Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Nový lék proti covidu je v Česku: V Thomayerově nemocnici ho dostala první pacientka

Autor: diz - 
26. února 2021
12:06

Další lék, který je určený pro boj s koronavirem, mohou nyní využít čeští pacienti, kteří touto nemocí trpí. Ze zahraničí totiž dorazil bamlanivimab. Jedná se o lék, který má zamezit těžkému průběhu nemoci covid-19. Aplikován bude ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, už ve čtvrtek ho dostala první pacientka a nemocnice ji bez komplikací propustila domů.

Po remdesiviru, který je v Čechách asi nejznámějším lékem proti koronaviru, se pacienti mohou pomalu seznamovat s novým lékem, který k nám doputoval z Ameriky. Bamlanivimab je léčivý přípravek, který má předejít riziku závažných příznaků onemocnění covid-19.

„Včera (ve čtvrtek) dostala lék první pacientka. Doufáme, že jí to pomůže. V klinických studiích šest ze sedmi pacientů, kteří by se dostali do nemocnice, se do ní díky této preventivní léčbě nedostanou,“ uvedla přednostka pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Dle jejích slov šlo o pacientku ve středních letech, která měla jiné zdravotní obtíže. Skrze ně splňovala podmínky pro indikaci touto léčbou.

Pro koho lék je?

Ampulek dorazilo do Česka zatím celkem 500. Aplikace léku vyjde na 25 tisíc korun, což hradí pojišťovna. Nejen z toho důvodu je nutné lék aplikovat výhradně v nemocnici. „Jedná se o nitrožilní podání formou infúze,“ upozornila Vašáková. Při jeho podání ale není nutná hospitalizace. Pacient po podání může normálně odejít domů. „Není to lék k dlouhodobému užívání. Jen ta kapačka trvá zhruba hodinu,“ dodala lékařka.

Lék bamlanivimab má pomáhat překonávat těžší průběh onemocnění covid-19 Lék bamlanivimab má pomáhat překonávat těžší průběh onemocnění covid-19 | Blesk:Tonda Tran

„Jsem rád, že první dodávka dorazila a byla včera aplikována na pacientce. Pracujeme i na dalších lécích, které by k nám mohly být dovážené a aplikované,“ sdělil při příležitosti představení nového léku premiér Andrej Babiš (ANO). „Situace je nyní od počátku pandemie nejhorší. Takové počty lidí na JIP jsme dosud neměli. Situace je kritická,“ dodal s tím, že byť aplikace léku stojí 25 tisíc korun, tak „není možné vyčíslit cenu lidského života. Na těchto látkách, které jsou aplikované i ve světě, by se nemělo šetřit“. 

Podle Vašákové je lék určen těm, kteří jsou v riziku vážného onemocnění, pro které by byla nutná jejich hospitalizace. Jaká jsou kritéria? „Jednak to je věk nad 65 let, nebo to jsou nemoci jako cukrovka, porucha imunity, pacienti, kteří prodělali transplantace či lidé, kteří trpí chronickými zdravotními problémy,“ přiblížila pro Blesk.cz.

Pacienti, kteří mají rozsáhlý průběh nemoci, případně s oboustranným zápalem plic, však tento lék nedostanou. Podle lékařky by byl neúčinný. „Protilátka je přímo proti viru. Ona jej vyvazuje, vychytává v krevním oběhu. Zabraňuje jeho vstupu do buňky. Zjednodušeně řečeno, umožňuje imunitnímu systému, aby virus byl eliminován dřív, než stačí napadnout cílovou strukturu, což je plicní tkáň,“ vysvětlila. Při těžším průběhu ale virus už v buňkách je.

Výběr pacientů

Lék je zatím k dostání v Thomayerově nemocnici v Praze Krči, kam také doputovala první várka léku, který vznikal v Americe. Podle Vašákové ale není vyloučeno, že by lék mohl být podáván i jinde.

„My nejsme arbitři, kteří by pro celou republiku vybírali pacienty. Naše lékárna anoncuje všem ostatním nemocnicím, které jsou jmenovány, že mají aplikovat tento lék, že si mohou odebrat dávku,“ upřesnila doktorka. Nemocnice zatím obdržela 500 ampulek, ale v březnu by mělo přibýt dalších 2 500.

Takto vypadá aplikace léku bamlavinimab, který je určen proti koronaviru:

Video Takto vypadá aplikace léku bamlavinimab, který je určen proti koronaviru. - Fakultní Thomayerova nemocnice

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa