Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

Bolesti, závratě i průjmy. Podezření na vedlejší účiny vakcín je v Česku přes 300

Autor: ČTK - 
4. února 2021
12:00

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k úterku 322 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín, za týden počet vzrostl o 124. Nejčastěji lidé hlásili po očkování takové reakce, jako je horečka, zimnice, reakce v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů nebo kloubů. Pravidelné informace dnes ústav zveřejnil na svém webu. Zdravotníci už lidem podali přes 310 000 dávek vakcín.

Většinou lidé hlásí očekávané potíže, které jsou popsány v oficiálních dokumentech k vakcínám. SÚKL upozorňuje, že se jedná o podezření, a ne o prokázané nežádoucí účinky. Projevy, které lidé po podání vakcíny měli, nemusí s očkováním souviset.

Ve zhruba polovině hlášení, tedy ve 160 případech, SÚKL zaznamenal celkové příznaky, tedy například horečku, třesavku, únavu a slabost nebo reakci v místě vpichu. Necelá čtvrtina podezření se týkala takových reakcí, jako je bolest hlavy, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba a mravenčení. Sedm desítek hlášení, které SÚKL obdržel, popisují bolesti kloubů, svalů, zad či svalovou slabost a 53 hlášení se týká reakcí majících vliv na trávicí soustavu, tedy například nevolnost, zvracení, průjem či obtížné polykání. Někteří pacienti měli vyrážku, dušnost, alergickou reakci nebo potíže, které by mohly souviset s ovlivněním cévního a kardiovaskulárního systému.

Podle SÚKL je celkový počet reakcí vyšší než počet podezření na nežádoucí účinky. Jedno hlášení, které SÚKL obdrží, totiž může obsahovat i více reakcí. Pokud by se objevil větší počet hlášení určité reakce, která pro používané vakcíny není dosud známa, mohli by odborníci zahájit podrobné hodnocení možného nežádoucího účinku.

Video  Babiš tlačil na očkování 6 dávkami z jedné lahvičky, Česku se to vymstilo. Blatný připustil: Dodávají nám méně lahviček  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

V Česku se zatím očkuje dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna. V příštích dnech by měly do Česka dorazit také první dodávky vakcíny firmy AstraZeneca, kterou jako třetí registrovala pro použití v EU Evropská komise. Vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. Celkem bylo podle dat ministerstva zdravotnictví ke středečnímu večeru podáno 310 340 dávek a 65 916 lidí už dostalo i potřebnou druhou dávku.

mim33 ( 4. února 2021 15:16 )

Věk musí být hodně pokročilý a musí mít spoustu dalších nemocí, aby měl tak vysokou pravděpodobnost smrti.

villon ( 4. února 2021 15:03 )

Starý člověk chytí Covid, má asi tak 50% šanci, že umře. Když se nechá očkovat, tak asi tak půlpromilovou šanci, že dostane sra.ku nebo ho bude den až dva dny "bolet" ruka. Naštěstí si (zatím) každý může vybrat, a to je to hlavní.

fotrpjotr ( 4. února 2021 12:56 )

Pokud by někdo zemřel po vakcíně,tak se napíše,že zemřel z jiného důvodu.

Jirik-ta ( 4. února 2021 12:33 )

a což teprve v 80-ti

krapotkin ( 4. února 2021 12:12 )

Hlava mne bolí od roku 1973. Mám tedy COVID ? Průjem mám po každém štaprdleti tuzemáku (po rumu to nebylo). Mám tedy COVID ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud