Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Dřina, horko a stres: Takhle lékaři zachraňují na JIP a ARO životy nakažených Čechů

Autor: Kristýna Beránková - 
4. března 2021
12:50

Vedro, na ústech a nose respirátor, přes oči štít a na rukou dvoje rukavice. Při tom všem musí být schopni reagovat rychle a přesně. Tak sestry a lékaři z covidových ARO a JIP bojují o životy pacientů. Ke včerejší 8. hodině ranní jich měli v Česku v péči 1661!

Pacienti v umělém spánku klidně leží a kolem nich pípají přístroje. Televizní seriály předkládají směnu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) často jako procházku růžovým sadem. Ve skutečnosti jde o nesmírně náročnou psychickou zátěž a fyzickou dřinu. Nerozhodují minuty, ale vteřiny.

Lékaři a sestry musí reagovat na okamžité změny zdravotního stavu pacientů, jejichž život visí na vlásku. To vše často bez možnosti odskočit si nebo se napít, a to až šest hodin. I kdyby byl k dispozici někdo, kdo by sestru střídal, musí se svléknout z ochranných pomůcek, což lze udělat jen předepsaným způsobem na k tomu vyhrazeném místě. A to chvíli trvá.

Pomáhá armáda

Na oddělení je horko, protože nemocní leží na lůžkách nazí a nesmějí prochladnout. „Je potřeba mít okamžitý přístup k invazivním vstupům do těla pacienta. Proto na sobě nemůže mít ani pyžamo nebo noční košili,“ vysvětluje Petr Sulek, mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Nemocní mají v hrdle trubici do průdušnice, kterou jsou připojeni k ventilátoru. Kanylou vedoucí do žíly na krku pak pacient dostává léky a infuze. Přesto je třeba pacienty opatrně polohovat, a to nejen kvůli proleženinám. Loni na jaře italští lékaři zjistili, že je lepší, aby nemocní s covidovým zápalem plic leželi na břiše. „Na plíce je pak vyvíjen menší tlak,“ potvrzuje Markéta Singerová z nemocnice v Sokolově.

Pacienti ale mají často vyšší hmotnost a manipulovat s nimi není lehké. „Velmi nám pomáhají armáda i hasiči, což jsou většinou silní chlapi,“ dodává Singerová.

Video Lékař prvních covid pacientů v Česku: Kdy měl volno a proč se chce vyhnout pomoci Německa? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

zdendikk ( 5. března 2021 11:42 )

Naše hrůzovláda na čele s ušatým upištěným slovenským estébákem není schopna zajistit vakcínu a starosta Rožmitálu p.T. si ji zajistil sám. To svědčí o absolutní neschopnosti, lemplosti a amatérismu vlády

joanna5 ( 5. března 2021 09:19 )

Chceme nové vyšetřování původu viru, volají vědci v otevřeném dopise. Ano, vinik teto tragedie se musi najit a musi za toto pykat! Lidi by meli zacit podavat zaloby. Kazda rodina, ktere nekdo zemrel na covid nebo s covidem.Uz toho mame opravdu dost.

joanna5 ( 5. března 2021 09:16 )

Chceme nové vyšetřování původu viru, volají vědci v otevřeném dopise. Ano, vinik teto tragedie se musi najit a musi za toto pykat! Lidi by meli zacit podavat zaloby. Kazda rodina, ktere nekdo zemrel na covid nebo s covidem.Uz toho mame opravdu dost.

mak ( 5. března 2021 02:50 )

Pisou, ze lepsi pro ty nemocny je, kdyz lezi na brise. Proc tam tedy vsechny, az na jednu vyjimku, maji ja zadech?

zralynetopyr ( 4. března 2021 22:05 )

roušky zřejmě nepomáhají, ani s respirátory se tato tíživá situace nelepší.
a to ještě nikoho nenapadlo něco účinnějšího? co takhle burka nebo nikáb? to by mohla být ta opravdová ochrana!
jinak se té pandemie nezbavíme

Zobrazit celou diskusi
Další videa