Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

„Nefňukejte,“ obul se prezident do Brazilců. Starosta Ria zavedl večerku, bojí se „genocidy“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
5. března 2021
21:09

Situace v Brazílii je kritická, nemocnice jsou kvůli koronaviru na pokraji kolapsu, denně přibývají deseti tisíce nově nakažených, strmě vzhůru stoupá i počet obětí. Starosta velkoměsta Rio de Janeiro Eduardo Paes se proto rozhodl jednat, nechal se slyšet, že nedopustí, aby se opakovala loňská „genocida“, zavedl nová opatření, na prvním místě přišlo omezení nočního vycházení, uvedl deník The Guardian.

„Večerka“ v Riu de Janeiru platí od pátku 5. března, a to od jedenácti hodin večer do pěti hodin ráno, Paes doufá, že mu restrikce pomůžou v boji s koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19. Opatření je zatím vyhlášeno na týden. Podle vlastních slov chce předejít další „covidové genocidě“. Paes se rozhodl jednat poté, co brazilské nemocnice ohlásily, že mají plné jednotky intenzivní péče a že situaci nezvládají. Lékaři a vědci žádali vládu o zpřísnění opatření.

V otevřeném dopisu vládě se dožadovali dvoutýdenního tvrdého lockdownu. Tohle je podle odborníků a zdravotníků jediná cesta, jak předejít katastrofě a ušetřit Brazilce dalšího zoufalství a smrti. „Naše země si nemůže dovolit dál čekat,“ varovala skupiny zabývající se nastalou situací Observatório Covid-19 BR. Podle nich za masivní šíření může neakce vlády, nedodržování sociálního distancování a nová nakažlivější mutace, která se jako první objevila ve městě Manaus.

Prezident: Nefňukejte

Prezident země Jair Bolsonaro ale vystoupil proti opatřením, jako jsou uzávěry, ať už regionální nebo celostátní. „Pokud by to bylo jen na mně, žádný lockdown by nebyl,“ prohlásil pravicový Bolsonaro. Jeho slova přišla v den, kdy Brazílie zaznamenala vůbec nejvíc úmrtí od počátku pandemie.

Za svůj přístup ke koronaviru si vysloužil mezinárodní kritiku, v tisku se mu přezdívá „Kapitán Korona“. V minulosti covid-19 označil za „chřipečku“. Bolsonaro tento týden dokonce krajany vyzval, aby přestali „fňukat“ a „skučet“ a uvědomili si, že je třeba jít dál.

Koronavirus v Brazílii. Koronavirus v Brazílii. | Reuters

Exministr zdravotnictví: Naprosté selhání vlády

Bývalý ministr zdravotnictví José Gomes Temporão reagoval tím, že Brazílie utrpěla „naprostým vůdcovským výpadkem ve chvíli, kdy nejvíc svého lídra potřebovala“. „Pravdou je, že naši guvernéři a starostové byli zanecháni vládou napospas svému osudu,“ sdělil tisku Temporão, odsoudil Bolsonara za jeho postoj k situaci. „Je to kriminální přístup,“ řekl o postupu prezidenta.

„Tohle není opomenutí, dezorganizace nebo neschopnost. Ne, tady jde o záměrné, opakované, nepřetržité a zarputilé jednání, které zničilo všechny schopnosti naší země bojovat s pandemií,“ uvedl Temporão, zdůraznil, že Bolsonaro a jeho vláda selhali ve vyhlašování preventivních opatření, nezvládli zajistit vakcíny a místo toho šířili užívání neověřené léčby jako podávání léku hydroxychlorochin.

„Dnešní Brazílie čelí politické krizi, vážné ekonomické a sociální krizi, a to ani nemluvím o krizi zdravotnictví či etnické krizi. Brazílie se tvrdou lekcí poučila, jak vysoká je cena za vládu, která přehlíží neštěstí svých občanů,“ dodal Temporão.

Lékaři očekávají katastrofu

Stav v Riu de Janeiru je vážný, ne však ještě kritický. Kromě večerky Paes nařídil, aby všechny obchody, restaurace a bary zavíraly v 5 hodin odpoledne. Noční a music kluby a trhy jsou dočasně uzavřené úplně a sambové večírky jsou nyní nezákonné. V současnosti je na tom Rio de Janeiro lépe než ostatní brazilská města, ale místní lékaři předpokládají, že to je jen otázka času, než katastrofa dorazí i k nim. Mnozí se obávají toho, že Paesovy restrikce stačit nebudou.

 

Video Pomoc plným nemocnicím: Domácí péče? Chybí společná řeč a zájem ministerstva, říká šéfka sester - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa