Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Podíváme se v létě do zahraničí? Petříček: Covidové pasy by se mohly používat od května

Autor: ČTK - 
17. března 2021
16:40

Jednotné covidové pasy, jejichž parametry ve středu navrhla Evropská komise, by se v Evropě mohly začít používat zhruba od konce května či od června. Na středeční tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jde podle něj o dočasné řešení. Jakmile Světová zdravotnická organizace (WHO) konstatuje, že koronavirová pandemie skončila, je cílem se vrátit k běžným podmínkám cestování, uvedl.

Jednodušší cesty přes hranice komplikované pandemií by s ním měli od léta mít lidé očkovaní, s negativním testem či protilátkami proti covidu-19. V příštích měsících se ovšem na jejich přesné podobě budou muset shodnout členské státy, které se dosud nesjednotily například na vzájemném uznávání testů.

Podle šéfa české diplomacie je klíčové, že jednotlivá kritéria by měla mít stejnou váhu. Zároveň se předběžně počítá s digitální i papírovou podobou certifikátů, jež by mohly fungovat na bázi QR kódů. Předpokladem též je, že půjde o jednotný certifikát v angličtině.

Evropská komise podle Petříčka vzala též v potaz požadavek na zajištění ochrany osobních údajů. V rámci covidového pasu se budou evidovat pouze nezbytné informace, jako je jméno, datum narození, případně relevantní informace o splnění podmínek pro cestování.

„Jedná se o dočasné řešení. Evropská komise se vyjádřila, že ve chvíli, kdy WHO bude konstatovat, že pandemie skončila, tak by měl skončit i covid pas a měli bychom se vrátit k normálním podmínkám pro cestování,“ řekl Petříček. Nástroj je podle něj důležitý nejen kvůli turismu, ale zejména pro obchodní jednání, pracovní cesty či návštěvy příbuzných po Evropě.

Zásadní debata se v komisi vedla o tom, zda umožnit zemím uznávat zatím v EU neautorizované vakcíny, jako je ruský Sputnik V. Na to tlačí zejména Maďarsko, které již začalo ruskou látkou očkovat, ve skladu ji má i Slovensko a o jejím nákupu debatují také politici v Česku. Podle dnešního návrhu budou muset všechny země uznávat pouze očkovací látky schválené v unii, „členské státy se ale budou moci rozhodnout, zda navíc akceptovat i jiné vakcíny“. Petříček by upřednostnil, aby ČR uznávala pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Ministr věří, že se členské státy na přesné podobě covidových pasů shodnou. Pokud by se tak nestalo, bude chtít Česko individuálně jednat se státy, které certifikáty hodlají zohledňovat. „Z mého hlediska je ideální celounijní platnost, protože jedním z důvodů je, abychom se vrátili k dodržování základních práv občanů Evropské unie, a to je svoboda pohybu v rámci Evropské unie,“ dodal ministr.

Návrh na zavedení certifikátů uvítala i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). „Věřím, že to bude významný krok k obnově cestovního ruchu,“ poznamenala na twitteru.

Video  Havlíček: „Ano, udělali jsme to blbě“ O chybách vlády, potížích s rozvolněním i mrtvém „psovi“  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 17. března 2021 17:34 )

Spousta lidí bude ráda až zruší lockdown a budou moci zase provozovat svoje živnosti. Jestli po tom všem ještě nějaké mají. A ne že pjedou na dovolenou. Takhle jim akorát houpne tlak.

ivanak ( 17. března 2021 17:04 )

Dobře tak..tady máte tu svojí svobodu..budou o vás vědět úplně všechno..

santikxauz ( 17. března 2021 17:02 )

Letos covidové pasy a příští rok se bude čipovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud