Čtvrtek 15. duben 2021
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Ani filmový vrchní tudy neprchl, teď to zkouší Pražané. Policisté si ke kontrolám vybrali známé místo

Autor: diz - 
8. března 2021
05:50

„Dobrý den pane řidiči. Silniční kontrola. Prosil bych vaše doklady.“

„No, to je! Promiňte, já mám tady takovej... ten. Ale jinak mám všechno v nejlepším...“

Že vám výměna těchto dialogů něco říká? Znalci českého filmu jistě rozpoznali scénu z legendárního Vrchní, prchni! Při ní hlavního hrdinu, knihkupce Vránu, kontrolují příslušníci bezpečnosti při jízdě velorexem. Přesně na tomtéž místě nyní policisté kontrolují řidiče i dnes. Ale z jiných důvodů, než je rychlá jízda.

Kdo by neznal slavnou filmovou klasiku z roku 1980 od dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, ve které se hlavní role brilantně zhostil Josef Abrhám. Film je napěchován kultovními a nadčasovými hláškami, ale jak se jeví po více než 31 letech, tak i situacemi.

Vzpomínáte na scénu, při které se knihkupec Vrána žene po silnici se svým velorexem, za ním uhání příslušníci VB, a on se proto pokusí předjet autobus? Policisté ho zastaví, aby mu zkontrolovali doklady, ale Vrána pořádně ani není schopen vylézt z maličkého vozu. Tak jej pošlou dál.

I po 31 letech

Scéna se natáčela v Komořanské ulici na rozhraní Zbraslavi a Komořan, na samém jihu Prahy. V zatáčce, kde se dnes nachází autobusová zastávka Závist. Shodou okolností na tomtéž místě, jen o několik desítek metrů dál, přistihl v neděli fotograf Blesku i policejní hlídky, které kontrolují přejezd mezi okresy. Ty měly během prvního víkendu, kdy začaly platit vládní restrikce ohledně přejíždění mezi okresy, celkem napilno.

Přes 10 tisíc vozidel, pokuta žádná

Jak pro Blesk.cz prozradil mluvčí Policie ČR Jan Rybanský, pražští policisté na hranicích Prahy během prvního březnového víkendu zkontrolovali 16 554 vozidel. „Za pátek jsme provedli namátkovou kontrolu u 6 789 vozidel, z nichž 49 nebylo vpuštěno na území hlavního města, případně nemohlo za hranice Prahy vyjet,“ uvedl.

„Za sobotu policisté provedli kontrolu u 5 471 vozidel, z nichž 133 jsme neumožnili vjezd a výjezd, a do nedělních 18:00 jsme namátkově kontrolovali 4 294 vozidel, přičemž zákaz pro cestování mezi okresy se týkal 136 z nich,“ uvedl dále mluvčí.

Zajímavostí je, že při namátkových kontrolách policisté odhalili dva řidiče pod vlivem omamných a psychotropních látek, jednoho řidiče, který neměl řidičský průkaz, a dále pak řidiče, kterému byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Ty bude řešit správní řízení.

Video Policejní náměstek Vondrášek o lockdownu okresů: Bojujeme o životy a zdraví lidí v Česku - Blesk Zprávy / ČTK

„Jinak dle mých informací nebyla v souvislosti s porušením vládních opatření, co se cestování mezi okresy týče, na území hlavního města uložena žádná pokuta,“ uvedl mluvčí. „Vždy postačila domluva. Řidiči pokynů policie uposlechli a uznali, že se na ně výjimka pro překročení hranic okresu nevztahuje, tudíž vždy své vozy obrátili směrem, kterým přijeli.“

Desítky stanovišť

Stanoviště policejní hlídky na Zbraslavi v ulici Komořanská je jedním z několika desítek, které policisté na hranicích Prahy hlídají. „Ve valné většině jsou stanoviště pevně dána. Jiná se ovšem mění,“ podotýká Rybanský. „Kontroly dále probíhají i uvnitř metropole v prostředcích městské hromadné dopravy či na důležitých dopravních uzlech, jako jsou třeba nádraží.“

Yarda ( 8. března 2021 23:31 )

...Vzpomíná si na to někdo, a porovnává to s tím co tu máme?...
Tak především tu máme ještě pořád koronavirus a jeho nebezpečnější mutace. A taky tu máme vylízance vylízané co jim nestačí domluva, že se mají chovat tak, aby se ten koronavirus už konečně přestal šířit a snad by na ně platila jen gumoléčba.

Desterz ( 8. března 2021 19:56 )

Jojo. film zmiňujete, ale že byste třeba vzpomněli na to, co vykládal Hamáček 15. března vloni? Že tu rozhodně nebude žádný policejní hon na lidi, a ani nápad že by lidi museli prokazovat že jedou do práce? Vzpomíná si na to někdo, a porovnává to s tím co tu máme?

brugal ( 8. března 2021 11:12 )

No,nepokutovali křupany kteří se zase cpali do Prahy a nepokutovali pražáky,kteří chtěli z města vypadnout někam do přírody - takže přístup naprosto stejný. Ale tobě šlo jen o to pofňukat si kvůli Praze,že?
Tak příště lépe a chytřeji.

miro 49 ( 8. března 2021 10:35 )

Praha má vždycky výjimky. Nesmějí se pokutovat, musí se s nimi jednat jako s psychicky nemocnými, nebo skutečně takoví jsou? Proč mohou být rovnější než ostatní rovní?

Zobrazit celou diskusi
Další videa