Neděle 18. duben 2021
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Zataženo, déšť 10°C

Zeman dává pandemii šest měsíců. Konec vyhlíží i Němci, mutacím navzdory

Autor: ksi, DW - 
3. března 2021
05:05

Prezident Miloš Zeman tipuje, že pandemie skončí v září. A není sám, i Němci už vidí světlo na konci koronavirového tunelu, píše server Deutsche Welle. I když se mnozí obávají mutací koronaviru a třetí vlny, počet infekcí celosvětově klesá. Ztrácí virus sílu, nebo začínají opatření konečně fungovat?

Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa postupně blíží ke svému konci. A víte proč? Podobně, jako jsem kdysi vyzval k nošení roušek, jsem pak vyzval k očkování. A podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina populace, v podstatě všichni ti, kdo to chtějí. A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. Nu, a v tomto okamžiku pandemie skončí. A to je můj optimismus,“ uvedl prezident Miloš Zeman v Partii na CNN Prima News.

„S počátkem jara začala mnoha lidem docházet trpělivost, potřebují totiž vědět, kdy bude lockdown postupně zrušen a kdy budou moci očekávat očkování, aby tato noční můra mohla skončit,“ píše Deutsche Welle. Debatu ohledně pozitivních vyhlídek podpořila také údajná prohlášení WHO o předčasném ukončení pandemie. Ředitel WHO pro Evropu Hans Henri Kluge totiž údajně v rozhovoru pro dánské rádio řekl, že „pandemie za několik měsíců skončí“.

Po vášnivých reakcích v odborných kruzích a na sociálních sítích musel Kluge svůj výrok korigovat v televizi ZDF: „To jsem nikdy neřekl.“ Svým vyjádřením se údajně snažil vysvětlit, že konec pandemie je těžké předpovědět.

Rozzlobení virologové

„Spíše bych řekl – jako pracovní hypotézu – začátkem roku 2022 budeme mít pandemii za sebou,“ vysvětlil dále ředitel s tím, že koronavirus úplně nezmizí, ale věří, že již nebudou nutná žádná další přísná opatření.

Ve vědeckých kruzích vzbudil údajný Klugův citát velkou nevoli. Na twitteru například vedoucí virolog Christian Drosten z berlínské fakultní nemocnice Charité jednoznačně odmítl všechna tvrzení, že virus oslabil: „Ne, v současné době nejsou známé žádné mutace, které by vykazovaly známky oslabení. To je čistá spekulace.“

Již začátkem ledna virolog uvedl ve svém podcastu NDR, že bude trvat velmi dlouho, než se virus stane endemickým, to znamená, že se onemocnění vyskytuje v určité omezené oblasti, kde se v populaci udržuje i bez přísunu nových nákaz zvenčí (například plané neštovice či klíšťová encefalitida jsou v Česku endemickými chorobami, zatímco malárie ne).

V roce 2021 by se však pandemická situace mohla stát zatím nejhorší doposud, uvedl také pro Spiegel Drosten. A ve svém tvrzení není sám, podobně to vidí i epidemiolog Karl Lautebach, který stejně jako mnoho politiků varuje před příliš rychlým uvolněním. Například bavorský ministerský předseda Markus Söder varoval v Bavorském rozhlasu před propadnutím jakémusi „otevíracímu rauši“.

Světové zvolnění?

Začátkem března souhrnný počet potvrzených infekcí celosvětově přesáhl 114 milionů. Přibližně 2,5 milionu infikovaných lidí zemřelo a více než 64,4 milionů se uzdravilo. V absolutních počtech jde o děsivá čísla a virus v jednotlivých zemích stále zuří. Kromě toho existují obavy z třetí vlny zrychlené mutacemi.

Z globálního hlediska se však překvapivě objevuje jakési uvolnění. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) významně klesá výskyt nemoci už téměř dva měsíce – a to mnohem rychleji a silněji, než se předpokládalo.

Ještě v polovině ledna se každý den nakazilo 700 tisíc lidí, nyní je to už jen o něco více než polovina. Počet úmrtí v důsledku covidu se také za jediný měsíc snížil téměř o polovinu. Se vší opatrností označil generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus klesající počty onemocnění za známku naděje: „Tento trend připomíná, že i když dnes debatujeme o účinku vakcín, i samotná vládní protiepidemická opatření dokáží koronavirus potlačovat. To dokazuje vývoj v řadě zemí.“

Ghebreyesus v této souvislosti vyzval státy, aby opatření přijatá v boji proti této nemoci neuvolňovaly. Podle něj je příliš brzy na to, aby se země spoléhaly výhradně na vakcinační programy a uvedená opatření opouštěly.

Proč celosvětově klesá počet infekcí?

Existuje řada důvodů pro výrazný pokles globálního počtu infekcí, které jsou uváděny jako argument pro pokračování opatření. Je totiž jasné, že to nemůže být jen kvůli vakcinaci, protože doposud byla očkována jen velmi malá část světové populace.

Uzávěra a hygienická opatření mají účinek v mnoha zemích, což hovoří ve prospěch pouze velmi pomalého uvolnění přísných protiepidemických omezení, jak uvedl server Deutche Welle. Dalším důvodem je také velké promoření populace. Na některých místech, například v USA nebo Brazílii, se nakazilo tolik lidí, že v tamních populacích vzniká kolektivní imunita.

Někteří vědci navíc zastávají názor, že se koronavirus ve střednědobém horizontu díky mutacím znatelně oslabí, i když v tuto chvíli to může znít divně. V polovině února zveřejnili američtí vědci z univerzit v Atlantě a Pensylvánii pod vedením bioložky Jennie Lavineové bombastickou studii v časopise Science. V ní předpovídají, že se koronavirus brzy stane „endemickým“ v důsledku mutací a bude se šířit jen lokálně. Virus už nebude budit hrůzu a celosvětová očkovací kampaň tento proces ještě více urychlí.

Pandemie chřipky také náhle zmizely

Tato prognóza také potvrzuje hodnocení epidemiologa Klause Stöhra, který vedl globální výzkum chřipky a byl také koordinátorem výzkumu viru SARS. Podle Stöhra minulé zkušenosti s chřipkou jasně ukázaly, že míra infekce covidu by také mohla velmi rychle ustoupit.

Dvě ničivé pandemie chřipky, asijská chřipka v roce 1957, která zabila až čtyři miliony lidí, a hongkongská chřipka v roce 1968, která o život připravila až tři miliony lidí, zmizely tak rychle, jak k nim došlo.

Druhá vlna španělské chřipky po první světové válce zaznamenala nejvíce úmrtí, přičemž mezi lety 1918/19 a 1920 jí podlehlo celkem více než 50 milionů lidí. Třetí vlna rychle ustoupila, ale patogen zůstal. Dodnes se virus H1N1 u normální chřipky objevuje v oslabené formě.

Virus SARS-CoV-2 by mohl mít ve střednědobém horizontu podobný vývoj: koronavirus už tu s námi pravděpodobně zůstane, bude se však vyskytovat pouze lokálně. Pokud mají vědci pravdu a oslabuje mutacemi, ztrácí stále více a více na děsivosti.

Dokud se však pozitivní globální trend nestabilizuje, zůstane obtížné najít rovnováhu mezi nutnými protiepidemickými opatřeními a možným uvolněním, uzavírá server Deutche Welle.

Video Být ministrem už bych psychicky nezvládl, přiznal Vojtěch. A promluvil o manželce. - Blesk

UFO1 ( 3. března 2021 08:13 )

Jeho pomsta za porážku,kterou utrpěl s Klausem,teď se chlubí přímou volbou,My se volbe

UFO1 ( 3. března 2021 08:11 )

Tak jde o zcela přírodní virus ,šířící se zcela nekontrolovaně,to MY víme že

UFO1 ( 3. března 2021 08:09 )

Hlava meduzy vyhlíží konec pandemie,ale pro koho pro sebe a své papalase?

hans jirak ( 3. března 2021 07:02 )

my jemu a ČSSD taky

Pecan01 ( 3. března 2021 06:07 )

Protože v říjnu budou volby tak zázračně zmizí slavný Covid-19, všechny zákazy se zruší a po volbách přijde 6,7,8 vlna tak se všechno opět pozavírá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa