Úterý 18. května 2021
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 15°C

Nechte nás otevřít: Zástupci fitek a bazénů ženou ministerský zákaz k soudu

Autor: ČTK - 
14. dubna 2021
12:06

Provozovatelé vnitřních sportovišť, fitness center, bazénů a saun podali v úterý Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví (MZd), která zakazuje jejich provoz. Úřad podle nich postrádá k plošnému zákazu služeb tohoto typu kompetenci a zákonný podklad. Nechtějí přitom bezhlavě rozvolňovat, už dříve ale navrhli podmínky bezpečného provozu. ČTK o tom dnes informovala prezidentka České komory fitness Jana Havrdová a poskytla odeslaný návrh.

Česká komora fitness už minulý týden, kdy bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ohlásil, že i po skončení nouzového stavu nebude moci veřejnost užívat vnitřní sportoviště, zaslala MZd předžalobní výzvu a proti opatření se ohradila. Resort u svého rozhodnutí odkazuje na tzv. pandemický zákon.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na předžalobní výzvu reagoval nejprve tak, že doufal ve větší vstřícnost právníků. V pondělí, když informoval o schválení zákazu setkávání více než dvou lidí vládou, uvedl, že pro takové rozhodnutí má pádné argumenty. Pandemie podle něj zatím není pod kontrolou a objevila se i nová nebezpečnější brazilská mutace, řekl.

Ministerstvo ale podle provozovatelů vnitřních sportovišť nesmí přistupovat k plošným omezením základních práv a svobod jako v nouzovém stavu. Navíc zákaz provozu sportovišť vydává za pouhé omezení formulací: „Omezuje tak, že se v nich zakazuje přítomnost veřejnosti“. Opatření je dále podle navrhovatelů na jeho zrušení diskriminační, nepřiměřené a neracionální.

Arebenberger minulý týden dále řekl, že prioritou v současném stavu bylo obnovení školní docházky.

Vnitřní sportoviště patří k nejdéle uzavřeným provozům. Kvůli druhé vlně pandemie jim vláda fungování zakázala od 9. října. Krátce mohly otevřít v prosinci. Z důvodu špatné epidemiologické situace jim fungování nadále není umožněno.

Video Jak se změní pravidla pro sport? A další novinky u pandemie oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po jednání vlády - abl

e.lesanova ( 14. dubna 2021 16:15 )

Kdo chce pohyb, možnosti má bez úchyláren zvaných "fitka"...pro nablbla a nagelované samožery, jejichž životní náplň se odvíjí podle pekáčů na břiše...mrtvě vydaná energie, navíc "placená" a naprosto vniveč...to radši posekat louku, naštípat dříví atd.

ivalen ( 14. dubna 2021 13:58 )

Bazén mi chybí, už ho potřebuji na záda jako sůl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa