Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

„Zázračný“ ivermektin? Češi kšeftují už i s koňskou pastou. Expertka varuje

Autor: Nikola Forejtová - 
7. března 2021
05:01

Je libo koňský lék za 1108 korun? Obsahuje ivermektin a pošlu jej dobírkou. Tak by se dal shrnout inzerát na internetovém bazaru. Jak se ale shodují experti, léky pro zvířata prostě nejsou určené lidem a především ty neregistrované, kterým je i lék nabízený na internetu. Samotný ivermektin označil za nadějný lék premiér Andrej Babiš (ANO). Do Česka doputovalo od bulharského výrobce 10 tisíc dávek. Jako první ho začali podávat pacientům v nemocnici sv. Anny v Brně, o látku mají zájem další desítky zařízení. Mezi odborníky ale budí kontroverze. Důkazy, které by jeho účinnost potvrzovaly, jsou totiž zatím jen nedostatečné, a nejnovější vědecká studie dokonce dospěla k závěru, že ivermektin zotavení lidí s mírnými příznaky covidu nijak neurychluje. 

Lék ivermektin se stal novým hitem v ČR. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dokonce díky premiérovi Andreji Babišovi (ANO) získala 10 tisíc balení, aby jej mohla používat při léčbě onemocnění covid-19 a začala je distribuovat do dalších nemocnic. 

Ivermektin je v naprostém základu antiparazitikum pro zvířata. A ačkoli podle některých kusých údajů se zdá, že je účinný u covid pacientů, experti před ním opatrně varují, právě i proto, že dosud není registrovaný a nejsou k němu potřebná data. 

Vydělávání na lidském zdraví koňskou mastí

To ale nezabránilo Čechům, aby jej nezačali nelegálně nabízet na internetu. A to v prapodivné formě - v mastičce určenou pro koně jménem DuraMectin. „Prodám lék, který obsahuje účinnou látku Ivermectin (...) Cena za 1ks balení, zasíláme na dobírku,“ uvádí na internetovém bazaru uživatel Petr, přičemž za jedno takové balení požaduje 1 108 Kč.

Na internetovém bazaru se uživatel Petr pokusil prodat neregistrovaný lék s účinnou látkou Ivermetcin Na internetovém bazaru se uživatel Petr pokusil prodat neregistrovaný lék s účinnou látkou Ivermetcin | Reprofoto

Blesk Zprávy zapátraly, o co vlastně jde. „DuraMectin je perorální pasta určená pro koně s účinnou látkou ivermektin. Ivermektin je antiparazitikum. Používá se u koní k léčbě infekcí způsobených zejména střevními a některými dalšími parazity,“ vysvětluje Blesk Zprávám prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová, na co se mastička přesně používá.

Ani tato mastička není v ČR registrovaná, nesmí se tedy používat ani pro léčbu koní, natož lidí, jak podotýká Šinová.

Celkově by se neměly léky pro zvířata používat při léčbě lidí, a to ani ve výjimečných případech, jak udává zákon o léčivech.„Mohou obsahovat pro člověka nevhodné pomocné látky nebo nevhodnou dávku. Může být ovlivněno vstřebávání účinné látky. Člověk se proto při laickém použití pasty pro koně s obsahem ivermektinu může snadno předávkovat,“ komentuje dále Šinová, která varuje před nervovými nežádoucími účinky i před ovlivněním jiných léků, pokud by člověk pastu opravdu užil. 

A podobně smýšlí nad samotným ivermectinem i novinářka Ludmila Hamplová v rozhovoru pro Aktuálně. Velmi často pak lidé překračují doporučené dávkování nebo ho odhadnou podle toho, kolik váží kůň a kolik oni (...) Opravdu to není dobrý nápad, protože si můžeme ublížit,“ poznamenala s varováním před „domácí léčbou“. 

Studie účinnost nepotvrdila

Důkazy, které by jeho účinnost potvrzovaly, jsou zatím nedostatečné, a nejnovější vědecká studie dokonce dospěla k závěru, že ivermektin zotavení lidí s mírnými příznaky covidu nijak neurychluje. Napsal o tom deník The New York Times.

Studii tento týden otisklo odborné periodikum Journal of the American Medical Association (JAMA). Tým vedený Eduardem Lópezem-Medinou z centra pro infekční choroby v kolumbijském Cali provedl klinické testy, jichž se účastnilo 400 lidí s mírnými příznaky covidu-19. Polovina z nich dostávala pět dní dávky ivermektinu, druhá polovina placebo. Příznaky nemoci u testovaného vzorku trvaly v průměru 12 dní u pacientů, kterým se podávalo placebo, a deset dní u pacientů léčených ivermektinem, což je statisticky nevýznamný rozdíl.

Nová data přinášejí do nejednotné odborné debaty velice potřebná fakta, ale Regina Rabinovichová z ústavu pro veřejné zdraví Harvardovy univerzity upozornila, že definitivní jasno vědci stále nemají. Studie byla podle ní jednak relativně omezená a jednak neodpověděla ani na nejnaléhavější otázku, zda ivermektin může pomoci pacientům s těžkým průběhem covidu, nebo dokonce zabránit úmrtím. K fundovaným závěrům budou moci vědci dospět až po dokončení dalších klinických testů, které nyní běží.

 

INDiGEN ( 9. března 2021 13:54 )

Nepodání léku, kterým se ve světě běžně léčí je zločin ! V Indii je tento lék pro lidi volně prodejný, jmenuje se tam STROMECTOL a jedno balení stojí v přepočtu 58Kč. Indie je masivně přelidněná země a přesto tam nekopou masové hroby pro oběti Covidu. Tento lék tam berou preventivně i zdraví lidé a spotřebuje se ho tam tuny. Vše co se děje u nás kolem Covidu je zločin s 20.000 obětmi a nikdo za něj nenese zodpovědnost, vše se točí kolem peněz, západních kapitalistů a farmaceutických firem, které vysávají státní kasy !

e.lesanova ( 7. března 2021 17:47 )

Jak dlouho pracujte ve zdravotnictví a jaké máte vzdělání, "deratizére" ??? Nabádat další naivní hlupáky k braní pro lidi neověřeného léku, je zločin...Pokud ho lékař podá, tak jen v konkrétním případě a konkrétním stavu pacienta, není-li zbytí...Rozhodně ne proto, že tak " rozhodne" 200kg tělocvikář a obchodník s chudobou Volný

deratizater ( 7. března 2021 10:35 )

Ivermektin není hit na covid jen v česku ale v celém světě.Funguje na covid skvěle pokud se nasadí včas .Je třeba ho nakoupit v tabletové podobě v milionech balení v Indií jedna tableta výjde na jednu korunu!!!a dát ho volně do lékáren jak je to v mnoha zemích Evropy a ubude chudáků na ventilaci a zemřelých.Byrokraty ze SÚKL nahnat do nemocnic ať přebalují ty umírající chudáky které mají na svědomí

panda82 ( 7. března 2021 10:21 )

Pekárová je výsledek, namazala se a prodává rozumy,

panda82 ( 7. března 2021 10:15 )

Bohužel není tady koordinace, priorita, každý to toho kecá co je prověřené co ne, amatérizmus,

Zobrazit celou diskusi
Další videa