Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Preventivní prohlídky: Velký přehled, na co máte i v pandemii covidu nárok!

/
 • Na prevenci je vždy potřeba se předem objednat, proto se telefonicky zeptejte, zda daný lékař preventivní prohlídky provádí, kdy lze přijít a za jakých podmínek.
  Na prevenci je vždy potřeba se předem objednat, proto se telefonicky zeptejte, zda daný lékař preventivní prohlídky provádí, kdy lze přijít a za jakých podmínek. (scom)
  2. března 2021 ● 09:55

  Všichni se nyní bojíme nákazy koronavirem a v poslední době stále více i jeho mutací. Ty přinášejí mnohem agresivnější průběh nemoci, a bohužel už se to netýká jen starších ročníků.

  Ovšem je tu i další nebezpečí. Podle lékařů lidé zanedbávají preventivní prohlídky a ti, co jsou v péči ambulantních specialistů, často odkládají pravidelné kontroly u lékaře. Věnujte svému zdraví pozornost S automobilem je nutné pravidelně absolvovat technickou kontrolu, spotřebičům dopřáváme údržbu, aby déle sloužily. Ale ruku na srdce – dbáte stejně svědomitě v této pandemické době o sebe a chodíte na preventivní prohlídky?

   

  To byste právě nyní neměli zanedbávat. Poradíme vám, kam byste se měli vypravit a co vás tam čeká. Čas na »servisní prohlídku« Přestože nepociťujete žádné zdravotní neduhy, je důležité pravidelně navštěvovat praktického lékaře, který během preventivní prohlídky může odhalit závažná onemocnění, jejichž příznaky se pandemické době o sebe zatím ještě neprojevily.

 • 1.

  PREVENCE V DOBÉ PANDEMIE

  • Na prevenci je vždy potřeba se předem objednat, proto se telefonicky zeptejte, zda daný lékař preventivní prohlídky provádí, kdy lze přijít a za jakých podmínek.

   

  • Nevyrážejte na prohlídku, pokud jevíte známky respiračního onemocnění nebo jste se setkali s člověkem pozitivním na covid-19.

   

  • Ověřte si telefonicky u vybraného specialisty, zda potřebujete doporučení praktického lékaře. Obvykle totiž není zapotřebí, proto je zbytečné praktika jen kvůli doporučení navštěvovat.

   

  Jak často?

  Dospělí od 18 let mají nárok na hrazenou preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za 2 roky.

   

  CO VÁS ČEKÁ: Lékař doplní anamnézu, vyšetří srdce a plíce, štítnou žlázu, zkontroluje stav žil a tepen na nohou, změří tlak a zjistí index tělesné hmotnosti. Orientačně vyšetřuje také zrak a sluch, vyšetří moč. Součástí preventivní prohlídky je kontrola očkování a předepsaná preventivní vyšetření.

  KTERÁ TO JSOU?

   

  • Prevence rakoviny – např. test okultního krvácení ve stolici 1× za rok od 50 let a 1× za 2 roky od 55 let

   

  • EKG 1× za 4 roky od 40 let

   

  • Vyšetření koncentrace tuků v krvi a hladiny cukru v krvi

   

  • U žen screeningové mamografické vyšetření 1× za 2 roky od 45 let.

 • 2.

  ZDRAVÉ ZUBY 

  Pravidelné vyšetření u dentisty není důležité jen z hlediska zachování zdravých a pěkných zubů, ale změny v dutině ústní mohou rovněž poukazovat na jiná onemocnění, včetně nádorových stavů.

   

  JAK ČASTO: Preventivní prohlídky probíhají jednou ročně, ale po 5 měsících lze přijít ještě na takzvanou pravidelnou prohlídku, která je také hrazena pojišťovnou. Těhotné ženy mají nárok na dvě preventivní prohlídky.

   

  CO VÁS ČEKÁ: Stomatolog vyšetřuje stav chrupu a parodontu, sliznice a dalších tkání, zjišťuje anomálie v postavení zubů a čelistí a všímá si změn v dutině ústní.

 • 3.

  NOVINKA U GYNEKOLOGA

  Ačkoliv jsou každoroční preventivní gynekologické prohlídky hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, v České republice je bohužel značná část žen nenavštěvuje. Týká se to těch starších 50 let, u kterých frekvence návštěvnosti klesá až na 30 %. Vystavují se tak riziku vzniku karcinomu děložního čípku či prsu.

   

  JAK ČASTO: Od 15 let má každá žena nárok na preventivní prohlídku jednou ročně.

   

  CO VÁS ČEKÁ: Vyšetřuje se pochva a děložní hrdlo. Lékař zkontroluje zevní genitál a může vyšetření doplnit ultrazvukem. Také v rámci screeningu karcinomu děložního hrdla odebírá cytologický stěr.

   

  Od ledna 2021 navíc dochází k významné změně v oblasti screeningu rakoviny děložního čípku – ženy ve věku 35 a 45 let mají zdarma nárok podstoupit vysoce citlivý HPV DNA test. Dokáže v těle odhalit rizikové typy pohlavně přenosného lidského papilomaviru HPV, které jsou původci rakoviny děložního hrdla.

   

  Co vás čeká na gynekologii? 

   

 • 4.

  PÁNOVÉ, NEVYHÝBEJTE SE UROLOGOVI

  „Pravidelné prohlídky dokážou včas zachytit rakovinu prostaty, kterou dnes můžeme zjistit již v době, kdy nemá příznaky a je vyléčitelná,“ uvádí urolog, profesor MUDr. Marek Babjuk.

   

  JAK ČASTO: Muži by měli urologa navštěvovat jednou ročně. Preventivní vyšetření by měl zvážit každý muž po padesátce. Pokud se v rodinné anamnéze objevuje nádor prostaty, doporučují se kontroly již po 40. roce.

   

  CO VÁS ČEKÁ: Vyšetření probíhá pohmatem břicha, vyšetřením zevního genitálu a prstem přes konečník se vyšetřuje prostata. Laboratorně se také vyšetřuje moč a krev.

 • 5.

  LEPŠÍ ZRAK

  Orientační vyšetření zraku sice provádí praktický lékař v rámci prevence, nemá však k dispozici přístroje jako specialista.

   

  „Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně, například zeleného zákalu. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl právě zelený zákal,“ říká brněnská oční lékařka docentka Šárka Skorkovská.

   

  JAK ČASTO: V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po 45. roce. U starších 60 se doporučuje vyšetření každý rok, protože je zde vysoké riziko vzniku šedého zákalu.

   

  CO VÁS ČEKÁ: Provádí se vyšetření zrakové ostrosti a vyšetření zorného pole. Dále se měří nitrooční tlak, který je rizikovým faktorem zeleného zákalu. Důležité je také vyšetření očního pozadí, které zobrazí chorobu sítnice nebo zrakového nervu.

 • 6.

  NECHTE SI PROHLÉDNOUT MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA

  Pravidelné návštěvy u kožního lékaře mohou odhalit rakovinu kůže. Okolo 30 – 50 % melanomů vznikne z pigmentového znaménka. Zvláště pozorní by měli být ti, kdo se pohybují často na slunci.

   

  JAK ČASTO: Preventivní prohlídka se doporučuje jednou ročně. S návštěvou kožního lékaře byste neměli otálet, pokud zaregistrujete jakékoliv změny pigmentových útvarů (změna tvaru či barvy, podezřelé nové znaménko, krvácení či svědění).

   

  CO VÁS ČEKÁ: Při preventivní prohlídce dermatolog zkontroluje znaménka po celém těle. K moderním přístrojům patří digitální dermatoskop, který dokáže zvětšit znaménko až padesátkrát, snímek uložit v počítači a v následujících letech porovnat jeho vývoj.

   

Dnešní horoskopy