Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Koronavirus zabil v Česku už 31 učitelů. Většina se nakazila v práci, dokládají data

Autor: ČTK - 
17. března 2021
13:25

K očkování se dosud přihlásilo 174.600 učitelů a dalších pracovníků ve školství. První dávku vakcíny dostalo 62.413 z nich. Výsledky dnes na jednání sněmovního školského výboru představil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle údajů od počátku epidemie testy potvrdily koronavirus u 45.800 pedagogů a dalších zaměstnanců škol. V nemocnicích skončilo 841 učitelů a 31 zemřelo.

„Pedagogy a pracovníky ve školství můžeme považovat za třetí nejrizikovější povolání z hlediska nákaz,“ uvedl Dušek.

Tři čtvrtiny školských pracovníků s potvrzeným koronavirem se pravděpodobně nakazily v práci. Na konci druhého březnového týdne mělo covid 3682 učitelů a dalších zaměstnanců. Na tisícovku pedagogů a vychovatelů tak připadá zhruba 21 pozitivně testovaných. Dosud se covid potvrdil u 259 školských pracovníků na tisícovku. Celkem 84 procent nakažených tvořily ženy, bylo jich asi 38 400. Podle Duška tak i data ukazují na feminizaci ve školství.

Učitelé patří mezi skupiny, které se očkují přednostně. Registrovat se mohou od konce února. Zatím jich to udělalo 174 800. „Je to velké číslo. Pedagogů je kolem 180.000 až 190 000. Naprostá většina projevila zájem o očkování. Běží už rezervace termínů. Systém se rozjel,“ řekl šéf ÚZIS.

Rezervaci termínu dostalo 93 424 zapsaných. Na prvním očkování bylo 62.413 lidí. Na konkrétní datum zatím čeká 81.239 vyučujících a dalších zaměstnanců.

Podle některých členů výboru je očkování pomalé. Kritizují také to, že se u učitelů nepostupuje podle věku od nejstarších k nejmladším. „Otázka očkování pedagogických pracovníků je přesně ta, jak zmatečně řešíme jednotlivé věci. Máme princip od nejstarších k nejmladším, který má logiku. Když ale začneme očkovat učitele, neřekneme, že to má být od nejstarších. Očkujeme je 'kdo dřív přijde, ten dřív mele',“ řekl Bohuslav Svoboda (ODS). Podle něj je nedodržování věkového pořadí hrubá chyba.

Experti na modelování vývoje situace spočítali, že při očkování striktně podle věku postupně od nejstarších obyvatel jsou ztráty na životech nejmenší. Podle odborníků by se tak mělo od upřednostňování profesí ustoupit a vakcínu by měli dostat nejdřív senioři.

„Není to souboj pedagogové versus starší lidé. Je to paralelní věc, která jde za prioritou bezpečného otevření škol,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Míní, že kvůli návratu školáků do lavic a zasaženosti učitelské profese nákazou dává přednostní očkování smysl. Řekl, že senioři vakcínu Astra Zeneca odmítali. Zmínil také to, že školy dostaly pokyn, aby se nejdřív očkovali učitelé nad 55 let.

cid2000 ( 10. června 2021 06:19 )

To si Plaga vaří svou polívčičku!!! Školy skoro celý rok zavřeny bez dětí!! Takže se většina musela stejně nakazit jako ostatní v MHD, obchodě atd. Nejsou nesmrtelný!! Za učitelé to museli vyřešit především rodiče!! To množství učitelů,kteří bohužel, zemřeli s Covidem jistě není více než z jiných oborů, určitě nepřekračují průměr smrtnosti na covid.Naopak nakažekaných dětí tolik není nečekaně podle testování ve školách!!

elwyn ( 17. března 2021 19:34 )

Vy jste tak ubohá,že diskutovat s tak omezeným tvorem je ztráta času .Milá paní já jsem vytvářela hodnoty když vy jste si hrála v uhláku na horníka a tahala za sebou kačera.Pa pa

lucie13 ( 17. března 2021 18:47 )

Potrefená dámo, jestli vàm to nedochází, bude tuto “krizi” muset někdo zaplatit, takže si ten, kdo nemusí do práce a nevytváří hodnoty např. pro nákup očkovací látky, na to očkování může v klidu počkat, protože nikam nutně nemusí. Já ve svém okolí neznám nikoho, kdo se dobrovolně očkovat chce, takže ti očkování chtiví zas tak dlouho čekat nebudou.Ke zdi se stavíte sama, tam já nikoho neposílám, ale čekat není bohužel ctnosti socialistické výchovy?!

Julie1 ( 17. března 2021 17:57 )

Á??? Již Vaše počáteční tvrzení je nepravdivé, že se děti vzájemně nenakazí. Covid 19 zabíjí i děti mladé ale nejraději zralé osobnosti, ale vyučující učitelé nejsou starci nad hrobem jak se snaží tvrdit odpírači. Září 2020 všichni bez roušek - vysoké dávky viru byli posláni do jámy lvové a někteří na smrt, tak jako italští zdravotníci, kteří nevěděli do čeho jdou, byli bez ochrany a tak jich zemřelo víc jak 300.

elwyn ( 17. března 2021 17:56 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa