Středa 3. březen 2021
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Polojasno 8°C

Češi budou od neděle u Němců „vysoce rizikoví“. Pendlerům to zkomplikuje dojíždění

Autor: ČTK - 
21. ledna 2021
16:00

Německo bude od neděle považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. ČTK se to ve čtvrtek dozvěděla z diplomatických zdrojů. Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou - vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin.

O zařazení na seznam vysoce rizikových oblastí rozhoduje v Německu grémium ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra, rozhodnutí pak vyhlašuje Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Česko bude na seznam zařazeno zřejmě až v pátek a ne již ve čtvrtek, jak některé informace původně naznačovaly. Účinnost nového hodnocení Česka ale vstoupí v platnost od půlnoci ze soboty na neděli.

Česká diplomacie se na změnu připravuje již delší dobu, neboť epidemická situace v Česku je oproti Německu výrazně horší. Český premiér Andrej Babiš navrhl kancléřce Angele Merkelové, že by pendleři mohli podstupovat koronavirový test dvakrát týdně, jeden rozbor by hradilo Česko, druhý Německo.

Česko vstoupí do nové kategorie vysoce rizikové oblasti

S tímto kompromisem podle informací ČTK souhlasí Sasko. Naopak Bavorsko, které po celou dobu pandemie zavádí v rámci Německa přísnější opatření než ostatní, hodlá vyžadovat testy patrně každých 48 hodin. Jak přesně bude bavorský požadavek vypadat, zatím není zcela jasné.

Německo od září považuje Česko za rizikové, nyní však Česko vstoupí do kategorie vysoce rizikové oblasti. Kritériem pro takové označení je buď rozšířený výskyt mutací koronaviru považovaných za nebezpečné, nebo více než 200 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. A právě tento limit případů Česko výrazně překračuje.

Podle aktuálních dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), která jsou z prvních dvou týdnů letošního roku, má Česko v průměru za 14 dní 1362 nakažených na 100 000 obyvatel, což orientačně znamená 681 týdně. Německo má podle RKI 119 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní.

Video Chyba nebyla na straně nemocnic. Karlovarský primář o nedostatku vakcíny i nečekaném překvapení - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Covid_19 ( 21. ledna 2021 17:46 )

v létě se šiřiteli epidemie stali Britové, od podzimu v Evropě přebíráme štafetu od Britů my

Zobrazit celou diskusi
Další videa