Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno, sněžení 3°C

Lék ivermektin jako „zázrak“ proti covidu? Český vědec řekl, proč Slováci riskují

Autor: Markéta Mikešová - 
23. února 2021
05:20

Existuje velmi levný a běžně používaný přípravek, který dokáže tělu účinně pomoci bojovat proti nemoci covid-19, rezonuje ve zprávách z posledních dní. Antiparazitikum ivermektin má být nadějí, jak už to ale bývá, všechno je složitější, než se na první pohled zdá. Dokud nebudeme mít rozsáhlé studie se solidními daty, že přípravek skutečně proti covidu pomáhá, nelze jej jednoznačně doporučit, varuje například český lékař Jaromír Šrámek. A ty v tuto chvíli nemáme. Jednání slovenského ministerstva zdravotnictví, které ivermektin již povolilo, je v tomto kontextu riskantní.

Ivermektin je lék proti parazitům, který se používá jak ve veterinární, tak humánní medicíně. Na trhu se vyskytuje zhruba 40 let, v roce 2015 za jeho objev dokonce padla Nobelova cena za fyziologii a lékařství. Obdrželi ji irský biochemik William C. Campbell a japonský biochemik Satoši Ómura. Přípravek dokáže bojovat například s hlísticemi nebo vešmi, obvykle o něm uslyšíte v kontextu odčervování ovcí či skotu.

Z tohoto důvodu dosud mívali ivermektin ve svých ordinacích především veterinární lékaři, případně praktici v tropickém pásmu, kde se běžně používá. V posledním měsíci se po něm ale začali ptát i lidé, kteří žádný problém s parazity nemají a nemají ho ani jejich zvířata. Objevilo se totiž několik zpráv, že tento široce dostupný a levný lék může pomáhat v boji s covidem, údajně proto, že specificky blokuje reprodukci virů. Díky těmto schopnostem byl v minulosti zkoumán i v souvislosti s virem Zika, horečkou Dengue nebo japonskou encefalitidou.

Že tento scénář zní povědomě? Od začátku pandemie jsme tu měli už několik přípravků, o kterých se hovořilo podobně nadějně. Stačí vzpomenout na hydroxychlorochin, antimalarikum, ke kterému se ubíral zrak veřejnosti kvůli informacím, že pomáhá zmírnit průběh akutních případů covidu. K masovému nasazení ale nikdy nedošlo, dostatečný efekt se nepotvrdil, navíc se ukázalo, že vedlejší účinky mohou být velmi vážné.

Hydroxychlorochin tak postupně v souvislosti s covidem upadl do zapomnění, nepomohla ani podpora léku ze strany amerického exprezidenta Donalda Trumpa. S ivermektinem se nyní situace do jisté míry opakuje, své příznivce mezi politiky si našel na Slovensku, zdejší ministerstvo zdravotnictví jej dokonce v omezených případech povolilo. Slováci lék okamžitě začali shánět, rychle mizí z lékáren.

Není studie jako studie

Jasných důkazů, že ivermektin může u lidí účinkovat proti covidu, přitom

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa