Ty totiž mohou v některých případech odhalit vážné onemocnění, které se ještě žádnými příznaky neprojevilo. Na co bychom se měli především zaměřit?
Ano, v poslední době zemřelo mnoho lidí v souvislosti s covidem-19. „Ovšem stále víc než 50 % úmrtí mají na svědomí kardio a cerebrovaskulární onemocnění, jinými slovy infarkty a mrtvice,“ tvrdí praktický lékař a člen Společnosti všeobecného lékařství MUDr. Igor Karen a dodává:
„Tři největší zabijáci jsou vysoký tlak, neléčená nebo špatně léčená cukrovka a vysoký cholesterol. A smutné je, že všechny tyto zdravotní potíže mohou odhalit právě preventivní prohlídky u praktika, a navíc se už dnes dají velice dobře léčit. Takže když je někdo obézní, má neléčený vysoký tlak, cholesterol či cukrovku, tak ho může infarkt nebo mrtvice postihnout, či dokonce zabít i v poměrně mladém věku,“ varuje doktor Karen.
Kardiolog varuje
„Ve všech evropských zemích včetně Česka jsme loni zpozorovali 25% až 75% pokles výskytu infarktů. Tento jev způsobila především neochota nemocných volat záchrannou službu a dorazit do nemocnice – ze strachu z nákazy. U části nemocných pak podcenění stavu skončilo nebo skončí fatálně,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti.
Jak poznat mrtvici?
Mrtvice (cévní mozková příhoda) postihne ročně 50 tisíc lidí v Česku. Každý den na ni skoro 30 lidí zemře. Hrozí i mladým lidem, výjimečně i dětem. Zdravotníci nabízejí jako jednoduchou pomůcku pro rozpoznání příznaků slovo FAST (česky rychle):
Face – obličej: Svaly povolí a polovina obličeje a jeden koutek poklesnou.
Arm – ruka: Necitlivost, brnění a slabost v končetinách nebo celé polovině těla. Požádejte postiženého, aby zvedl obě paže s dlaněmi dolů před sebe. Když jedna klesá, je to mrtvice.
Speech – řeč: Pacient začne mluvit z cesty. Máte-li podezření, požádejte ho, aby po vás zopakoval jednoduchou větu. Když toho není schopen, je to mrtvice.
Time – čas: Když se stane cokoliv z výše uvedeného, je čas okamžitě volat záchranku.
Odhalíte infarkt?
Téměř 30 tisíc lidí ročně postihne infarkt. Nejčastěji ho dostanou lidé po padesátce, více ho prodělávají muži.
- Krutá svíravá bolest na prsou, nebo naopak dlouhotrvající bolest na hrudníku.
- Bolest se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, do horních končetin, zad a břicha.
- Pocit nedostatku vzduchu
- Pocit na zvracení, zvracení
- Nepravidelný srdeční tep
- Pocení, úzkost
- U některých lidí proběhne infarkt bez jakýchkoliv příznaků.
- MUDr: Aleš Linhart: Hrozí Česku epidemie srdečních selhání?
-
VideoVideo se připravuje ...
MUDr: Aleš Linhart: Hrozí Česku epidemie srdečních selhání? Andrea Ulagová