Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno, déšť 14°C

Očkování u nich postupuje rychle. Britové i Izraelci vyhlíží návrat do normálu

Autor: sova - 
27. února 2021
19:47

Jak se žije v zemích, kde pokračuje očkování proti covidu-19? Začíná se podoba života v nich vracet k tomu, na co byli zvyklí jejich obyvatelé před celosvětovou pandemií? To zjišťovali reportéři americké stanice CNN. Ti přinesli poznatky ze států, které se drží na vrcholu v počtu naočkovaných obyvatel – Izraele a Velké Británie.

„Silná vůně marihuany se line po těsných uličkách blešího trhu Jaffy,“ píše hlavní mezinárodní korespondent CNN Sam Kiley z izraelského přístavního města Jaffy. Dodává, že pití nebo stolování zde stále probíhá v souladu s proticovidovými předpisy.

Jaffa, která leží jižně od metropole Tel Avivu, se pyšní svou etnickou rozmanitostí a spolužitím židovských a arabských Izraelců, kteří neklesají na mysli a stále jsou schopni dělat si legraci. To je komodita, jíž byl během nejhorších měsíců pandemie globální nedostatek.

Problémy s dezinformacemi trápí i Izrael

„Otevírají se školy v oblastech, které nejsou pandemií těžce zasaženy. Rolety obchodů a podniků, které nejsou ‚životně důležité‘, se opatrně zvedají vstříc světu neznámé normality,“ pokračuje Kiley.

Izrael dominuje planetě v dodávce vakcín. Více než 4,5 milionu obyvatel zde podstoupilo první dávku a 3,1 milionu už má očkování kompletně za sebou. Cílem vlády je komunitní imunita, tedy více než 70 % naočkovaných obyvatel.

Naráží ale na problémy v arabských a ultraortodoxních židovských komunitách, které jsou ovlivňovány zavádějícími dezinformacemi, které nejčastěji šíří náboženští vůdci a lidé na internetu. Úřady proto čelí těmto tendencím „pobídkami“, třeba ve formě pokrmů zdarma k očkování nebo přednostní dostupností nejrůznějších aktivit pro držitele očkovacího průkazu.

Britům se blýská na lepší časy

Velká Británie je aktuálně od 4. ledna v lockdownu. Od počátku pandemie už celkově třetím.

„Tento týden ale mnozí vnímají jako zlomový bod - více než 18 milionů lidí ve Velké Británii dostalo první dávku vakcíny, počet hospitalizací s covidem klesl o 20 % ve srovnání s minulým týdnem a bezútěšné britské počasí se nakonec rozhodlo posunout směrem k něčemu, co připomíná jaro,“ píše z Londýna korespondentka CNN Lauren Kentová.

Nebezpečná mutace kazí vyhlídky

„Mnoho Londýňanů má už nyní naočkované rodiče nebo prarodiče. Pokud je jim 64 let a více, byla jim sama nabídnuta. A s novým plánem na zmírnění omezení jsou Britové konečně schopni naplánovat si svůj osobní kalendář na příští týdny a měsíce,“ popisuje tamní atmosféru.

Světlé vyhlídky ale přeci jen něco kazí: „Rychle se šířící britská varianta koronaviru způsobila po celé zemi další vlnu strachu, ba dokonce zármutku. A pro mnoho z nás si týdny izolace začínají vybírat svou daň. Mnoho přátel uprchlo z Londýna, aby se ukryli se svými rodinami na předměstí. Někteří se dokonce odstěhovali z města definitivně. Ale tím, jak vláda dělá pokroky ve svém plánu naočkovat každého dospělého do konce července, všichni tuší jasnější dny na obzoru.“

vaber ( 28. února 2021 08:51 )

stačí zavést normální režim a je po problému, nemoc nikdy nezmizí a na něco musí lidi umírat ,je jich na světě moc a přemnožení vyvolá další pandemie,
počet lidí na planetě se musí snížit na rozumné množství ,nebo člověk ,jako největší škůdce na planetě vymře nadobro

tomik007 ( 27. února 2021 21:54 )

VLADA seka ty mrtvoly jak housky na krame ⚰️⚱️🪦

soucasny pametnik ( 27. února 2021 21:02 )

Kdyby Eman zařídil od rusaků přílet Sputnika mohlo by se tím taky začít promořovat.Rusák toho musí mít plný cisterny. Jestli je toho podmínka mezi první a druhou injekcí suchá dáseň , je to asi prej 6 týdnů , nedovedou si představit komu to u nich tam chtějí píchat. Skoro dva měsíce bez stakanu wodky ? Vyloučíno.
Nakonec eman a jeho virová od mužiků v Bubenči pochycená hovoří za vše.

monokl2 ( 27. února 2021 19:51 )

U nás to bude trvalý koncentrák, nedělám si srandu protože toto co splodili je k ničemu!

Zobrazit celou diskusi
Další videa