Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 4°C

Kalousek v ráži: „Zločinec v čele vlády“, poddajná Schillerová a ČSSD jako hadr u rozpočtu

Autor: simao - 
6. ledna 2021
10:50

Dny Miroslava Kalouska (TOP 09) v Poslanecké sněmovně se krátí, letos do ní kandidovat znovu nebude. Politický matador i s novým rokem svádí další bitvy - o rozpočet. Ten na rok 2020 skončí se „sekyrou“ 376 miliard, s čímž prý ministryně Alena Schillerová (za ANO) umí žít. Kalousek se do ní pustil, premiéra Andreje Babiše (ANO) při té příležitosti označil za „zločince v čele vlády“. Rušno je i kolem schodku pro rok 2021, který není zcela jasný, byť naplánováno bylo 320 miliard.

Začal poslední rok, kdy ve Sněmovně budeme moci vídat Miroslava Kalouska. Šéf poslanců TOP 09 v říjnových volbách kandidovat nechce. Do nového roku však vstoupil Kalousek zostra - kritikou ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO), i koaliční ČSSD, kterou přirovnal k „hadru na podlahu“. Debaty totiž opět vyvolaly schodky státního rozpočtu, které pro rok 2020 a 2021 vyšplhaly do dříve nevídaných výšin.

Schillerová hájila rekordní „sekyru“

„Schodek 367 miliard je historicky nejvíc. Ale umím s tím žít. S čím bych naopak žít nemohla, by bylo, kdybychom nepomohli občanům a firmám. Důležité je, že rekordní byl nejen schodek, ale také investice, vládní pomoc ekonomice a snižování daní,“ hájila schodek rozpočtu na rok 2020 Alena Schillerová.

Původně se přitom počítalo se schodkem 40 miliard korun. „Jenže v březnu přišly události, které zamíchaly kartami úplně všem a státní rozpočet na to samozřejmě musel reagovat. Rychle a rozhodně,“ poznamenává Schillerová.

Nakonec se dopracovala k návrhu schodku 500 miliard korun. „To je astronomické číslo, které mě pravděpodobně zařadí mezi ministry financí, kteří do historie vstoupí s vůbec s největšími schodky,“ připouští Schillerová a dodává, že podle ní ČR zůstává nadále mezi zeměmi s „vůbec nejlepší finanční kondicí“. „Náš dluh je stále nižší, než byl v krizových letech 2012 a 2013, takže jsme na té nejlepší cestě, abychom současnou krizi zvládli,“ věří Schillerová, která v úterý oznámila, že schodek bude nižší - 367 miliard.

Video Schillerová o schodku 367 miliard za rok 2020: Umím s tím žít, koronavirus zamíchal kartami všem - Twitter - A. Schillerová

„Výsledný schodek 367,4 miliardy korun by byl ještě začátkem roku 2020 zcela z říše sci-fi. Bohužel, v důsledku koronavirové krize se stává smutnou skutečností. Jen slabou útěchou je to, že deficit je od poloviny loňského roku plánován na 500 miliard korun. Toto číslo je třeba vnímat v kontextu tuzemského legislativního procesu jako maximální možné, nikoli jako částku, s níž bychom měli poměřovat nynější výsledek,“ upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Výrazné zadlužování státu považuje za varovné, upozorňuje však zároveň, že se kvůli koronakrizi zadlužuje i většina srovnatelných zemí. Kovanda připomíná, že na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady covidu šlo z rozpočtu v roce 2020 celkem 216,5 miliardy korun. Připomíná tzv. rouškovné pro důchodce, tedy jednorázovou výplatu 5000 Kč, dále pak výdaje na zdravotní pomůcky, testy a vakcíny, ale také na kompenzační bonusy a podpůrné programy jako Antivirus. „Příští dva roky přitom budou kvůli dozvukům koronavirové krize náročné,“ varuje Kovanda.

Kalousek: Naše děti s tím budou žít těžko

Na slova o tom, že Schillerová s astronomickým schodkem umí žít, zareagoval rázně Miroslav Kalousek (TOP 09). Vicepremiérku označil de facto za poddajnou ministryni, která umí žít s čímkoli.

„Umíte s tím žít, paní ministryně Schillerová? Věřím Vám. Vy umíte žít s čímkoliv, co Vám zločinec v čele vlády nařídí. Tento rok pod Vaší taktovkou bude deficit o cca 100 miliard vyšší. Naše děti s tím budou žít příští léta těžko. Ale Vy letos zase budete ′umět žít′,“ vzkázal Schillerové na twitteru.

Sám Kalousek, někdejší ministr financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, nemluví o dětech jen tak do větru. Z rozpadlého manželství s exmanželkou Radkou má potomky Radku a Petra.

Rozpočet pro letošní rok 2021 je plánovaný se schodkem 320 miliard. Problémem však je, že v této sumě - schválené Sněmovnou - nejsou zahrnuty dopady daňového balíčku, který zrušil superhrubou mzdu a zavedl nižší daně z příjmu fyzických osob v sazbách 15 a 23 procent, což navrhoval premiér Babiš.

Valachové se Kalousek vysmál

„Ministryně financí a premiér prý nepředloží novelu rozpočtu 2021. Jestli je to pravda (!?), tak je to naprosto nepřijatelné. PSP musí projednat rozpočet, protože ho musí upravit po daňovém balíčku. Tvářit se, že neexistuje nových -130 miliard, je ekonomický oportunismus a zrada na občanech,“ rozčílila se na twitteru poslankyně ČSSD a exministryně školství Kateřina Valachová.

Kalousek, který proti daňovému balíčku i návrhu rozpočtu na rok 2021 na sněmovním plénu brojil, se však Valachové vysmál. „Nepřijatelné? Musí?  Premiér nemusí vůbec nic, paní poslankyně Valachová. Za koaliční partnery totiž nemá zásadové politiky, ale hadry na vytírání podlahy. A ti se s ním na té ′zradě na občanech′ (jak píšete) za osobní korýtka rádi podílejí,“ rýpl si do ČSSD.

Doplatí na to děti?

Právě předseda sociální demokracie Jan Hamáček (ČSSD) s Babišovým návrhem u daňového balíčku nesouhlasil, vlastní návrh na daň z příjmu ve výši 19 a 23 procent, která by měla menší dopady na veřejné finance, však prosadit nedokázal.

I v době projednávání balíčku přitom Kalousek vytáhl argument, že na tuto změnu doplatí naše děti. „Jestli tu pitomost uděláte, vaše děti vás proklejou a budou mít proč (...) Na kolenou vás prosím, kolegové, vzpamatujte se!“ apeloval ve Sněmovně v listopadu. A na argumenty o nižších daních Kalousek reagoval slovy: „Já si nechci na výplatu půjčovat od svých vnuků. To totiž opravdu není rozpočtově odpovědné.“

Expertka: Obrovské deficity

Rozpočet pro rok 2021 tak může snadno přesáhnout přes 400 miliard korun a překonat tak i schodek za rok 2020. Před vládou stojí přitom problém i v podobě poklesu v příjmech i kvůli nižším daním.

„Nejsem si jistá, jestli je v této chvíli na místě vyjadřovat optimismus, protože ty deficity státních rozpočtů budou obrovské, výběry daní logicky nízké i díky tomu snižování,“ uvedla na ČT 24 Simona Hornochová z Komory daňových poradců ČR, která působila na ministerstvu financí coby náměstkyně pro daně a cla v době, kdy mu vládl sám Babiš.

„Ten pokles (příjmů), který nastane díky těm opatřením v daňovém balíčku, bude velký a samozřejmě není na jedno období, takže se bude projevovat i nadále v dalších letech,“ dodala.

Video „Vláda nám do jedné kapsy dává, z druhé o to víc vezme.“ Horská o daních i salámové metodě podpory - Markéta Volfová, Lukáš Červený

 

bilakonvalinka ( 18. ledna 2021 06:13 )

Kalousek at mlčí!! Za jeho vlády se rozkradlo, co se dalo. Podporoval zloděje Bakalu - doly OKD. Podvody LTO! (300milionů a vzato z důchodového fondu!!!)Snad na to lidi nezapomínáte?

valachia ( 17. ledna 2021 18:09 )

Pan Babiš nikoho do koalice shánět nebude. To všichni z dementbloku budou stát ve frontě a škrabkat panu Babišovi na dveře.

Alucard ( 9. ledna 2021 11:03 )

Největší každodenní Kalouskův boj je s alkoholem. Nechápu že se ta 4% močka ještě neuchlastala 🤮

hejhej ( 7. ledna 2021 12:41 )

slunc:

slunc ( 7. ledna 2021 11:36 )

on je přesně takový demokrat jako v americe provo­kuje,­faleš­ný,zá­keřný,­kmotr,­zloděj­,opi­lec stále učelově lže provokuje společnost se.e rozděluje tak se chová celá luza opozi­ce,no­viná­ři,čes­ká skorumpovaná tele­vize,­udava­či,kři­váci pirátu,starostu pak se nedivým že se svět zvrhne!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud