Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

V Praze se začalo s očkováním v domovech pro seniory. Dostane se na personál i klienty

Autor: ČTK - 
6. ledna 2021
18:16

Do metropole ve středu dorazilo zhruba 25 tisíc vakcín proti koronaviru, které byly rozdistribuovány do celkem devíti očkovacích center. Část z nich putovala ale také do domovů pro seniory, kde je dostanou jak obyvatelé domovů, tak i personál, který se o ně stará.

Očkovací dávky dnes jako první v Praze dostal Domov pro seniory Kobylisy. Podle vedoucí zdravotně-sociálního úseku domova Ivy Vyšatové se o možnosti dávky odebrat dozvěděli zaměstnanci domova dnes a ihned si je vyzvedli v Nemocnici Na Bulovce. Již od začátku týdne personál připravuje dokumenty, které jsou pro vakcinaci nutné, jako jsou informované souhlasy a v případě některých klientů i souhlasy opatrovníků.

Celkem domov obdržel 126 dávek vakcíny. „Zájem je velký, téměř všichni klienti i zaměstnanci mají o očkování zájem,“ řekla Vyšatová. Dodala, že ve středu se začalo s očkováním personálu a ve čtvrtek budou následovat i klienti. Hotovo by mělo být do konce týdne. Domov zvládne vakcinaci svépomocí s využitím vlastního lékaře.

„Celkem do Prahy dorazilo 23 tzv. pizza boxů. V každém boxu je 195 lahviček vakcíny a v průměru počítáme s 5,5 dávkami z každé, ne vždy je možné využít šest dávek,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k dodaným vakcínám. Sdělil též, že se dnes také uskutečnilo další online setkání pražského koordinátora se zástupci očkovacích míst. „Dále připomínkujeme vládní strategii a řešíme koordinaci očkování v domovech seniorů,“ uvedl primátor. V nemocnicích zároveň pokračuje vakcinace zdravotníků.

Podle úterního vyjádření primátora by mělo být 7 000 dávek z aktuální dodávky určeno právě pro očkování personálu a klientů domovů pro seniory, jejich distribuci by měl mít na starosti krajský koordinátor pro očkování.

„Hlavní město má již od konce roku připravený seznam zařízení, která mohou zajistit očkování ze dne na den a s využitím vlastního zdravotnického personálu. K takovým zařízením patří i Domov pro seniory Kobylisy,“ uvedla pražská radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Dodala, že magistrát má již sesbírané informace potřebné pro plán očkování ve všech dalších pobytových sociálních službách.

Rezervační systém

Hřib v úterý po online jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) uvedl, že do metropole by v lednu mělo celkem dorazit asi 40 000 dávek vakcíny. Devět státem určených očkovacích center by podle plánu vlády mělo být schopno každé naočkovat 600 lidí denně, magistrát také spustí vlastní centrum ve své poliklinice ve Spálené ulici. Od 15. ledna má začít fungovat rezervační systém, prostřednictvím kterého by se k vakcinaci měli objednávat v první fázi lidé nad 80 let.

Video  Blatný o očkování Čechů: Jsme připraveni dobře. A zdraví mladí lidé si na vakcínu počkají nejspíše do léta 2021.  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

villon ( 6. ledna 2021 23:44 )

Tak prezident už je vovočkovaný, to je dobře, A ty kšíry už z něj taky sundali. Ta fotka (v tom zeleném triku) z Lánské ambulance je hodně optimistická. V Česku hůř už bylo!

Covid_19 ( 6. ledna 2021 22:46 )

Praha očkovaní zvládne, v některých krajích to bude dost velký problém, tam není kapacita nemocnic ani lékařů

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud