Bitva o nouzový stav: Babiš prosil alespoň dva týdny, a neuspěl. Skončí v neděli
Poslanci odmítli prodloužení nouzového stavu v Česku, o který žádala vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Skončí tak v neděli o půlnoci. Kabinet ho chtěl prodloužit do 16. března, pro hlasovali jen poslanci ANO a ČSSD, celá opozice a komunisté byli proti. Babiš ale během odpoledne žádal prodloužení alespoň o dva týdny, tedy do konce února, ale ani tento návrh neprošel. Blesk Zprávy sledovaly dění ve Sněmovně v podrobné online reportáži.
- Menšinový kabinet ANO a ČSSD si nedokázal ve Sněmovně dopředu zajistit podporu pro schválení nové žádosti o prodloužení nouzového stavu.
- Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že kdo pro prodloužení nebude hlasovat, bude zodpovědný za smrt spoluobčanů. „Ten vir se skutečně změnil a je strašně agresivní a dneska je stále vysoká úmrtnost a umírají podstatně mladší ročníky než předtím. Do této chvíle nikdo ani pořádně nezjistil, na základě čeho ten zabiják útočí a zabíjí lidi,“ říkal ve čtvrtek emotivně na plénu.
- Zástupci opozice vidí odpovědnost za současnou situaci na straně vlády.
- Na nouzový stav je vázána drtivá většina vládních omezení k omezení šíření covidu-19. Ten současný však skončí 14. února.
- Žádost je v pořadí šestá. V minulých případech podpořili kabinet poslanci KSČM. Nyní pro žádost stejně jako ostatní opoziční strany hlasovat nechtějí.
- Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. V polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. Jde o dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

Poslankyně SPD Karla Maříková nešetřila vládu kritikou. „Této vládě se nedá věřit ani dobrý den. Pevně věřím, že tato vláda bude jednou trestně odpovědná za to, co tady napáchala,“ kritizovala s tím, že ministři postupují denně proti ústavě. Poslance vyzvala, aby zvážili, pro co chtějí dnes hlasovat.

Poslanec ANO Patrik Nacher odmítl kritiku za každou cenu. Přidal případ, kdy lidem nevadí dávat například v belgických restauracích kvůli covidu telefonní čísla. „U nás jste se odvolávali na GDPR. Typické Česko,“ dodal.
Nachorovi zároveň ale podle jeho slov vadí i některá vládní opatření. „Některá by měla být spíš regionální, než plošná,“ dodal Nachar.
Vládní poslanec věří, že se jedná o poslední prodloužení nouzového stavu a chce jako prioritu po vládě návrat dětí do škol. „Beru to jako poslední prodloužení nouzového stavu s tím, že se po Velikonocích vrátí děti do škol. Přes to nejede vlak,“ uzavřel nacher svých pět minut.

Bývalá ministryně školství a místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Valachová požaduje jasný plán návratu dětí do škol. „Měla by to být národní priorita,“ řekla k obnovení školní docházky.
K návratu žáků je podle Valachové potřeba funkční očkování a dostatek ochranných pomůcek. „Aby se plán návratů dětí do škol skutečně zdařil, je potřebná jasná komunikace mezi ministerstvy školství a zdravotnictví,“ apelovala Valachová a vyzvala také k tomu, aby ministři „zoficializovali“ datum návratu dětí do škol – nejčastěji se v posledních dnech mluví o otevření škol 12. dubna.

Poslankyně Tereza Hyťhová nepodpoří prodloužení nouzového stavu. Lidem se prý nediví, že už mají nařízení dost. Vládě vyčetla, že neřekla ani jasný termín pro otevření škol. „Neumožnili jste studentům se připravit na maturity, tak jste raději jejich část zrušili,“ dodala.

Řídící schůze Vojtěch Pikal (Piráti) vyzval opakovaně nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka, aby si nasadili roušku. Ani jeden neuposlechl, oba proto dostali napomenutí.

K pultíku přispěchala i poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora), která po odchodu Václava Klause ml. převzala vedení strany. „Výjimečný stav má být něco výjimečného. Především pokud to ovlivňuje život občanů,“ začala svůj projev. Podle ní ale nouzový stav již není nic výjimečného a ztratil svou moc.
„Říkám jenom to, že mají být opatření přiměřená, ne taková, že na rok zastavíme život všech. Opatření, která nepřináší výsledky, ale která slouží jako alibi vlády, aby to vypadalo, že něco dělá. Zahánět smrt tím, že zastavíme život, není řešením,“ dodala.

„Jen hlupák se spálí o jedna kamna dvakrát,“ uvedl v obecné rozpravě Radek Kotan (SPD). Připomněl tím minulou debatu o prodloužení nouzového stavu. Bouřil se proti tomu, že jsou lidé kontrolováni policií.

Karla Maříková (SPD) uvedla, že za dobu nouzového stavu stihla vláda zadlužit zemi jako nikdo předtím. „Rozhazujete a rozhazovali jste peníze, které nemáte a které vám nepatří. Vaše výmluvy na koronavirus, a že to řešíte poprvé, vám mohli občané věřit tak tři měsíce,“ bouřila se poslankyně. Podle Maříkové vláda dostatečně nedoložila, proč jsou uzavřené restaurace a obchody.
„Svádíte vše na občany. Buzerace vlády došla tak daleko, že lidé, kteří cestují do okresů musí vyplňovat nesmyslné papíry. Lidé bez roušek jsou napadáni policií,“ pokračovala s tím, že všichni občané postupně chřadnou.

Podle Bohuslava Svobody (ODS) má zákaz pohybu podobný efekt jako zavedení prohibice v USA. „Prohibice zavedla černé palírny, noční kluby a absudrní devastaci společnosti. Když byla prohibice zakázána, vrátilo se to k normálu,“ konstatoval.
„To proč stojím proti nouzovému stavu je proto, že je to stav, který je využíván k úplně něčemu jinému,“ křikl do mikrofonu. Následně mu bylo vzáno slovo.

Bohuslav Svoboda (ODS), který načal obecnou rozpravu a který byl určen jako zpravodaj uvedl, že je pro něj rozhodování o nouzovém stavu velmi složité. Má totiž dvě role - lékaře a politika.
„Já v této situaci mám velice složitou situaci. Jsem lékař a zároveň člen ODS. Jako lékař vnímám situaci, která se kolem nás děje. Na rozdíl od většiny z nás se v tom pohybuji denně. Dneska ráno jsem byl na přísně covidovém oddělení kontrolovat pacientku s nádorem a vím co to je, na takovém oddělení pracovat, a co to je na sebe navlékat ty neprůstřelné vesty,“ řekl. Podle něj ale nouzový stav nejspíše nepotřebujeme vzhledem k tomu, že má zastavit především pohyb obyvatel.

Slovo si vzal Bohuslav Svoboda (ODS). Podle něj nepotřebujeme omezení pohybu, kvůli kterému především potřebujeme nouzový stav. „My to vlastně nepotřebujeme. Nepotřebujeme to proto, že čísla která mám k dispozici o mobilitě občanů neříkají, že jsme tu mobilitu zastavili,“ uvedl.
A tasil i čísla. Podle něj ukazují data, že mobilita na dálnicích klesla jen o 4-12 %. Na menších silnicích je to údajně ještě méně. Dodal, že práce ministra Blatného si nesmírně váží, chce ale odpovědi.

Ministr Blatný byl posledním vystupujícím, kteří využili k vystoupení přednostní právo. Poslanci nyní otevřeli obecnou diskusi, ve které může vystoupit každý z poslanců a poslankyň.
Na začátek jednání si poslanci odhlasovali, tak jako tradičně při projednávání nouzového stavu, čas na řečnění v maximální délce 5 minut.
Do diskuse je v tuto chvíli přihlášeno 10 řečníků.

Ministr zdravotnictví navrhl opozici, aby se propojili odborníci, kteří mají rozdílné názory na postup vlády i na nastavená opatření. „Bezejmený odborník není odborník,“ chtěl po opozičních stranách Blatný, aby se neschovávaly za bezejmené lidi.
„Udělám vše proto, aby se k nám každá vakcína, která se k nám může dostat, tak aby se k nám v průběhu třetího a čtvrtého čtvrtletí dostala,“ hájil Blatný očkovací strategii a plány. Očkování podle Blatného musí být vstupenkou do dalších aktivit. „Má smysl se očkovat, očkování budeme takto zohledňovat,“ apeloval na veřejnost ministr zdravotnictví.
„Očkování vnímám jako jednu ze základních věcí, která bude vstupenkou do řady aktivit,“ dodal Blatný.
„Věřím, že holičství a ostatní služby se budou moct v dohledné době otevřít,“ řekl Blatný poslancům.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl, že by vláda ingorovala data. „Pokud se nám nepodaří snížit počty nakažených a pokud se nám to znovu rozjede, tak budeme brzdit až někdy do července,“ varoval před neschválením prodloužení nouzového stavu.
„Připouštím, že příchod nového viru pro nás bylo překvapení. I kultuře jsem sliboval nového psa,“ pokračoval Zaorálek ve svém vystoupení.
„Musíme to dohrát, musíme to dokončit,“ apeloval Zaorálek s tím, že až klesnou čísla, může přijít vláda stejně jako britský premiér Boris Johnson s plánem na rozvolňování.
„My máme plán. Musíme vydržet ještě alespoň 14 dní,“ odmítl Zaorálek slova předsedy ODS Petra Fialy, že by vláda neměla plán co dál.

„Poslední týdny nám dávají naději, že když táhneme za jeden provaz, jsme to my, ne vir, kdo vítězí, mějte to při hlasování na paměti,“ řekla ve svém vystoupení vicepremiérka.

Za vládu vystupuje vicepremiérka Alena Schillerová.
„Od dnešního jednání Sněmovny o nouzovém stavu si slibuji, že v ČR stejně jako ve většině ostatních zemí, zvítězí tváří v tvář nebezpečnímu nepříteli sounáležitost nad politikou a neshodami. Potřebujeme zachovat rezervoár stávajících opatření, protože fungují,“ uvedla před jednámím na twitteru.
Od dnešního jednání @snemovna o nouzovém stavu si slibuji, že v České republice stejně jako ve většině ostatních zemí, zvítězí tváří v tvář nebezpečnému nepříteli sounáležitost nad politikou a neshodami. Potřebujeme zachovat rezervoár stávajících opatření, protože fungují.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 26, 2021

Předseda lidovců Marian Jurečka se vytasil ve Sněmovně s „poukazem na kurz krizového řízení,“ strana podle něj nepodpoří nouzový stav.

Komunisté by by byli pro prodloužení nouzového stavu jen o 14 dní do 11. dubna. Nesouhlasí ale se zákazem cestování mezi okresy.

Za klub KSČM vystupuje poslanec Leo Luzar.

„Nouzový stav v tuto chvíli není potřeba, a když se ho zbavíme, tak veřejnost bude zdravější,“ zakončil své vystoupení Fiala.

„Je to politické deja vu, které tady zažíváme,“ je přesvědčený šéf ODS Petr Fiala. Vláda nouzovým stavem podle něj skrývá, že nemá žádný scénář, že nefuguje očkování. „Je to holá improvizace,“ je přesvědčený.
„Je tu rok od pandemie a vláda dělá, jako by nás to překvapilo,“ dodal.
„Jestli se situace bude zlepšovat, nebo nebude zlepšovat, tak to s nouzovým stavem vůbec nesouvisí,“ je přesvědčený Fiala a vládě položil řečnickou otázku: „Proč jsme se tu trápili s pandemickým zákonem, který jsme pomohli vládě napsat?“
„Vedete dál zastírací válku o nouzový stav,“ je přesvědčený šéf opoziční ODS, podle kterého není přímá souvislost mezi zákazem pohybu mezi okresy a vývojem pandemie. Opatření označil za nesmyslné.

„Poslanecký klub SPD opět nepodpoří prodloužení nouzového stavu,“ oznámil v úvodu svého vystoupení šéf SPD Tomio Okamura.

Podle Blatného budou hned po Velikonocích vyhodnocena opatření. Vláda podle Blatného pracuje také s datem pro postupný návrat dětí do škol. „Tím termínem je 12. dubna,“ řekl Blatný. Vláda podle něj také pracuje na nové verzi systému PES, který chce Blatný představit ještě před Velikonocemi. „Nelze nyní polevit. Žádám vám, rozhodněte odborně a ne politicky,“ žádal na konci svého vystoupení ministr.

„Testování v zaměstnání rovněž nese své ovoce,“ dodal Blatný, podle kterého, i když je číslo zachycených nakažených při testování v zaměstnání relativně nízké, v celkovém počtu se jedná o vysoký počet zachycených.
„Očkování se nám daří. To je fakt a bude to jen lepší,“ dodal Blatný, podle kterého se Česku daří díky očkování vlnu nákazy otáčet.
„Rychlá a líbivá opatření nebývají nejlepší,“ žádá Blatný poslance, aby zatím nepolevili, ale nouzový stav ještě prodloužili.
„Opatření dávají naději, že vás už v budoucnu nebudu muset o nic podobného žádat,“ žádal poslance o podporu.
Pokud by podle Blatného bylo rozhodnuto jinak, půjde proti doporučením odborníků, se kterými se radí politické strany.
Ke glose 23.41 -
Tam to nešlo absolutně umístit !!! Kým jste placen ???