
„Kapacitní sci-fi.“ Praktici odmítli nápad na zapojení do testování ve firmách

Firmy nad 250 zaměstnanců musely včera začít s testováním a zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Některé firmy nečekaly a na testování se připravily již předem. Jak ale řekli někteří praktičtí lékaři Blesk Zprávám, po pondělním rozhodnutí vlády se na ně začaly obracet firmy s prosbou o testování. Oslovení praktici se však shodují, že na něco takového nemají kapacity a že kolem testování panuje spousta nejasností.
Podniky s 50 až 249 lidmi budou muset mít testy hotové do 15. března. V první fázi, nejpozději do dvou týdnů, tak 10.000 podniků otestuje 2,1 milionu svých pracovníků, uvedl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění firmám přispívat na čtyři antigenní testy dohromady maximálně 240 korun měsíčně na zaměstnance.
Pro zaměstnance bude možné se podrobit antigennímu testování či samotestování. Antigenní testy může provádět závodní lékař, případně externí poskytovatel, musí být ale zdravotní pojišťovnou garantované odběrové místo.
Jak řekli Blesk Zprávám praktičtí lékaři z různých krajů, po náznacích, že proběhne testování ve firmách, se na ně začali obracet zaměstnavatelé s prosbou, zda by nemohli otestovat jejich zaměstnance. Podle vlády je povinný jeden test týdně, což znamená 4 testy do měsíce. A praktici se shodují, že na něco takového nemají kapacity.
Lékař: Kapacitně je to sci-fi
„Ano, firmy se na nás obracely, ale bohužel to nejsme schopní kapacitně pokrýt, na venkově vesměs neexistují lékaři, kteří se věnují výlučně pracovnělékařské péči, jako je tomu ve velkých městech, takže představa, že budeme při běžném provozu ordinace ještě testovat firmy, kterým poskytujeme pracovnělékařskou péči, je naprosto nereálná, to bychom mohli ordinaci rovnou zavřít. Firmám jsme doporučili samotestovací sady,“ řekla Blesk Zprávám praktická lékařka z Jihomoravského kraje, která si nepřála být jmenována.
Podobně reaguje i praktický lékař z Brna. Poukázal na to, že lékaři jsou momentálně plně vytíženi „covidovou agendou“ svých stávajících pacientů.
„Za 2 dny nám volalo asi 150 lidí, kteří chtějí zapsat do systému očkování, asi 15 lidí jsme trasovali, fyzicky k nám do ordinace dorazilo 70 lidí, takže testování zaměstnanců nepadá do úvahy,“ uvedl lékař, jehož jméno redakce zná, jen si nepřeje být jmenován, a dodal: „Jinak ano, už se firmy na testování ptaly, ale já to odmítám. Nemůžeme to kapacitně zvládnout, primárně musíme léčit a diagnostikovat nemocné. Je to kapacitně sci-fi. Firmy, co máme, pokud na tom budou trvat, tak klidně oželíme.“
Kdo to zaplatí?
Zájem o testování z firem potvrdil Blesk Zprávám i MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.
„V tuto chvíli tyto poptávky od firem zaznamenáváme. A v mnoha případech bychom i vyhověli, zvlášť když má praktik firmu v pracovnělékařské péči. Nicméně kolem toho existuje celá řada nejasností – ta hlavní v tuto chvíli je, kdo bude testování platit. Bez toho se bohužel nehneme dál,“ uvedl Seifert.
Stanovisko ministerstva zdravotnictví Blesk Zprávy zjišťují, do čtvrtečního rána ho resort Jana Blatného nedodal.
Neobjednaní pacienti Objednaní pacienti
0 11
0-12:30
0 11
0-12:30
0-16:30 16:30-18:30
0 11
0-12:30
0 10
0-12
0
Pondělí 7:30-11
Úterý 7:30-11
Středa 13
Čtvrtek 7:30-11
Pátek 7:30-10