Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Blatný varuje před ivermektinem: Může poškodit játra a ledviny. Sám by neschválený lék nevzal

Aktualizováno -
7. března 2021
18:01
7. března 2021
12:49

Experimentální lék Ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat plošně. Může být spojen s poškozením některých orgánů a je třeba s ním nakládat jako se zatím neschváleným lékem. „Není to lék, který by se měl rozdat všem, určitě ne,“ řekl dnes v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že sám by si jej nevzal. Varoval také před tím, aby si lidé pořizovali veterinární formu přípravku, která může být pro člověka velmi škodlivá.

„Já bych si ivermektin nevzal, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ,off label'. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem,“ uvedl ministr. Blatný připomněl nutnost klinických studií při zavádění nových léků, podle něj si tuto nutnost zřejmě neuvědomil ani premiér Andrej Babiš (ANO), když o možném používání ivermektinu mluvil.

Ivermektin je přípravek proti parazitům, který se používá převážně u zvířat. V ČR není registrovaný. Část lékařských kruhů uvádí, že ivermektin pomáhá pacientům s koronavirem s těžším průběhem. Nemocnice u svaté Anny v Brně v uplynulém týdnu dostala 10.000 balení. Už od listopadu lék vyzkoušela na zhruba 30 pacientech ve vážném stavu s covidem-19.

Premiér dnes ve svém internetovém pořadu Čau lidi ivermektin doporučoval distribuovat praktickým lékařům. „Máme tady lék, který je velice levný, jsou na něj pozitivní ohlasy, byl použitý proti covidu na mnoha místech ve světě, nemá nežádoucí účinky, tak proč bychom ho nemohli dát do ambulantní léčby?“ tázal se. „Doufám, že i primář (brněnské nemocnice u sv. Anny Michal) Rezek vysvětlí veřejnosti svůj názor na studie, které teď úplně náhodou vyšly a náhodou i některé firmy anoncovaly, že mají nové léky proti covidu. O to více, že naši praktici dnes nemají lidem prakticky co nabídnout,“ uvedl premiér.

Rezek v médiích v pátek komentoval závěry studie kolumbijských vědců, jíž se účastnilo 476 pacientů s pozitivním testem na covid-19, z nichž polovina dostávala ivermektin a polovina placebo. Mezi dospělými s mírným průběhem podávání ivermektinu ve srovnání s placebem podle autorů studie výrazněji nesnížilo dobu potřebnou k překonání symptomů a závěry experimentu nepodporují použití ivermektinu k léčbě mírného průběhu nemoci covid-19. Podle Rezka však studie nedokazuje nic o účinnosti léku, protože se jí zúčastnili mladí zdraví lidé, kterým v době zahájení léčby „prakticky nic moc nebylo“. Závěry studie tedy podle něj není možné vykládat tak, že lék je v boji s nemocí covid-19 neúčinný.

Blatný již v minulosti vhodnost podání tohoto léku zpochybnil. Lék vzbuzuje kontroverze i mezi odborníky ve světě. Důkazy, které by jeho účinnost potvrzovaly, jsou totiž zatím jen nedostatečné. Nejnovější vědecká studie dokonce dospěla k závěru, že ivermektin zotavení lidí s mírnými příznaky covidu nijak neurychluje. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat.

Blatný uvedl, že rezignace na nutnost klinických studií by se vymstila všem - je to případ jakékoli experimentální léčby. „SÚKL řekl, že (ivermektin) neškodí, ale nevydal ho na léčbu. Nejsou studie, že by pomáhal,“ uvedl dnes.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně už koncem února prostřednictvím mluvčí Dany Lipovské uvedla, že ivermektin použila od loňského listopadu u 30 lidí s covidem, u kterých se stav po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů. Počátkem března nemocnice obdržela 10.000 balení invermektinu, který jen za první dva dny rozeslala mezi dalších asi 60 nemocnic v zemi.

Video  Vláda o pracovní povinnosti pro studenty, práci z domova a testování (5. 3. 2021)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

deratizater ( 8. března 2021 04:07 )

ten lék zafunguje do týdne pak už se nebere není třeba potvrdili to doktoři kteří Ivermektinem úspěšně léčí covid čili kecy o zničených játrech směrujte raději těm co každý den polykají volně dostupný Aspirín nebo Ipobrufen a zapíjejí to pivem.

deratizater ( 8. března 2021 03:56 )

Felčaři jako Blatný Ivermektin nedoporučují ale fundovaní doktoři s ním úspěšně léčí, a Volný pouze na to upozorňuje nikomu Ivermertin nevnucuje.Je to těžké pochopit?

user ( 8. března 2021 01:46 )

Moc hezký názor, že za rok umrete na játra je Vám jedno. Přežít Covid je tak 95% pravděpodobnost, játra 0%.

user ( 8. března 2021 01:43 )

Já bych vám dal dvojitou dávku, pro volný.

kedris ( 8. března 2021 00:27 )

poslouchat tohoto loutkaře způsobuje paniku, chaos, strach, sebevraždy, dále nemoce:..osoby které trvale sledují jeho produkce, způsobí svědění, vyrážku, zácpu/průjem, žlučníkové záchvaty, poruchy erekce/prostaty, poruchy menzes­/neplod­nost­..př­edčas­ný přechod..a ztrátu vlasů!!
neposlouchejte tuto infekci, nesledujete jej, vyhněte se mu..naopak, zasílejte mu domů použité roušky, respirátory, použité léčivo..
nesvěřujte mu živé bytosti, psy, kočky, ptáky, ani květiny..hlavně né děti

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud