jsme se ho: Jak ti je? A on na to: Tak vstal jsem z postele,“ zavzpomínala pro tisk jeho neteř Sue Kowallová. Připomněla, že byl rovněž součástí novinářské skupiny kolem exprezidenta Richarda Nixona.
„Byl to komediant s pořádně černým humorem, svoje poznámky uměl perfektně načasovat,“ uvedli jeho známí. Ani na penzi si nedopřával odpočinku a věnoval se psaní knih. Přežil mnoho, ale koronavirus se mu porazit nepovedlo.
6.Odchod do uměleckého nebe
Do hereckého či pěveckého nebe kvůli koronaviru předčasně odešlo nespočet zahraničních umělců, mezi nimi byla i jedna z hlavních hvězd italského neorealismu, Miss Itálie 1947 a herečka Lucia Boséová (†89). Proslavila se filmy z 50. let jako Dáma bez kamélií, Smrt cyklisty, Kronika jedné lásky nebo Orfeova závěť. V pozdějším věku se vryla do paměti diváků svými modrými vlasy. V uměleckých šlépějích své matky kráčel Miguel Bosé, který se stal zpěvákem.
„Byla doba, kdy jsme se s matkou nebavili, už ani nevím proč,“ přiznal ve svých vzpomínkách na Boséovou. Hereččin syn je trochu kontroverzní postava, dlouho patřil mezi popírače koronaviru, vystupoval proti rouškám i vakcínám, což vedlo k dočasnému zablokování jeho účtů na sociálních sítích.
Zbytečná smrt talentované spisovatelky
Velká pozornost tisku byla rovněž věnovaná smrti začínající spisovatelky Zoe Munginové (†30), která měla rozpracovanou svou první knihu. Za dosavadní počiny získala několik ocenění, vyjadřovala se také o tom, jaké je to být ženou-spisovatelkou a spisovatelkou-Afromeričankou v oboru, kterému již několik staletí dominují bílí muži. Mimo psaní se věnovala ještě učení.
Munginová měsíc bojovala s koronavirem, její příběh mohl dopadnout jinak, lékaři ji totiž dvakrát odmítli testovat na covid-19, když na sobě poprvé pocítila příznaky. Její rodina uvedla, že jí na pohotovosti řekli, že má záchvat paniky, a poslali ji domu.
„Bojovala dlouhou bitvu, ale její tělo už bylo moc slabé,“ napsala na twitteru její sestra Mia Munginová. „Rasismus a nepoměry dál pokračují,“ dodala, to jsou témata, kterým se Munginová věnovala ve svých literárních textech. „Neumřela jen na covid, zemřela kvůli rasismu. Jsem zlomená, nevím, jak mám bez Zoe žít,“ připojila se kamarádka Nohemi Macielová.
Svět přišel o mnohé legendy
Covid-19 zabil například italskou pěveckou legendu a kolegu Luciana Pavarottiho Luigiho Roniho (†78), frontmana americké kapely Arrows Allana Merrilla (†69), který jako první nazpíval hit I love rock´n´roll. Nákaze podlehl také makedonský skladatel a zpěvák Dragan Vučić (†64) či broadwayský zpěvák a herec Chris Trousdale (†34).
Z herců bitvu s koronavirem prohrála také nizozemská herečka Martine Crefcoeurová (†84), kterou proslavila role Anny Frankové, nebo kanadský herec Nick Cordero (†41). Jeho rodina dlouho věřila, že se uzdraví, Corderova manželka vkládala naděje do transplantace plic. Herec byl však po 3 měsících invazivní léčby zesláblý a poškození orgánů bylo tak silné, až to společně s dalšími komplikacemi vedlo ke smrti.
7.Lékaři mezi oběťmi
Koronavirus se nevyhnul ani zdravotníkům, stovky zdravotních sester, asistentů, lékařů i odborníků – epidemiologů a virologů, podlehly nákaze. Počátkem tohoto roku zemřel například osobní lékař papeže Františka Fabrizio Soccorsi (†78). Vztah mezi doktorem a papežem byl velmi dobrý, svatý otec byl Soccorsimu velkou oporou, když zemřela jeho dcera. Papež František neustále upozorňuje na nutnost dodržovat opatření a nechat se očkovat.
Až do posledního momentu byl velmi aktivní také francouzský lékař a mikrobiolog Jacques Fouad Acar (†88), který celý život spolupracoval se Světovou zdravotnickou organizací. Nezahálel ani během koronaviru, během cesty do USA se ale infikoval a nakonec zemřel. „Celý život zasvětil boji proti mikrobům, až mu virus vzal život,“ Acarova smrt tvrdě zasáhla akademický svět.
Poslední dárek pro manželku
Jméno, které rezonuje celým světem, a nejen mezi lékaři a vědci, je jméno čínského oftalmologa Li Wen-lianga (†34) z Wu-chanu. Li byl jedním z prvních lékařů, který upozorňoval na novou „respirační chorobu připomínající SARS“. Své kolegy před nákazou varoval již v prosinci 2019, kdy si všiml, že v nemocnici, kde pracoval, přibývá infikovaných pacientů. Za své varování se dostal pod tlak svých nadřízených, místních úřadů i policie, nakonec se sám nakazil a nemoci podlehl.
„Můj milý muži, vidíš nás z nebe? Poslední dar, který jsi mi daroval, se dneska narodil. O oba se dobře postarám,“ vzkázala Liovi jeho manželka po porodu jejich druhého syna.
Video Maďar o osudových chybách v boji proti koronaviru, neuhasitelném požáru a podmínkách rozvolněníVideo se připravuje ...8.Psychoporadna Blesku
Máte psychické potíže, se kterými si nevíte rady a nechcete jít v tuto chvíli za specialistou osobně? Bojujete s vyčerpáním, strachy? Máte problémy v rodině s partnerem či dětmi? Nezvládáte současnou nejistotu a sociální izolaci? Tým odborníků nového projektu Psychoporadna Blesku je připraven vám pomoci!
Pište na: psycholog@blesk.cz
nebo na adresu: Blesk, Komunardů 1584/42, Praha 7, 170 00, dopis označte heslem „PSYCHOLOG“.
Tak aspoň víme, kde pracuješ joudo