Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

V Česku zemřelo po očkování dalších 10 lidí. S vakcínami to nemusí souviset, tvrdí SÚKL

Autor: ČTK - 
18. března 2021
09:45

Lékový ústav za poslední týden zaznamenal deset případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem jich eviduje 21. Případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se poté prověřují. K úternímu večeru lidé ústavu nahlásili 1923 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 417 více než před týdnem. Nejčastěji lidé oznamují reakce podobné příznakům chřipky. Vyplývá to z informací, které dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení zveřejnil. SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín.

Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. SÚKL upozorňuje, že očkování proti covidu-19 podstupují i lidé, kteří mají závažné zdravotní problémy či více nemocí najednou. „V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,“ uvádí SÚKL.

Ústav informace o případech úmrtí po očkování zkontroluje a doplní k nim dokumentaci. Následně je posílá do evropské databáze nežádoucích účinků. V databázi se shromažďují případy ze všech zemí, v kterých je vakcína registrována. Všechny případy úmrtí, které mohly souviset s podáním vakcíny, se následně hodnotí. Kdyby výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA) došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci. Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna byla většina úmrtí vysvětlena zhoršením už existujících nemocí.

K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, mělo v Česku ukončené očkování zhruba 318.700 lidí, dalších asi 849.400 lidí zatím dostalo jen jednu očkovací dávku. V ČR se očkuje třemi vakcínami, které jsou registrovány v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

lucie13 ( 1. dubna 2021 11:00 )

To máte bohužel pravdu, takhle probíhalo očkování u dětí, koukli se do uší a změřili teplota.
Mám bohužel špatnou zkušenost u dcery, ta byla po MMR vakcíně 14 dnů vážně nemocná, vyrážka po celém těle, horečky, zvracela a zhubla mi 3 kila. A to jsme i tak chodili pravidelně na vážení, narodila se s 2.700g a z porodnice jsme šly s 2.600g při 52cm. A doktor se pak choval jako hulvát, když jsem si dovolila říct, zda to není následek očkování, tak na mne řval, že jsem egoista, že nechci nechat očkovat dítě v zájmu lidstva! Tj. v zájmu nenaočkovaných, kteří se tak rozhodli dobrovolně, nenechat se naočkovat. Doktora jsem změnila a všechna ostatní očkování nechala udělat s asi roční mezerou, po té, co dcera nevypadala jako z koncentráku a nabrala zpět ztracená kila.

lucie13 ( 1. dubna 2021 10:51 )

Průměrný věk je 76 u mužů a 82 u žen. Když zemře nenaočkovaný, tak je jasná příčina úmrtí covid. Když umře naočkovaný pár dnů po očkování, tak je to přirozená smrt sešlostí věkem.
Každý, kdo se nechá naočkovat, jde na vlastní riziko.
Já o očkování zájem nemám, covid je nebezpečný pro 3-5% nakažených a to je hlavně 65+ s nadváhou a chronickými chorobami.
Jsem denně venku, 8-10 km chůze lesem a preventivně beru kvercetin s bromelainem.
U syna v ZŠ byla pouze jedna bezpříznaková žákyně, její rodiče jsou oba policajti, ti mají v terénu velký kontakt s lidmi. Jinak nikdo nic ve škole neměl. Nemám obavy, že se někde nakazím, MHD nejezdím vůbec a do obchodů chodím minimálně.

manunu ( 18. března 2021 18:38 )

Uljanova a 7vox7: Jděte se léčit, nebo vás ta nenávist úplně pohltí. Uljanova máš to celé popletené, jednalo se o gympl v r. 1988. Na PF jsem nastoupila v r.1992, to už žádný problém nebyl. Nemám zájem s vámi diskutovat, nestojíte ani za odplivnutí. Uljanova z tebe by soudružka 7vox7 radost neměla, urážíš jí Zemana a to se jí nelíbí.

Covid_19 ( 18. března 2021 16:42 )

jenže vláda jim nechce poslat vakcíny a kdo je zaregistrován u praktika, nemůže jít do očkovacích center, chaos vlády je neskutečný

naidka ( 18. března 2021 16:13 )

To se ti povedlo, Baryne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa