Dva pacienti se nakazili hned dvěma mutacemi koronaviru zároveň. Odborníci jsou zmateni

Autor: Darina Jíchová - 
2. února 2021
21:37

Mutace koronaviru znepokojují svět, vědci se mezitím snaží uklidňovat společnost tím, že vakcíny by měly být účinné proti anglické, jihoafrické i brazilské verzi nákazy. Tento týden ale přišlo další šokující zjištění z Brazílie. U dvou nakažených se potvrdily hned dvě varianty koronaviru najednou. Jedná se o první dvojitou infekci na světě, uvedl list Daily Mail.

Vědci potvrdili, že je možné, aby se u pacienta objevily dvě varianty koronaviru, vysvětlili však, že je nepravděpodobné, že by se dvě mutace v těle potkaly a „ještě dál si vyměnily geny“. Unikátní nález u dvou pacientů nyní analyzují specialisté z Univerzity Feevale, kteří prováděli testování ve státě Rio Grande do Sul na jihu Brazílie.

Koronavirus v Brazílii. Koronavirus v Brazílii. | Reuters

Dva různé případy

Experti u jedné z osob identifikovali dvě brazilské mutace koronaviru označované jako P.1 a P.2, mutace P.1 před několika týdny vyvolala mezinárodní paniku, protože se zdálo, že by do jisté míry mohla být rezistentní vůči očkovacím látkám – tento fakt se stále ještě zkoumá. V Brazílii byly detekovány hned dvě různé mutace, každá z nich se vyvinula v jiném státu.

U druhého pacienta byly zaznamenány mutace P.2 a B.1.91, která se jako první vyskytla ve Švédsku. Případem se zabývá virolog Fernando Spilki a jeho tým, závěry jejich výzkumu zatím nebyly zveřejněny. Ředitel Celosvětového centra pro výzkum chřipky v Londýně John McCauley vysvětlil, že je možné, aby se u člověka současně objevily dvě různé verze nákazy, docházelo tomu i v případě chřipky.

Nové nebezpečí, nebo chyba vědců?

McCauley dodal, že je sice vysoce nepravděpodobné, že by dvě mutace interferovaly a navzájem si měnily genetické kódy, nicméně není to nemožné. Spilki a jeho kolegové se obávají právě faktu, že by se infekce zkombinovaly a vytvořily nové varianty.

Objev dvou mutací u jednoho pacienta vzbudil diskuze mezi světovými kapacitami v oboru virologie a imunologie, někteří se dokonce domnívají, že jejich brazilští kolegové mohli kontaminovat odebrané vzorky, což vedlo k chybnému výsledku testů.

Koronavirus v Brazílii

Brazílie v současnosti čelí druhé zničující vlně koronaviru způsobujícího nemoc covid-19, denně zaznamenávají i více než tisíc úmrtí. Od počátku pandemie se v zemi nakazilo 9,2 milionu lidí, nákaze jich podlehlo přes 225 tisíc. Každý den přibývají deseti tisíce nakažených, podle zdravotníků za to můžou hlavně vysoce nakažlivé mutace.

Video  „Nová mutace koronaviru není důvodem k panice.“ Expertka zmínila i spekulace o nakažlivosti  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Ivkafas ( 3. února 2021 09:49 )

No… tě pic!

krapotkin ( 2. února 2021 23:36 )

To je tak, když se bacil s červenejma trenýrkama spojí s bacilem s modrejma trenýrkama. Vědátoři pak čumí jako péra z gauče.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa