Bitva o nouzový stav: Babiš prosil alespoň dva týdny, a neuspěl. Skončí v neděli
Poslanci odmítli prodloužení nouzového stavu v Česku, o který žádala vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Skončí tak v neděli o půlnoci. Kabinet ho chtěl prodloužit do 16. března, pro hlasovali jen poslanci ANO a ČSSD, celá opozice a komunisté byli proti. Babiš ale během odpoledne žádal prodloužení alespoň o dva týdny, tedy do konce února, ale ani tento návrh neprošel. Blesk Zprávy sledovaly dění ve Sněmovně v podrobné online reportáži.
- Menšinový kabinet ANO a ČSSD si nedokázal ve Sněmovně dopředu zajistit podporu pro schválení nové žádosti o prodloužení nouzového stavu.
- Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že kdo pro prodloužení nebude hlasovat, bude zodpovědný za smrt spoluobčanů. „Ten vir se skutečně změnil a je strašně agresivní a dneska je stále vysoká úmrtnost a umírají podstatně mladší ročníky než předtím. Do této chvíle nikdo ani pořádně nezjistil, na základě čeho ten zabiják útočí a zabíjí lidi,“ říkal ve čtvrtek emotivně na plénu.
- Zástupci opozice vidí odpovědnost za současnou situaci na straně vlády.
- Na nouzový stav je vázána drtivá většina vládních omezení k omezení šíření covidu-19. Ten současný však skončí 14. února.
- Žádost je v pořadí šestá. V minulých případech podpořili kabinet poslanci KSČM. Nyní pro žádost stejně jako ostatní opoziční strany hlasovat nechtějí.
- Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. V polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. Jde o dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

„V té Praze to bouchne,“ varuje poslanec ODS Marek Benda před uzavřenými okresy i na Velikonoce. „Velmi prosím pana ministra, aby povolil alespoň cestování mezi Prahou a Středočeským krajem,“ obrátil se Benda na Blatného. „Proč by nemohli jet na chalupy, když tam budou sami,“ podivoval se Benda na hrozbou, že lidé nebudou moci na chalupy mimo okres, kde bydlí.

Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany navrhnul, aby Sněmovna schválila konec kontrol na hranicích okresů nejpozději 6. 4., tedy po Velikonocích.

„Co když nouzový stav neprojde? Bude tu stejná panika jako před 30 dny. Ten přijatý pandemický zákon navíc není dobrý. Před 30 dny skončil nouzový stav a nemusel tu být žádný. Ale vaši hejtmani si ho prosadili,“ kritizoval poslanec KSČM Leo Luzar ODS a ostatní strany za to, že jejich politici stojí za tím, že v Česku platí stávající nouzový stav.

Podle ministra Jana Blatného se poslanec Dominik Feri nemusí obávat, že pandemický zákon vláda nevyužila. Bude prý potřeba nejpozději po Velikonocích, pokud Sněmovna prodlouží nouzový stav. „Pandemický zákon nevyjde vniveč. Jsem velice rád, že jsme se na něm byli schopni domluvit. Až pomine nouzový stav, tak bude pandemický zákon potřebný a bude potřeba nejspíš ještě delší dobu, abychom neuvrhli zemi do nějakého rizika,“ přidal komentář Blatný.

Dominik Feri (TOP 09) mával ve Sněmovně několikrát plánem návratu k normálu. Který vypracovala koalice Spolu. Premiérovi vyčetl, že nemluví pravdu, když tvrdí, že opozice nic nedělá. I to, že ministři nepoužijí k opatřením použití pandemického zákona. „Je škoda, že jsme tu věnovali úsilí na práci pandemického zákona a nikdo ho nevyužívá,“ vadí Ferimu.

„Na netransparentní kšefty nemáme potřebu vládě prodlužovat nouzový stav, na omezení pohybu také ne,“ odmítla prodloužení nouzového stavu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Chceme po vládě, aby její pomoc byla skutečně efektivní směrem k živnostníkům, aby byl schválen odškodňovací zákon a aby byly odpuštěné podnikatelům odvody,“ pokračoval Pekarová Adamová.
Na začátku svého vystoupení předsedkyně TOP 09 poznamenala, že by Sněmovna měla naúčtovat poslancům Volnému a Bojkovi plexiskla, která jsou kvůli jejich odmítání nošení roušek namontovaná v jednacím sále Sněmovny.

Stanjura za koalici Spolu navrhnul několik usnesení. Mezi nimi například:
Umožnění pohybu mezi Prahou a Středočeským krajem
Aby vláda bez začernění zveřejnila smlouvy uskutečněných nákupů při nouzovém stavu
Do konce března chce koalice Spolu po vládě plnění prací, na přípravách záchranného systému pro podnikatele, ke kterému sněmovna ministry zavázala v minulosti.
Spolu chce také otevřít nejpozději do 12. 4. mateřské či základní školy.

Stanjura se opřel ve svém vystoupení do vztahu mezi premiérem Babišem a ministrem zdravotnictví Blatným. „Nejhorší čísla na světě. To je i důsledek toho, že v krizi se nepřepřahá, nesmíme nikoho vyměnit. Pan ministr Blatný žádá vás, ale i občany o důvěru. Tomu rozumím z titulu své funkce. Ale nemá důvěru premiéra. Premiér hledá nástupce ministra Blatného a nabízí jeho křeslo. Sem tam někdo řekne, že ho odmítl, sem tam někdo řekne, že by o tom uvažoval. A mnozí o tom zcela správně nemluví. Jsme v absurdní situaci. Premiér nevěří svému ministru zdravotnictví, hledá jeho nástupce a současně oba dva říkají občanům: vydržte ještě, věřte nám, vedeme vás správným směrem. To nedává žádnou logiku,“ kritizoval vládní vztahy Stanjura.

„Debata je dnes poměrně klidná, protože od rána víme, že se komunisté vrátili do vládního tábora. Jen poprosím komunisty, aby neříkali, že jsou v opozici. Musím říct, že nás ve skutečné opozici to dost rozčiluje,“ vzkázal Stanjura KSČM, stejně tak připomněl také SPD, že často hlasuje s vládou.
ODS podle Stanjury připravila body k usnesení, které se týkají zejména omezení pohybu lidí.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že ČR je 173. den v nouzovém stavu. „Nebudu říkat premiérovi, kterého ministra má odvolat a kterého ne. Zejména v té druhé skupině bych byl poměrně brzy v úzkých,“ řekl Stanjura na adresu vlády.
Ministry kritizuje za jejich počínání při řešení pandemie. Komunisty pak Stanjura nechápe za to, že chtějí zrušit cestování mezi okresy a zároveň pokračovat v nouzovém stavu. „Komunistická logika,“ pozastavil se Stanjura nad uvažováním KSČM.

„Plošná opatření nemohou platit ve chvíli, kdy jim lidé nevěří,“ je přesvědčený šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Proto prý hnutí nouzový stav nepodpořilo v minulosti a nepodpoří ani v budoucnu.
„Kdyby nebyl prodloužený nouzový stav, má tu vláda danou pojistku a ta se jmenuje pandemický zákon,“ dodal Fiala. Podle kterého je takový zákon jen překabátěný nouzový stav.

„Pokud bude schválen nouzový stav a budeme moct dobrzdit a dokončit to, co se začalo, je vláda připravena představit (rozvolňovací) program, jehož součástí je také rozvolňování kultury,“ řekl ve Sněmovně ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Reagoval tak na poslance Martina Baxu (ODS), který vyzval Zaorálka ke komunikaci s kulturní obcí při tvorbě nových pravidel pro fungování divadel, muzeí, galerií a dalších institucí.

Předseda KSČM Vojtěch Filip odmítl, že by KSČM kšeftovala s hlasy za podporu nouzového stavu. Podle Filipa není ani nijak prokázáno, že by zákaz cestování mezi okresy měl nějaký vliv na snížení nákazy. Proto chtějí komunisté rozšířit tuto podmínku na kraje - tedy širší území.
„Jestli tomu někdo říká kšeft, tak já tomu říkám nastavení podmínek bezpečnostni státu. Říkejte si co chcete, lžete!“ zakončil své vystoupení Filip.

Poslanec Martin Baxa vyzval ministra kultury a premiéra, aby pracovali na rozvolňování v kultuře a přišli s plánem, jak bude kultura fungovat i době, kdy budou platit mírná opatření.

Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) zpochybňoval ve Sněmovně nařízení vlády, nosit na ulici roušku i v případě, že jde člověk sám a nikoho nepotkává.
Munzar proto navrhnul usnesení, aby lidé, kteří se pohybují po ulici prokazatelně sami, nebo v doprovodu členů domácnosti, nemuseli mít venku nasazenou roušku.

„Ne vše, co je na internetu, je pravda,“ reagoval ministr vnitra Jan Hamáček na poslankyni Terezu Hyťhovou, která mu připomněla kauzu s nákupy testů do škol, do které zasáhly tajné služby.
„Koupili jsme testy, které se osvědčily, a nakoupili jsme je za 65 korun. Pokud je to trestné, tak si to asi budu muset jít odsedět,“ zakončil Hamáček.

„Milá vládo, přestaňte nás obelhávat. Nechte lidi dýchat a postarejte se o svůj národ,“ vyzval ministry Jan Hrnčíř z SPD.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se pustil do poslance Volného za to, že ve Sněmovně nenosí roušku, a dává tak lidem špatný příklad. „Kdyby šlo, tak udělám vše pro to, aby tento příklad ve Sněmovně nikdo nedával. Neexistuje žádná teorie, abyste tu svým chováním mohl ohrožovat ostatní,“ hřímal Zaorálek.
„Mně vadí to, že se na něco takového musím dívat,“ dodal.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný bez roušky mluvil ve Sněmovně o vládě jako o covidové mafii a obvinil vicepremiéra Jana Hamáčka z krádeže ochranných pomůcek.

Vicepremiér Jan Hamáček věří, že pokud se bude situace vyvíjet příznivě, budeme v létě už na covid a jeho nejhorší dny vzpomínat. „ČR jakkoliv si prošla těžkým obdobím, tak teď to vypadá, že i díky těm vládním opatřením se dostáváme z nejhoršího, ta čísla se otočila, ten počet nově nakažených klesá. Já věřím, že společně to dotáhneme do konce a kombinací opatření, umírněného a rozumného rozvolňování a vakcinace tu situaci zvládneme tak, že léto bude už jiné a že na ty nejhorší chvíle budeme už jen vzpomínat,“ věří Hamáček.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že mu celé odpoledne zvonilo v uších, zejména prý při vystoupení Tomia Okamury.
„Já se musím přiznat, že mně celé odpoledne zvonilo v uších, a to zejména při vystoupení tady kolegy Okamury. Já už si zvykám, že jsem asi jeho nejoblíbenějším ministrem, velmi často si mě tady bere do úst. Všimli si toho i na sociálních sítích a říkají, cituji: Ten Okamura do toho Hamáčka zajíždí tak, jako kdyby mu sežral psa. Já chci všechny ujistit, že jsem žádného domácího mazlíčka pana místopředsedy nezkonzumoval,“ začal své vystoupení Hamáček.
Ze všech těch snůšek nesmyslů řeknu alespoň jeden. „Já nikdy neřekl, že nechci nakoupit láhve kyslíku,“ ohradil se vicepremiér.
„Myslím, že si plně vystačíme s tím, co tady předvádějí poslanci SPD, támhle ti dva nezařazení za občasného přispění poslankyně z Trikolóry,“ opřel se Hamáček do poslanců, které označil za dezinformátory.

Michálek ve svém usnesení zmínil také návrh na povolení farmářských trhů při dodržení bezpečnostních opatření. Povolení cestovat do vlastních rekreačních objektů, individuální sportování dětí s trenérem a také racionalizovat povinnost nošení roušek venku.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek si přinesl podklady se statistikami. Z nich podle Michálka jasně vyplývá, že každý den přibyde v Česku 750 nově nakažených na milion obyvatel.
Sám Michálek je pro to, aby se o Velikonocích lidé ještě nesměli navštěvovat, aby se nezopakovala situace z loňského roku, kdy se covid vrátil po rozvolnění ve větší síle.
„Rozjelo se to vloni na podzim, rušily se roušky a otevíraly se restaurace,“ připomněl.
„Prosím nespojujme hlasování s podmínkami, jako je Sputnik nebo účast Ruska do tendru na výstavbu nového jaderného bloku,“ apeloval Michálek.
Piráti jsou podle Michálka připraveni, pokud by se ukázalo, že vládě nebudou stačit hlasy na prodloužení nouzového stavu, jednat o podmínkách, jak ho ještě 14 dní udržet. „V takovém případě jsme hlasování připraveni přerušit a jednat o podmínkách,“ nabídl jednání.
Koalice Pirátů a Starostů předloží ve Sněmovně také návrh na usnesení, ve kterém chce, aby Sněmovna vyzvala vládu k dodání informací, jak to bylo s objednávkami vakcín. Informace chce koalice do 7. 4.
Vláda má podle Michálka také jednat se státy, které mají přebytky vakcín, a také připravovat kapacity v očkovacích centrech. V usnesení chce Michálek také do 7. dubna od vlády data o spolehlivosti testů.
Změny navrhuje koalice také v kompenzacích. Například zvýšit limit na program Covid nepokryté náklady na 70%.
„Pokud nebudou podnikatelé motivováni, tak logicky nebudou dodržovat potřebná opatření,“ dodal Michálek.

Tomio Okamura ve Sněmovně využil svého práva k přednostnímu vystoupení. Jako člen vedení dolní komory nemusí dodržovat limit k vystoupení pět minut.
Vládě vyčetl například špatnou komunikaci a fakt, že nemluví jedním hlasem. Pochválil se, že on když začínal jako mluvčí České asosiciace cestovních kanceláří a agentur, domluvil se s členy, aby vždy mluvili jednotně. Sám prý narozdíl od ministrů neměl žádné PR pracovníky a týmy.
Od hodnocení vládních opatření proti koronaviru se šéf SPD dostal k případu z Plzeňska, kde se měl muž bránit s pistolí v ruce proti zloději, který se k němu vloupal.
„Plně se ukazuje, že vládní opatření nejsou k ničemu. Bojujme s virem, nebojujme s lidmi,“ uzavřel své vystopení Okamura a zopakoval, že jeho hnutí nepodpoří prodloužení nouzového stavu.

Tomio Okamura kritizoval rohodnutí Sněmovny omezit vystoupení poslanců na maximálně dvakrát pět minut. „Vy jste nám znemožnili možnost, aby se tu naši poslanci demokraticky vyjadřovali,“ dodal. Okamura přiznal, že hnutí SPD chtělo udělat vše proto, aby nouzový stav nebyl prodloužený, a poslanci chtěli opakovaně a neomezeně vystupovat. „Řeknu to narovinu, chtěli jsme to zablokovat, aby už k prodloužení nouzového stavu nedošlo,“ přiznal Okamura.
Ke glose 23.41 -
Tam to nešlo absolutně umístit !!! Kým jste placen ???