Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Dostali hasiči z Lysolají přednostně vakcínu? „Nic takového,“ zlobí se Hlubuček. Jde o celopražskou praxi

Autor: jza - 
8. března 2021
20:00

Dobrovolní hasiči z Lysolají a Suchdola dostali o víkendu vakcínu proti koronaviru. To vzbudilo pochybnost, zda náhodou nepředběhli seniory, kteří ji mají dostat přednostně. Starostou Lysolají je náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), jenž ale jakékoliv předbíhání odmítá. Hasiči podle něj dostali zbytek vakcín z již otevřených dávek, což je běžná praxe u složek integrovaného záchranného systému, která má zabránit zbytečnému vyhazování nepoužitých dávek.

Pochybnosti o tom, zda se při očkování v Praze nepředbíhalo, vzbudil krátký status na facebooku tamního sboru dobrovolných hasičů. „Dnes byla oočkována naše jednotka proti covidu-19,“ napsali v sobotu. Už mezi komentáři se dala brzy nalézt slova kritiky namířená právě proti starostovi Petru Hlubučkovi (STAN), který je zároveň náměstkem primátora hlavního města, jenž má v gesci mimo jiné oblast bezpečnosti, tedy například městskou policii nebo právě také sbory dobrovolných hasičů.

Na očkování hasičů upozornil v neděli server Seznam Zprávy, podle kterého jim očkování nabídl sám Hlubuček. Na základě vládní očkovací strategie nejsou dobrovolní hasiči mezi prioritními skupinami, které mají dostat vakcíny přednostně. Hlubuček k tomu uvedl, že hasiče naočkovala lékařka, obyvatelka Lysolají, která vakcíny měla k dispozici a prostřednictvím městské části to hasičům nabídla v pátek.

Primátor to chce prověřit

Podivila se nad tím Hlubučkova kolegyně z magistrátu Milena Johnová (Praha Sobě), která má na starost zdravotnictví. „Zmíněnému postupu nerozumím, pokud to je pravda, pak je to porušení pravidel,“ uvedla pro Seznam Zprávy. Celou věc chce podle serveru prověřit i primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

»Žádné předbíhání«

Petr Hlubuček však odmítá, že by se jednalo o jakékoliv předbíhání. „Není pravda, že bychom hasiče upřednostnili před seniory. V Lysolajích jsou všichni senioři starší 80 let naočkováni, senioři starší 70 let mají stanovené termíny,“ reagoval pro Blesk na kritiku. U radní Johnové si také dle jeho slov dříve ověřil, že složky integrovaného záchranného systému, do kterého dobrovolní hasiči patří, očkovat lze.

„S paní radní jsme o tom hovořili i v pondělí, vysvětlili jsme si, kde došlo k nedorozumění,“ uvedl náměstek. Podle něho se dotazující novinář Johnové zeptal, zda se v Praze v současné době očkují dobrovolní hasiči. „Odpověď logicky zněla, že ne. V čemž má pravdu. Ale pravdu mám i já, protože pokud máme zbytkové vakcíny, očkují se jimi jednotky integrovaného záchranného systému (IZS). To je ten okamžik, který se stal.“

Senioři odmítají AstraZenecu

Navíc dostali vakcínu AstraZeneca, kterou podle něj senioři kvůli zprávám o její nedostatečné účinnosti odmítají. Vakcíny, které hasiči dostali, zbyly z otevřených dávek. A je běžná praxe, že je dostávají právě hasiči nebo záchranáři. „Jsem rád, že se nám je daří očkovat ze zbytkových vakcín. A doufám, že budeme moct co nejdříve očkovat i další skupiny rizikových povolání, bez kterých se neobejdeme, jako jsou řidiči autobusů a další,“ dodal k tomu Hlubuček.

Pražský koordinátor: Je to v pořádku

„Dobrovolní hasiči nejsou parta nadšenců, případně spolek, který organizuje hasičské bály. Jde o součást IZS. A obě jednotky (z Lysolají i ze Suchdola - pozn. red.) jsou od loňského března v pohotovostním režimu,“ přiblížil Hlubuček. Dle jeho slov úplně stejným způsobem bylo naočkováno již 360 příslušníků Hasičského záchranného sboru hl. města a několik set policistů.

Že se běžně ze zbylých vakcín očkují příslušníci IZS, potvrdil i pražský koordinátor Martin Ježek. Můžou je dostat pouze v případě, že někde zbudou otevřené dávky. Hasiči nebo policisté totiž mohou dorazit mnohem rychleji, než kdyby se sháněl například další senior, který by ji mohl dostat.

Ostrá slova z Letňan

Ovšem na to, že hasiči z těchto dvou městských částí dostali vakcínu, si postěžoval například místostarosta Prahy 18 Ondřej Lněnička (ODS). Lysolajským hasičům napsal na facebooku, že jeho městská část je podstatně větší než ta, kterou řídí náměstek primátora. „Máme nejen dobrovolné hasiče, ale především 545 seniorů nad 80 let, z nichž zhruba stovka již přes měsíc a půl marně čeká na očkování. Co nemáme? Náměstka primátora, který je shodou náhod starostou Lysolají, a jemuž jsou nějací důchodci z Letňan úplně ukradení,“ rozhořčil se na adresu Hlubučka.

Video Pomoc plným nemocnicím: Domácí péče? Chybí společná řeč a zájem ministerstva, říká šéfka sester. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

venka80 ( 9. března 2021 15:51 )

Pro p. Hlubučka: myslíte s, že je normální mít v jeden očkovací den 29 lahviček se zbytkovou vakcínou?

K sobotnímu očkování MUDr. Jarošové:" Tak kluci ze SDH Suchdol a Lysolajů, v sobotu budu očkovat a budu mít 29 lahviček zbytkové vakcíny, tak se domluvte a přijeďte, já vás naočkuju, jinak by těch 29 lahviček zbytkové vykcíny nebylo využito."

To si dělá legraci. Je to vůbec doktorka?

reporter ( 9. března 2021 00:45 )

Co na to kritik vlády a ulízánek Rakušan?

paralenka ( 8. března 2021 21:36 )

Pane Hlubučku, zdá se, že lžete! nešlo o zbytkové vakcíny, ale o ty, o které zažádala lékařka z centra estetické! medicíny pro ONKOLOGICKÉ pacienty! Dobrovolní hasiči s cca 2 - 4 výjezdy za měsíc se o očkování dověděli den předem, takže o zbytkových dávkách nemůže být řeč! Stačí kouknout ke konkurenci, kde se o tom píše už druhý den! Mladí hasiči (ani jeden nepatřil do nyní očkovaných skupin) díky náměstkovi Hlubučkovi ze STAN tak dostali přednost před velmi ohroženými lidmi!
***Podle pražského krajského koordinátora pro očkování Martina Ježka dostala lékařka Jarešová, jejíž ordinace se stala nyní také očkovacím centrem, vakcínu od firem Moderna a Astra­Zene­ca.„V­akcí­nu AstraZeneca dostala na základě její žádosti pro cca sto rizikových pacientů, primárně dodaných Ústavem hematologie a krevní transfuze,“ uvedl pro Seznam Zprávy Ježek, který je zároveň ředitelem odboru zdravotnictví na pražském magistrátu.***

Zobrazit celou diskusi
Další videa