Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Před Strakovkou hořely svíčky za „zbytečné oběti neschopné vlády“. Iniciativa volá po zpřísnění opatření

Autor: jza - 
9. března 2021
20:28

Jen pár dní poté, co se v Praze sešly demonstrace proti vládě a protiepidemickým opatřením, se naproti úřadu vlády podepisovala petice za to, aby se naopak ještě zpřísnila. S tou přišla iniciativa Zastavme covid společně a spravedlivě, která volá po úplném zastavení ekonomiky a hlavně průmyslové výroby. Iniciativa požaduje větší solidaritu s lidmi v těžké sociální situaci a také větší podporu zdravotníků a lidí v první linii boje s nákazou.

Na rohu ulice hned naproti Strakově akademii se před roky opuštěným Domem kultury těla začali lidé scházet před pátou odpoledne. Ještě než se setmělo, rozhořely se na rohu ulice desítky svíček. Ty se tu zapalovaly hlavně za oběti epidemie. Z jejich smrti viní iniciativa hlavně vládu, svíčky se zapalovaly u nápisu „Za zbytečné oběti neschopné vlády ČR“. 

Jednotlivec už nic nezmůže

Celou akci svolala iniciativa Zastavme Covid společně a spravedlivě. Upozornit měla hlavně na petici, kterou lidé na místě podepisovali. Dorazili i třeba s malými dětmi nebo se psy. „Jednotlivci už tu situaci nezmění a je třeba přistoupit k úplnému lockdownu a uzavření hlavně velkých fabrik,“ řekla Blesku jedna ze signatářek.

Právě tvrdší opatření jsou jedním z bodů petice. „Vláda odmítá chránit životy lidí a ignoruje situaci těch, kteří proti pandemii bojují s nasazením vlastního zdraví. Omezení míří na osobní a rodinný život, školy, kulturu a menší obchody. Naproti tomu zůstává netknutý průmysl, který vytváří především soukromé zisky,“ zaznělo před Úřadem vlády od iniciátorky petice Michaely Hadravové. 

„Patenty zabíjejí“

Na ulici se také rozvinuly plachty s nápisem „Chraňme životy. Zastavme průmysl“ nebo „Patenty zabíjejí. Vakcíny pro všechny“. Iniciativa míří hlavně na sociální spravedlnost a ty nejohroženější skupiny obyvatel; požaduje zastavení exekucí nebo vystěhování lidí z bytů. Patenty na vakcíny považuje za překážku rychlejší produkce vakcín. 

Vzkaz z první linie

Zprostředkovaně na akci také zazněl vzkaz biochemika Jana Trnky, který je přednostou Ústavu biochemie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Upozornil na to, že s epidemií si nedokážou poradit jednotlivci, ale celá společnost, která ochrání ty nejzranitelnější, by mohla. „Musíme covid porazit spravedlivě právě proto, že to onemocnění a s ním spojená opatření dopadají mnohem více na chudé,“ říká.

Před Úřadem vlády se podepisoval petice za přísnější opatření proti šíření nemoci covid-19 a zapalovaly svíčky za podle organizátorů "oběti neschopné vlády". Před Úřadem vlády se podepisoval petice za přísnější opatření proti šíření nemoci covid-19 a zapalovaly svíčky za podle organizátorů "oběti neschopné vlády". | CNC/Jan Zázvorka

Sám také podporuje spíš tvrdší opatření, protože se podle něj nelze spolehnout na to, že virus „prostě vyvane“. Nepovažuje aktuální způsob boje proti nemoci za správný, a je prý potřeba se zaměřit na to, aby z naší společnosti buď úplně vymizel, nebo se objevoval tak výjimečně, že proti němu lze zasáhnout cílenými opatřeními. „To se v tuhle chvíli neděje a stojí to nejenom spoustu peněz, ale také spoustu životů a lidského neštěstí,“ řekl závěrem. Podle organizátorů je výzva teprve v začátcích. Jejich cílem je rozšířit ji po celé zemi. Už nyní se plánují akce například v Brně nebo Ostravě.

Video  Vláda o pracovní povinnosti pro studenty, práci z domova a testování. (5.3.2021)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

bre-burda ( 9. března 2021 23:13 )

Líbí se mi tací, co pranýřují někoho, že nezabránil tomu, co sami svým přístupem vytvářejí. Styl "čím hůře - tím lépe".

e.lesanova ( 9. března 2021 22:04 )

Zvláštní úkaz...ať demonstrují s tímto názorem, nebo ti s naprosto opačným, najdou si stejného "viníka"..Někde je asi chyba, ne??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa