Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno, déšť 11°C

Prymula promluvil o létě v Česku: Teplo britskou mutaci neoslabí, virus se bude šířit dál

Autor: tsv - 
7. března 2021
11:08

Pár měsíců po nastolení protipandemických opatření loni v březnu se život zdánlivě vrátil do normálu - roušky byly povinné pouze v metru, obchody byly otevřené a nikdo nic nenamítal proti volnému pohybu osob. Jak to ale bude letos? Britská mutace by nám mohla léto více než zkomplikovat, podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly se bude nákaza šířit rychleji než loni.

Již minulý rok bylo čínskými vědci dokázáno, že vyšší teploty mají vliv na šíření koronaviru. Potvrzeno bylo pravidlo, že „čím tepleji je venku, tím slabší je virus“. Ovšem teplo samotné konec pandemie nepřinese.

„Klimatické podmínky ukazovaly, že v letních měsících intenzita šíření klesla asi o čtyřicet procent. Kdybychom to zprůměrovali s ohledem na britskou, jihoafrickou a další mutace, tak by se tento efekt de facto vyrušil. Mutace má plusový efekt, letní sezona minusový, to by znamenalo, že by se virus šířil podobně, jako tomu bylo v první vlně,“ sdělil serveru Lidovky.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Budeme se kvůli mutaci opalovat na balkoně místo na pláži?

Kvůli novým mutacím, mezi které se jakožto nejslavnější řadí mutace britská a jihoafrická, dochází k mnohem snazšímu a rychlejšímu přenosu viru z jednoho člověka na druhého. Tento trend pravděpodobně nepoleví ani v letních měsících. „Platí, že šíření bude rychlejší, než bylo v první vlně, a zásadně rychlejší, než bylo v letních měsících, a s tím se musí počítat. Je to signál, že opatření, která dřív byla účinná, už v této podobě účinná být nemusí,“ vysvětloval epidemiolog Prymula.

Při výzkumu vlivu tepla na šíření koronaviru vědci zjistili, že každý jeden stupeň navíc snižuje počet nově infikovaných o tři procenta, snižuje se tak i počet úmrtí, a to přibližně o 1,26 procenta. Do rovnice zapadá dále i vlhkost, která s rostoucí intenzitou snižuje počet infikovaných za den o 0,85 procenta a počet úmrtí o 0,51 procenta.

Výsledky výzkumu se však nevztahují na nové mutace, které může mnohem efektivněji potlačit proočkovanost populace. S vakcinací však Česko nadále zůstává znatelně pozadu. Zdravotníci doposud podle dat ministerstva aplikovali v celé zemi 818 450 dávek vakcín, obě dávky dostalo přibližně 261 000 Čechů.

Video Vláda o pracovní povinnosti pro studenty, práci z domova a testování (5. 3. 2021) - ČTK/Blesk

dulin ( 8. března 2021 09:24 )

Kdyby nebyl magor a náfuka, mohl svá moudra šířit odborně,ted může blekotat své názory jedině Zemanovi do ouška před spaním.Tomuto člověku jsem věřil.

gejsovic ( 8. března 2021 08:42 )

Zase to budou ti nad-lidi a ty se postaraj,aby národ chcípal dál.

f7g7s ( 8. března 2021 08:02 )

Neříkal ten šášula, že už se nebude vyjadřovat?

dynaty ( 8. března 2021 05:56 )

kolikpak máš roků? a co takhle tohle říct tvojí babičce a dědovi?
přeji ti věčnou mladost a stejné názory i v těch 80ti

ANO_nam_bude_Iip ( 8. března 2021 05:27 )

Hlavně se zbavit pablbů jako jsi ty!

Zobrazit celou diskusi
Další videa