Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Zataženo, déšť 12°C

„Chceme spravedlivé rozdělování vakcíny,“ odpověděl Hřib na kritiku. Z chaosu viní Babiše

Autor: jza - 
20. ledna 2021
19:09

Na pražského primátora se obrátil v minulých dnech s kritickým dopisem starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS), který si stěžoval na to, že podle něj v rozdělování vakcín panuje chaos a jsou upřednostňovány městské části, které mají dobré vztahy s magistrátem. „Prostě kdo si co kde urve,“ stojí v jeho dopise. Zdeněk Hřib (Piráti) však z chaosu viní hlavně premiéra Andreje Babiše, který nechce kraje ani Prahu nechat distribuci vakcíny řídit. 

Starosta Gros svou kritikou naráží na to, že Praha 3 a Praha 2 si domluvily očkování svých seniorů tzv. po vlastní ose mimo centrální rezervační systém, a vidí v tom obcházení systému. Zrovna Prahu 2 přitom řídí jeho stranická kolegyně z ODS Jana Černochová a za místostarostku má jednu z nejhlasitějších kritiček primátora z magistrátu Alexandru Udženiju. 

Arogantní přístup premiéra

Zdeněk Hřib na to starostovi Prahy 8 odpověděl, že k těmto věcem dochází hlavně vinou vlády a kvůli arogantnímu přístupu premiéra. Už dříve také zaznělo, že premiér Andrej Babiš (ANO) krajům i Praze sdělil, že na řízení distribuce mají zapomenout. Hřib trvá na tom, aby spravedlivé rozdělování vakcíny měl na starost právě krajský koordinátor. „Musím odmítnout tvrzení, že by rozdělování vakcín v Praze bylo záměrně řízeno magistrátem dle politické příslušnosti starostů městských částí. Vláda nyní neposkytuje krajům ani potřebné informace. Řízení očkování z pozice krajského koordinátora je v Praze odmítáno premiérem,“ uvedl primátor.

Primátor trvá na tom, že pokud se do organizace očkování nevměšuje vláda, vše funguje tak, jak má. „Prioritou pro nás bylo z první dodávky vakcín pokračovat v očkování zdravotníků a naočkovat seniory v pobytových zařízeních a jejich pečovatele. V domovech pro seniory jsme měli volné pole působnosti a očkování tam proto proběhlo úspěšně a podle plánu,“ poznamenal Zdeněk Hřib.

Starosta Gros si také stěžoval, že má prostory pro očkovací centrum, ale nebyl jim přidělen status a například na Praze 7 se podle něj očkuje v ordinacích praktických lékařů. Tamní radnice však uváděla, že očkovaní probíhalo sice za pomoci praktických lékařů, ale prostřednictvím polikliniky. „Pokud nějaká městská část nyní očkuje pomocí vlastní polikliniky nebo praktiků, tak nejde o samostatné očkovací místo, ale de facto o detašované pracoviště konkrétní nemocnice, která je distribučním očkovacím místem,“ podotkl primátor.

Domácí očkování není možné

Také upozornil, že není nyní ani možné očkovat lidi v domácnostech a tzn. mobilní týmy jsou určené hlavně lidem v pobytových sociálních službách a zdravotnických zařízeních. „Vakcína Astra Zeneca, kterou budou moci použít praktici k očkování v návštěvní službě, bude dostupná až v březnu,“ doplnil.

Vypadá to také, že vakcín v hlavním městě bohužel není dost, a podle Hřiba musí již začít během příštího týdne očkovat druhou dávku lidem, kteří již vakcínu dostali. To potvrdil ve středu také ředitel Městské polikliniky Praha a krajský koordinátor očkování David Doležil. Dodávky očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech se příští týden sníží na 60 procent původně dojednaného objemu a v dalších týdnech lze počítat se zhruba 80 procenty.

Covid_19 ( 21. ledna 2021 08:35 )

díky vládě jsem promořený, takže vakcínu nechám potřebnějším

starypes ( 21. ledna 2021 05:59 )

....cenzoři, nebojte se slova s r a č k y .....

starypes ( 21. ledna 2021 05:56 )

Pirát Hřib by si měl vypláchnout svou sprostou hubu, ze které mu lezou jenom samé *** jako spratku Novotnému.

dietr ( 21. ledna 2021 05:24 )

Hřibe, už je po sezóně, zalez pod jehličí.

Juras1 ( 21. ledna 2021 01:50 )

Covid 19, ty jsi zrovna tak hnusný, škodlivý a umíněný jako ten vir. Až bude dost vakcíny, tak bys měl jít třikrát, aby jsme se tě brzo zbavili

Zobrazit celou diskusi
Další videa