„Spása před koronavirem“? Tisíce lidí dostaly vakcínu pro zvířata, doplatily na to

Autor: mj - 
22. června 2020
13:30

Nejméně pět tisíc lidí dostalo injekci ivermektinu určeného pro zvířata, který měl zabrat jako lék na virus covid-19. Stalo se tak v Peru po tom, co vakcínu doporučilo náboženské hnutí. Odborníci od takové léčby ale odrazují.

Zmíněná vakcína se normálně používá jenom u zvířat v boji proti parazitům, ale náboženská skupina v Peru začala šířit zprávu, že by léčivo mělo fungovat i jako „spása“ před koronavirem pro lidi, uvádí španělský El País.

Nákaza se šíří Amazonií

Vše se odehrálo v regionu Loreto v peruánské části Amazonie. Starosta jednoho města s pomocí náboženské skupiny propagoval použití ivermektinu. Tato oblast má pouze velice omezené spojení se zbytkem země a žije zde asi milion lidí, z toho přibližně tři sta tisíc domorodců. Ze strachu před onemocněním a také z důvodu malého zájmu ze strany státu mnoho lidí uvěřilo slibům a nechalo se „naočkovat“ injekcí proti parazitům.

„Od května starosta administrativní části Loreto spolu s evangelickým hnutím svolávali přes rozhlas obyvatele, aby se dali očkovat veterinářským ivermektinem, jako kdyby to byla vakcína proti koronaviru. V Nautě tak tuto injekci dostalo minimálně 5000 lidí,“ říká Leonardo Tello, ředitel rádia Ucamara. To patří mezi hlavní vysílací stanice ve městě, které leží dvě hodiny od regionálního centra Iquitos.

Hororové vedlejší účinky

Tello popisuje, že mnoha lidem se pak udělalo špatně a po injekci cítili rychlé bušení srdce: „Vedlejší účinky byly hororové,“ dodává. Ředitel si stěžuje na některé kněze z místního náboženského hnutí. Ti prý mluví o koronaviru ve spojitosti s ďáblem a zmiňují konec světa. Vakcíny měly lidi ochránit a fungovat jako „spasení“.

Ve vesnici Cuninico vykazovala velká část obyvatel symptomy podobné koronaviru. Zdravotník, který se v oblasti staral o pacienty, řekl dobrovolníkům z Evangelické mise pro Amazonii, že jeho pacienti už „vakcínu“ nepotřebují, protože se léčí tradiční medicínou, tedy bylinami. I přesto se ale dobrovolníci z náboženského hnutí rozhodli podávat ivermektin.

„Dobrovolníci přímo a jasně vysvětlili, že léčba je schválena zákonem a že jde o lék pro zvířata, který ale vykazuje pozitivní výsledky na lidech,“ popisuje události uplynulých týdnů tzv. apu, tedy hlava domorodců v Cuninicu, Wadson Trujillo Acosta. „Řekli, že stejná akce probíhá v celé zemi a varovali nás před vedlejšími účinky, jako například průjem. A u některých se tyto vedlejší účinky skutečně projevily,“ uvedl.

Chybí zdravotnický materiál

V Cuninicu tento „lék“ dostalo 60 % dospělé populace, tedy asi 160 osob, doplňuje Trujillo. „Tady u nás měli příznaky koronaviru téměř všichni, ale s pomocí domácích přípravků se jim daří s nemocí bojovat. Někteří jsou v karanténě, protože máme problémy s nedostatkem léků,“ popisuje situace ve vesnici.

„Dostali jsme 27 rychlotestů, 7 jich bylo pozitivních a 7 jsme si ještě odložili, kdyby se situace zhoršila. Zdravotníci mají jenom minimum bezpečnostních pomůcek, ale už jsme dostali alespoň roušky pro obyvatele,“ dodává Trujillo.

V polovině června upozornilo ministerstvo zdravotnictví na nevhodné užívání ivermektinu a uvedlo, že léčiva určena pro zvířata „nesplňují stejné požadavky jako farmatika pro lidi“. V rozporu s doporučením státních orgánů zdravotnická centra v kečuánských oblastech pokračují v podávání ivermektinu, ale „nevědí, jestli je určen pro zvířata nebo pro lidi,“ říká Juan Enrique Villacorta, který pracuje v rádiu Ucamara.

Otevřený dopis ministerstvu

Lékař Julio Chirinos, který působí také jako profesor na Univerzitě v Pensylvánii, je také rozhodně proti podávání zvířecího ivermektinu lidem. „Látky určené pro zvířata většinou nesplňují stejné standardy jako léky pro lidi. A navíc, zatím neexistuje ani žádný důkaz o tom, že by tato látka byla úspěšná v boji proti koronaviru,“ dodává doktor. Chirinos je jedním z 12 odborníků, kteří peruánskému ministerstvu poslali otevřený dopis, ve kterém žádají stáhnout toto léčivo z oběhu.

17. června Peru překonalo v počtu nakažených Itálii a dosáhlo 240 tisíc infikovaných a téměř 7300 obětí. I přesto, že počty nakažených neustále rostou, vláda schválila plán postupného otevírání nákupních center.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud