Nouzový stav do 11. dubna, Babišovi pomohla KSČM. Návrat do škol má začít 12. dubna

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
26. března 2021
22:04
Autor: simao, Jakub Veinlich, ČTK - 
26. března 2021
05:15

Poslanecká sněmovna podpořila prodloužení nouzového stavu v Česku. Prošla kompromisní varianta do 11. dubna 2021 - tedy přes Velikonoce. A to opět i díky hlasům poslanců KSČM. Vláda obratem souhlas Sněmovny využila a nouzový stav do tohoto data prodloužila. Poslanci rovněž hlasovali o návrzích na ukončení kontrol na hranicích okresů, návratu žáků do škol, který by dle nich měl začít 12. dubna, a také o možnosti pro chataře, aby na Velikonoce vycestovali na chatu či chalupu do jiného okresu. S jakým výsledkem?

Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil ve Sněmovně opět kritice. Stalo se však nakonec přesně to, co se očekávalo - pomohli mu komunisté. Prošla totiž kompromisní varianta na prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Stačilo k tomu 41 hlasů z tábora ANO, 10 hlasů poslanců ČSSD a 5 hlasů od KSČM. Poslanci KDU-ČSL se zdrželi hlasování, ostatní hlasovali proti.

Přehledně: Sněmovna o stavu nouze, školácích i chatařích

Sněmovna nesouhlasila s prodloužením stavu nouze do 27. dubna. Odhlasovala prodloužení do 11. dubna.

⇒ Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle výzvy Sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna.

⇒ Poslanci svým hlasováním odmítli vyzvat vládu, aby umožnila vycestovat lidem na jejich chaty a chalupy přes hranice okresů.

⇒ Sněmovna uložila vládě, aby vrátila do škol žáky 1. stupně nejpozději od 12. dubna spolu se zajištěním šetrného testování žáků a učitelů a urychleným dokončením očkování učitelů. Otevřít by se měly do tohoto termínu i mateřské školky.

⇒ Sněmovna požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým.

⇒ Poslanci ANO, ČSSD a KSČM se zdrželi hlasování u návrhu zveřejnit všechny smlouvy k nákupům v době nouzového stavu. Opozici chyběl jediný hlas.

Co schválila vláda

Vláda na krátkém mimořádném zasedání dnes večer schválila prodloužení všech dosavadních opatření navázaných na nouzový stav do 11. dubna

O Velikonocích lidé budou smět vycházet na mše i po 21:00, a to až do půlnoci. Omezení vychází po 21. hodině jinak pokračuje dál.

Vláda schválila nákup milionu antigenních testů a zrušila povinnost pro řidiče tranzitní dopravy přes ČR do Německa vstupovat na území Česka s testem

Hádky ve Sněmovně: Třaskavý spor o Rusy

Na pátečním jednání Sněmovny nebyla opět nouze o spory. Pomyslné finále přišlo v momentě, kdy se poslanci již chystali hlasovat o nouzovém stavu, ale Tomio Okamura (SPD) k nelibosti mnohých požádal o přestávku v délce 2 hodiny na poradu poslaneckého klubu.

Kromě tohoto průtahu se však řešily i jiné rozpory. Do tvrdého sporu se dostala opozice s vládou hned na úvod - podle ODS změnili komunisté na podporu nouzového stavu názor díky tomu, že kvůli dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech má být osloven i ruský Rosatom. „Skutečně my žádné kšefty ohledně lidských životů našich občanů neděláme a tvrdit nouzový stav a Dukovany je úplně absurdní,“ čílil se ve Sněmovně Babiš.

Opozice mu předhazovala i zprávu NKÚ týkající se nákupů respirátorů a dalších ochranných pomůcek Podle kontrolorů si loni vláda počínala chaoticky a nakupovala předražené respirátory - ministerstvo zdravotnictví dokonce i při ceně 777 korun za kus. Babiš pochybení odmítá.

Aprílový žert?

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vytkla Babišovi před pátečním jednáním „aprílový žert“. „Vláda prosila v zimě občany: Obětujme březen. Teď chce pokračovat v nouzovém stavu také v dubnu. To pokládám takřka za aprílový žert,“ míní.

„Mnoho lidí padá lidově řečeno na hubu. Je bod zlomu: kolikrát jsme to slyšeli už za posledního půl roku, to se nedá dopočítat. Ještě dva týdny, ještě dva tři týdny, obětujme ten či onen měsíc. Nouzový stav vláda potřebuje skutečně jen na omezení pohybu a na netransparentní kšefty,“ podotkla pak ve Sněmovně. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) však k prodloužení nouzového stavu nebyla zcela jednotná. Lidovci se u hlasování nakonec zdrželi.

Babiš: Poslední lockdown? Naděje tu je

Podle premiéra Babiše tvrdá opatření během nouzového stavu zafungovala. Žádal však o prodloužení nouzového stavu alespoň přes Velikonoce. A pokračující dodržování okresního lockdownu. „Nám všem samozřejmě vadí to omezení pohybu ohledně uzávěry okresů. Ale chápu, že všichni jsou frustrovaní a že to trvá dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena. Ale myslím, že teď je tady skutečně naděje, že to může být poslední lockdown. Ta čísla klesají. Sice klesají pomaleji, než jsme si mysleli,“ uvedl v pátek ve Sněmovně premiér Babiš.

Opět se přitom odkázal na stav v nemocnicích. „Stav v nemocnicích je stále nedobrý. Stav je 7 853 lidí hospitalizovaných a na JIPkách více než 1 700. A samozřejmě i věková struktura je úplně jiná. Včera bylo hospitalizovaných 500 lidí, průměrný věk 65. Tak už to není tak, jako to bylo v minulém roce, že jsou to lidi nad 75. Stav v nemocnicích klesá velice pomalu (...) Ten vir je zabiják, zabíjí lidi, umírají bohužel i mladší ročníky na těch JIPkách,“ upozornil Babiš i na to, že v nemocnicích končí i mladší lidé.

„My si určitě po Velikonocích na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci,“ slíbil Babiš.

Hamáček: Léto už bude jiné

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je pokračování nouzového stavu nutností – a obětování března se vyplatilo. „Vládní opatření zabírají, počet nově nakažených v sedmidenním průměru stále klesá. Neobětovali jsme březen nadarmo,“ uvedl na twitteru.

Podle Hamáčka je však i vzhledem k tomu důležité ve stávajících opatřeních vytrvat a dodržovat je. „ČR jakkoliv si prošla těžkým obdobím, tak teď to vypadá, že i díky těm vládním opatřením se dostáváme z nejhoršího, ta čísla se otočila, ten počet nově nakažených klesá. Já věřím, že společně to dotáhneme do konce a kombinací opatření, umírněného a rozumného rozvolňování a vakcinace tu situaci zvládneme tak, že léto bude už jiné a že na ty nejhorší chvíle budeme už jen vzpomínat,“ uvedl v pátek ve Sněmovně.

Během dohadů s opozicí došlo i na kuriózní momenty. To když se Hamáček bránil kritice Tomia Okamury (SPD). „Všimli si toho i na sociálních sítích a říkají, cituji: Ten Okamura do toho Hamáčka zajíždí tak, jako kdyby mu sežral psa. Já chci všechny ujistit, že jsem žádného domácího mazlíčka pana místopředsedy nezkonzumoval,“ vzkázal Hamáček.

Sněmovna o nouzovém stavu
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:50
21. 1. 2021

Schůze Sněmovny se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Mezi posledními vystupujícími byli exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) či Pirát Mikuláš Ferjenčík. Promluvil také šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Je třeba podpořit, aby lidé šli do covidové karantény a izolace,“ uvedl Jakub Michálek (Piráti) a vyzval vládu, aby v tom Čechy podpořila.

17:55
21. 1. 2021

Poslanci se po nucené přestávce kvůli potyčce vrátili k projednávání prodloužení nouzového stavu. Jenže diskuse netrvala příliš dlouho a příšla další pauza. Požádal o ni šéf poslaneckého klubu ANO. A to kvůli poradě ministrů. Ti se sešli kvůli poradě nad obsáhlým návrhem pirátské strany, která jeho přijetím podmiňuje prodloužení nouzového stavu. 

Znovu mají poslanci jednat v 18:20. 

17:45
21. 1. 2021
!

Poslanec Volný se po incidentu nevzdá mandátu.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný nerezignuje po dnešní fyzické potyčce s dalšími zákonodárci na plénu Sněmovny na svůj mandát. Novinářům řekl, že se cítí ještě víc povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací. Uvedl také, že fyzicky napaden byl on.

17:35
21. 1. 2021
!

Poslanec Marek Benda (ODS) se veřejně omluvil ochranné službě Poslanecké sněmovny. 

„Když někdo udělá chybu, měl by ji přiznat,“ začal své vystoupení služebně nejstarší poslanec. Reagoval tak na svá slova pro Českou televizi, kdy mluvil o potyčce ve Sněmovně a řekl, že ochranka nezasáhla dostatečně včas. 

„Registroval jsem, že pana místopředsedu Hanzela šli chránit zejména poslanci, ale ochranná služba v okamžiku, kdy je gestem ruky pan místopředseda Hanzel zavolal, přišla a zasáhla,“ omluvil se veřejně Benda. 

17:25
21. 1. 2021

„To je nejostudnější okamžik, který jsem zažil v Poslanecké sněmovně,“ ragoval pro ČT na bitku přímo v jednacím sále předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Je mi líto to komentovat, je mi líto, že jsem to viděl,“ dodal s tím, že si Lubomíra Volného předvolá mandátový a imunitní výbor. „Jestli spáchal trestný čin, bude předmětem zkoumání,“ dodal Vondráček s tím, že volného útok na řídícího schůze Tomáše Hanzela (ČSSD) mohl být i za hranicí zákona. 

„Stržení jednoho měsíčního platu se mi zdá málo,“ reagoval Vondráček na možný trest pro Volného. 

17:10
21. 1. 2021
!

Bitka přímo v jednacím sále sněmovny! 

Nezařazený poslance Lubomír Volný (bývalý člen SPD) napadl přímo v jednacím sále řídícího schůze, Tomáše Hanzela z ČSSD. 

Hanzel totiž napomenul Volného a Mariana Bojka, který stejně jako Volný mluvil ve Sněmovně v potištěném tričku, ale především také bez roušky. 

„Já bych vyhlásil pětiminutovou pauzu na to, abychom mohli vydezinfikovat řečnický pultík. Chtěl bych upozornit všechny poslance, kteří vystupují bez roušky, že zásadním způsobem porušují pravidla a ohrožují své kolegy. Jestli chcete ohrožovat sami sebe, prosím, dělejte to tak, ale neohrožujte ostatní. Měli byste jít příkladem, styďte se,“ reagoval Hanzel na vystoupení Mariana Bojka.

 Slova se ujal Lubomír Volný - také bez roušky, na triku měl tentokrát nasazené sako. 

„Vašim prostřednictvím k vám samotnému. Pan Marian Bojko se nemusí stydět, protože on není členem zkorumpované politické partaje, která si nazvrací do úst, kdykoliv jde o to, kdy by mohla přijít o své socanské posty ve vládě,“ vzal si Volný slovo. 

„Vy jste tady už několikrát předvedli, jací jste vy socani zbabělci a pokrytci,“ pokračoval. 

„Pane poslanče, buď budete hovořit k věci, nebo vás vypnu,“ varoval Volného řídící schůze Tomáš Hanzel. 

„Já budu mluvit, co chci, protože jsem voleným zástupcem lidu. Nepřerušujte mě,“ pokračoval Volný. 

„Buď budete mluvit k věci, nebo vás vypnu,“ upozornil Hanzel Volného, který se nechtěl nechat odbýt. 

Hanzel, nakonec, skutečně Volnému vypnul mikrofon a tak se Volný vydal k pultu předsedajícího. „Tak já si půjdu sednout k vám na klín a řeknu to rovnou do vašeho mikrofonu,“ řekl ještě před tím. 

„Komedie v přímém přenosu, já poprosím, aby přišla ochranka,“ reagoval do mikrofonu Hanzel.  Když se Volný přiblížíl k mikrofonu, snažil se ho zmocnit. Hanzel ho chtěl naopak vypnout. 

Na pomoc mu přiběhl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, který Hanzela bránil před napadáním poslance Volného. Do situace se vložil také místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. „Jestli tady pudeš, dostaneš flákanec!“ křičel na něj ale Volný. 

Následně se strhla strkanice, do které se vložila také ochranná služba sněmovny. Hanzel nemohl vstát ze svého křesla, protože by tím automaticky byla přerušena schůze. 

Tu nakonec Hanzel stejně přerušil. Personál sněmovny musel opravit mikrofon. 

„Tento sál, ve kterém zvolili Tomáše Garrigua Masaryka prvním prezidentem, zažil to, co dosud nezažil. Nečekal jsem, že se toho někdy dožiju,“ reagoval po té šéf poslanců Radek Vondráček, který nakonec Lubomíra Volného vykázal z jednacího sálu Sněmovny do konce jednacího dne. 

 

17:00
21. 1. 2021

První vystoupení v roli poslance má za sebou náhradník za Miroslava Kalouska, starosta Roztok Jan Jakob. Mimochodem bratr dlouholetého nejbližšího spolupracovníka Kalouska Ondřeje. 

Kritizoval vládu, že neumí lidem svá opatření vysvětlovat. 

16:55
21. 1. 2021

Záznam bitky ve Sněmovně. 

16:55
21. 1. 2021

Takto vypadala fyzická potyčka, ve kterou se debata ve Sněmovně zvrhla.

Fyzická potyčka ve Sněmovně při jednání o prodloužení stavu nouze. Fyzická potyčka ve Sněmovně při jednání o prodloužení stavu nouze. Fyzická potyčka ve Sněmovně při jednání o prodloužení stavu nouze. Fyzická potyčka ve Sněmovně při jednání o prodloužení stavu nouze.
16:53
21. 1. 2021

Další nezařazený poslanec ve Sněmovně bez roušky. 

Po nezařazeném poslanci Lubomíru Volném vystoupil u řečnického pultu bez roušky a další ochrany obličeje Marian Bojko (oba bývalí členové SPD). Oba ve stejném tričku s heslem Svoboda republice.

Řídící schůze Vojtěch Pikal (Piráti) se proti vystoupení Bojka bez roušky ohradil. „Podle platných příkazů bychom se tu měli pohybovat s rouškami. Ctím vaše právo zákonných zástupců pourušovat všechno možné, ale cítím se povinnen vás na to upozornit,“ upozornil Pikal. 

Po tomto upozornění Bojko jen reagoval jedním slovem. „Děkuji,“ pokračoval dál ve svém vystoupení.

Na Volného, který vystoupil bez roušky jako první, reagoval ostře ještě před obědovou pauzou místopředseda klubu TOP 09 Dominik Feri. „Jste sobecký idiot,“ nešetřil výrazy Feri. 

15:53
21. 1. 2021

Po pauze na jednání klubu Pirátů se ujal slova poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL). Obracejí se prý na něj lidé, kteří se bojí, že budou povinné respirátory v MHD. „Bojí se, jak budou jezdit do práce, když nebudou respirátory k dostání,“ upozornil Mihola. 

15:07
21. 1. 2021

Místopředseda klubu Pirátů si vzal 31 minut poradu na jednání poslanců Pirátské strany. Schůze bude pokračovat až v 15:35

15:05
21. 1. 2021

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Dominik Feri ocenil  přítomnost ministra zdravotnictví Jana Blatného, který trpělivě také vždy po nějakém čase reaguje na dotazy a připomínky poslanců. „Pak je tu ministr průmyslu a obchodu, který to má na salámu,“  pustil se naopak Feri do Karla Havlíčka, který prý několikrát vytýkal opozici, ať nekritizuje, aby dělal nějakou práci

Feri připomněl, že opozice předložila 9 opatření na podporu kutury, prosadila odklad EET, přišli s návrhy, aby systém PES doznal změn, aby nediskriminoval obchodníky. Feri zmínil zhruba třicet změn a návrhů, se kterými opozice přišla. 

„Vy začněte pracovat a začněte sem chodit,“ apeloval na ministra Havlíčka Dominik Feri. 

Feri chce, aby ministr Blatný zkusil odhadnout data, kdy se systém PES může dostat do různých stupňů opatření. Tak aby například hospodští tušili, kdy zhruba budou smět otevřít, a uměli se na to opatřit. „V tomto by vláda mohla umět říci, podívejte se, toto nás čeká,“ zakončil své vystoupení Feri. 

14:47
21. 1. 2021

Poslanci konečně mohli začít odpolední část schůze, na které jednají o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu. Z ministrů sedí v lavici opět jen ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Zmatky na začátku odpoledního jednání, kdy schůze nemohla kvůli chybějícím ministrům ani začít, kritizoval na svém twitteru například lidovec Jiří Mihola. 

„Když je něco mimořádného,mělo by to podle toho vypadat. Mimořádná schůze, na níž vláda žádá o prodloužení nouzového stavu však nesvědčí o ničem mimořádném.Vládní lavice zcela prazdna,schůze se musela přerušit.Tak ještě nějaký srdceryvny projev premiéra na téma ‚jsme na jedné lodi‘.“

14:38
21. 1. 2021

Ani pět minut nestačilo. Ani ve 14:37 nebyl ve Sněmovně žádný ministr. „Mám informace, že by tu do pěti minut měl být ministr Brabec,“ řekl Vojtěch Pikal od řídícího pultu. Poslanci ale trvali na dodržení pravidel, aby člen vlády byl v sále. Schůze by tak měla začít ve 14:43. 

14:32
21. 1. 2021

Jednání Sněnovny mělo začít po polední pauze ve 14:30. Řídící schůze Vojtěch Pikal z pirátské strany ho ale hned přerušil. Ve Sněmovně totiž chyběl alespoň jeden člen vlády. Jednání bude pokračovat ve 14:37

13:34
21. 1. 2021

Další ministr s COVID-19. 

Nákazu koronavirem dnes oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). 

Na svém twitterovém účtu oznámil, že už se několik dní necítil dobře, a pracoval proto z domova. "Test na covid dnes bohužel potvrdil, že jsem pozitivní. Mám kašel a cítím se unavený, ale jsem a snad i nadále budu schopen důležitou agendu řešit online," doplnil ministr ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. 

Už v pondělí oznámil nákazu covidem-19 ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček 

Ministr obrany Lubomír Metnar.
13:01
21. 1. 2021

Pauza na oběd

Přesně ve 13 hodin přerušil řídící schůze Tomio Okamura z SPD vystoupení šéfa hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího a vyhlásil přestávku na oběd. 

Poslanci se znovu sejdou ve 14:30

12:56
21. 1. 2021

Sprostá slova ve Sněmovně. 

Nově zvolený místopřesdseda poslaneckého klubu TOP 09 Dominik Feri se neudržel a při svém vystoupení použil sprostá slova. 

„Jste sobecký idiot,“ ohradil se proti vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Ten si totiž odmítl v poslanecké sněmovně nasadit roušku. 

„To, co se tady událo, je věc naprosto neuvěřitelná,“ reagoval na Volného vystoupení poslanec Feri. „Pane kolego Volný, prostřednictvím předsedajícího: jste sobecký idiot, protože tady mluvíte bez roušky, bez roušky na mikrofon,“ řekl. „Můžeme spolu nesouhlasit, ale prosím, dodržujme hygienická opatření,“ dodal. Volný už od řečniště na Feriho slova nezareagoval.

12:16
21. 1. 2021

Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení epidemie covidu-19 by ho ale nyní muselo doprovázet zpřísnění opatření například v průmyslu nebo ve firmách. V reakci na požadavek komunistů, aby se k 1. únoru do škol vrátili žáci prvního stupně základních škol, posledních ročníků a maturantů, to dnes řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Muselo by se podle ní také zajistit pravidelné testování žáků a učitelů, jak úřad opakovaně požadoval po ministerstvu zdravotnictví. Zda se žáci budou moct k 1. únoru do lavic vrátit, dál neupřesnila.

Ministr zdravotnictví odmítl dát ve Sněmovně poslancům jakýkoli slib. „Vystavil bych se tomu, že ho nebudu umět dodržet,“ zdůvodnil Jan Blatný. 

12:10
21. 1. 2021

U lidí převažuje podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové zoufalství. 

„Naším prvotním úkolem je ochrana života a zdraví lidí,“ řekla bývalá ministryně školství, podle které by se neměla opozicie a koalice dostávat do vzájemného střetu. 

„Budem se obracet na ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, ministra naší koaliční vlády, aby byly dodržovány podmínky zaměstnanců na pracovištích. Máme povinnost zajistit, aby se i oni cítili bezpečně. Že se bezpečně mohou dopravovat do práce, že mají účinné prostředky pro ochranu zdraví, že firmy budou mít dostatek antigenních testů i že se firmy postupně během roku 2021 zapojí, tam kde to bude potřeba, do očkování,“ dodala Valachová. 

 

12:03
21. 1. 2021

„Pokud vláda projeví dobrou vůli řešit klíčové otázky, tak podpoříme prodloužení nouzového stavu. Pokud ta vůle nebude, pak prodloužení nouzového stavu nepodpoříme,“ varoval při svém vystoupení před poslanci šéf klubu Pirátské strany Jakub Michálek. 

Vláda by podle Michálka neměla lidem nařizovat tvrdé restrikce a umožnit jim třeba jít si večer zaběhat - což v případě, že se vrátí pozdě z práce, při zákazu nočního vycházení není možné.  

 

11:52
21. 1. 2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) reagoval na první várku vystoupení poslanců při jednání o žádosti vlády na prodloužení nouzového stavu. 

Školy se podle Blatného zatím v nejbližších dnech otevírat nebudou. „Záleží na epidemické situaci. První stupeň základních škol, deváťáci a maturanti jsou ale prioritou,“ nastínil, kteří školáci a studenti by se vrátili v případě rozvolnění do lavic jako první. 

Ministr také zopakoval, že do omezení dodávek vakcín firmou Pfizer je pro Česko komplikace, i proto si prý pozval zástupce společnosti v Česku na jednání. „Je potřeba vyvíjet tlak ze všech stran,“ řekl ministr. 

Podle Blatného je také možné, že se prodlouží termín očkování prioritní skupiny 1A. 

„V případě, že nebude uvedena na trh vakcína firmy AstraZeneka, tak bude toto očkování ukončeno až na konci března 2021. Pokud bude vakcína uvedena na trh, tak platí termín na konci února,“ uvedl Blatný. 

Ministr zdravotnictví se zároveň odmítl zavázat k požadavkům například komunistů, kteří si kladou podmínky pro podpoření prodloužení nouzového stavu. 

„Neumím vám dát žádný slib, protože bych se vystavil tomu, že ho nebudu umět dodržet,“ vzkázal poslancům Blatný. KSČM přitom požaduje od 1. února otevření škol pro první stupeň, deváťáky a maturitní ročníky. 

 

Vláda požádala Sněmovnu 21. ledna 2021 o další prodloužení nouzového stavu. Komunisté chtějí jeho prodloužení jen 14. 2. ostatní další termín odmítají. Ministři podali žádost o prodloužení o 30 dní do 21. února
11:45
21. 1. 2021

Předseda KSČM Vojtěch Filip požaduje větší kompetence pro Krajské hygienické stanice. „Musíme mít vůli. Byl jsem maximálně spokojený s tím, že proběhlo Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře,“ dodal příklad Filip, podle kterého se závody zvládly právě díky krajské hygienické stanici, která vypracovala podrobný protiepidemický manuál. 

Podobně by měl vzniknout podle Filipa také manuál pro chování na horách. „Chci, aby na horách místo chaosu fungoval nějaký řád. Pokud můžeme mít manuál pro to jak chodit do obchodu, tak si myslím, že ho můžeme mít i pro chování na horách,“ míní Filip. 

11:27
21. 1. 2021

Za vládu vystoupil ve Sněmovně také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Lidem podle Zaorálka ani tolik nevadí, že pokud se v Česku prodlouží nouzový stav o dalších 30 dní, tak bude platit už 200 dní. „Lidem vadí ta situace, plné nemocnice. Lidi nezajímá, jestli je tu nouzový stav,“ řekl Zaorálek. 

„Žádná vláda by nebyla schopná dát lidem jistotu, tak to bohužel je,“ varoval Zaorálek. Ve svém projevu ocenil všechny ty, kteří se s ní baví, ať už jsou z opozice, či koalice. Odmítl ale zároveň i požadavky KSČM, kteří chtějí pustit žáky prvních stupňů do škol, nebo otevřít lyžařské areály. 

„Nejsme schopni splnit tyto požadavky, a přesto potřebujeme nouzový stav. Tento typ závazků není dnes vhodný,“ varoval Zaorálek před obchodem, že některé strany podpoří prodloužení nouzového stavu jen za splnění některých podmínek. 

„Ani vláda nemůže říct 100% čísla, jaká budou za 14 dní,“ odmítl tlak jednotlivých stran Zaorálek. 

„Mně lidsky připadá, že by tu neměla být tak velká bariéra mezi opozicí a koalicí. Jsme v tom všichni,“ apeloval na spolupráci všech politiků ministr kultury. O situaci v kultuře neřekl ani slovo. 

Michal Snobl ( 27. března 2021 10:44 )

Tak přeci se jim včera zasek gramofon po Gotvaldovi.
Oficiální komouši podpořili převlečený komouše.
V klidu ať to zavřou třeba do voleb ale ať se začnou urychleně starat o prohospodařené peníze touhle vládou.
Tahle vlada co to vede už se tam dlouho hřát nebude.

Uživatel_5454143 ( 27. března 2021 09:56 )

Nemám slov...

donypan ( 27. března 2021 09:44 )

Tady se opozice ukázala jací jsou pokritci.Všichni vědí,že nouzoví stav je potřeba,ale když zjistili,že KSČM asi vládu podpoří,tak se stáhli.Je smutné,že zrovna KSČM ví co v dnané chvíli je nutné.

fesak2 ( 27. března 2021 08:48 )

Proč mají příznivci pohádek výjimku?

Milan Šmid ( 27. března 2021 08:46 )

PROČ JSOU PROTI BABIŠOVI ??PROTOŽEN ŽE CHCE VYŠETŘOVANI PRIVATIZACE A NEROMLČENI TĚCHT PŘIPADŮ Číslo 653. Už je na ofic. str. Poslanecké sněmovny

TAK ABY BYLO JASNO: Usnesení číslo 653. Už je na ofic. str. Poslanecké sněmovny.Proto tolik křiku na Letné, jde jim o krk. Usnesení čísla 653. Už je na ofic. str. Poslanecké sněmovny 6.6.2019 v 10.40 přijala sněmovna usnesení zavazující Babišovu vládu, aby začala vyšetřovat zločiny privatizace v letech 1992 až 2005 a aby připravila zákony, aby co bylo ukradeno, bylo vráceno – třeba OKD, třeba Mostecká uhelna, třeba Škoda Plzeň. Číslo usnesení je 836.

Proti usnesení hlasovali ODS a jinak sabotovali všichni z TOP-09, STAN, KDU-ČSL. Hlasování v PDF jako příloha. Tisk usnesení ještě parlament nezpracoval. Mainstreem o něm mlčí. O to víc křičí – bude demonstrace! Poprvé od listopadu 1989 se budou vyšetřovat zločiny privatizace. Proto musí Babiš pryč. Proto "Čapí hnízdo". Proto státní zástupci a soudy se snaží vytvořit si páky na premiéra Babiše, aby k vyšetřování zločinů privatizace nedošlo. Hodně soudců a státních zástupců má totiž "špínu za nehty".

Kdo demonstroval proti Babišovi, hlasoval proti vyšetřování zločinů privatizace. Je to jasné, čeho se bojí. Je jasné, kdo jim platí a kdo a hlavně kteří politici vystupují na demonstracích.

Bude toto usnesení někdy realizováno?

ROZHODNOU VOLBY.

V příloze "hlasování", opravdu nedošlo k privatizačnímu pochybení???

Přílohy

001584611.pdf – PDF, 256 kB
StáhnoutZobrazit ›

Hlaso­vani_­Posla­necke_­snemov­ny_-_30_8362.pdf – PDF, 231 kB
StáhnoutZobrazit ›
Neza­place­ne_pod­niky_­priva­tizo­vane_­vlada­mi_OD­S_ODA_­a_KDU-CSL_v_letech_1992_-_1_3.docx – Word, 31 kB
StáhnoutZobrazit ›
Stáhnout všechny přílohy

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa