Bitva o nouzový stav: Babiš prosil alespoň dva týdny, a neuspěl. Skončí v neděli
Poslanci odmítli prodloužení nouzového stavu v Česku, o který žádala vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Skončí tak v neděli o půlnoci. Kabinet ho chtěl prodloužit do 16. března, pro hlasovali jen poslanci ANO a ČSSD, celá opozice a komunisté byli proti. Babiš ale během odpoledne žádal prodloužení alespoň o dva týdny, tedy do konce února, ale ani tento návrh neprošel. Blesk Zprávy sledovaly dění ve Sněmovně v podrobné online reportáži.
- Menšinový kabinet ANO a ČSSD si nedokázal ve Sněmovně dopředu zajistit podporu pro schválení nové žádosti o prodloužení nouzového stavu.
- Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že kdo pro prodloužení nebude hlasovat, bude zodpovědný za smrt spoluobčanů. „Ten vir se skutečně změnil a je strašně agresivní a dneska je stále vysoká úmrtnost a umírají podstatně mladší ročníky než předtím. Do této chvíle nikdo ani pořádně nezjistil, na základě čeho ten zabiják útočí a zabíjí lidi,“ říkal ve čtvrtek emotivně na plénu.
- Zástupci opozice vidí odpovědnost za současnou situaci na straně vlády.
- Na nouzový stav je vázána drtivá většina vládních omezení k omezení šíření covidu-19. Ten současný však skončí 14. února.
- Žádost je v pořadí šestá. V minulých případech podpořili kabinet poslanci KSČM. Nyní pro žádost stejně jako ostatní opoziční strany hlasovat nechtějí.
- Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. V polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. Jde o dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

„Opatření, která byla nastavena, nebyla pravděpodobně dodržována, a proto nastala tato změna,“ varoval ve svém vystoupení ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Není to prý žádná kritika, ale konstatování stavu, který se zlomil, i když to ještě minulý týden vypadalo na obrat směrem k lepšímu. „Ještě o víkendu jsme si mysleli, že epidemie zpomaluje,“ řekl Blatný. Nyní ovšem začala čísla nakažených i reprodukční číslo R stoupat. Ministr také připomněl, že čtvrtý den se pohybuje skórovací číslo na hranici 64 bodů, což znamená, že vládní PES by měl být na čtvrtém stupni.
„Bohužel v současné době nemáme ze zákona jinou možnost než nastolit celorepubliková pravidla v rámci nouzového stavu,“ apeloval na poslance ministr Blatný.
„Dosud dlouhodobě klesal celkový počet hospitalizovaných. Tento stav zatím platí. Denně přichází zhruba 300 nových nakažených. Jestli se začne tento počet měnit, bude to signál k tomu, abychom dělali něco víc, než děláme teď,“ varoval Blatný.
„Pokud dojde ke zhoršení šíření pandemie, a já varuji, že tato situace v podstatě nastala, nemocnice dostanou informace o tom, aby provedly neodkladnou péči do konce roku,“ následně by se měly nemocnice připravit opět na přednostní péči o nemocné koronavirem.
Lidé si budou moci opět podle Blatného koupit pivo v hospodě a odnést si ho domů. „Nebyla současná opatření směřována k tomu, aby si nikdo nemohl odnést pivo z hospody nebo ve džbánku, tato politováníhodná událost, řečena slovy doktora Chocholouška, bude napravena v horizontu 24 hodin,“ řekl na závěr svého vystoupení ministr Blatný.

O vládních opatřeních i žádosti o prodloužení stavu nouze o 30 dní mluvil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz Miroslav Kalousek (TOP 09).

Předseda STAN Vít Rakušan považuje žádost vlády o dalších 30 dní nouzového stavu za nesmysl. K diskusi by podle něj mohlo být prodloužení v řádu dnů, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Kabinetu ANO a ČSSD vytkl mimo jiné nedostatečné trasování kontaktů pozitivních osob na koronavirus či testování.
Podle Rakušana se nepovedlo protestovat ani nejohroženější skupiny obyvatel, trasování pak také nedosahuje potřebné úrovně. Stát by měl zároveň pozitivně motivovat lidi, kteří dodržují karanténu. Kritizoval také vládní strategii očkování.
„Pokud je slovně vyslovená vládní ambice taková, že by mělo v České republice dojít k proočkování šesti milionů lidí někdy do jarních měsíců, znamenalo by to, že by od ledna každý obvodní praktický lékař musel denně pět hodin své pracovní doby očkovat. Pokud to necháme na obvodních praktických lékařích, tak to nikdy nebude fungovat, protože ostatní pacienti s jinými problémy se už ani nedostanou na řadu,“ řekl Rakušan. Vláda podle něj zároveň nekomunikovala očkovací strategii s kraji. Kabinet by podle něj měl vést také informační kampaň, aby lidé z vakcinace neměli strach.

Opoziční poslanci se dál pozastavují nad aktuálními opatřeními vlády. Z omezení restaurací vyplynulo, že nesmí prodávat hostům ani pivo v PET lahvích domů.
„Zákaz kupování piva v lahvích z restaurací a hospod je neuvěřitelná stupidita. Tohle není o koronaviru, jde o šikanu živnostníků. Ministr zdravotnictví by měl okamžitě zjednat nápravu, protože jinak opatření budou vyhlašována, ale už nebude žádná vůle je dodržovat,“ čílí se Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Zákaz kupování piva v lahvích z restaurací a hospod je neuvěřitelná stupidita.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) 9. prosince 2020
Tohle není o koronaviru, jde o šikanu živnostníků. Ministr zdravotnictví by měl okamžitě zjednat nápravu, protože jinak opatření budou vyhlašována, ale už nebude žádná vůle je dodržovat.

„Se dnes mimo jiné budu ve sněmovně ptát vlády i na to, proč pivo v petce z obchodu ano, pivo v petce z hospody ne. Kdo tuto hovadinu vymyslel a proč,“ přidává se ke kritice jedné z posledních vládních restrikcí, která opět zasáhla české hospody a restraurace, šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.
Se dnes mimo jiné budu ve sněmovně ptát vlády i na to, proč pivo v petce z obchodu ano, pivo v petce z hospody ne. Kdo tuto hovadinu vymyslel a proč.
— Marian Jurečka (@MJureka) 9. prosince 2020
Budu žádat vládu opět o zvýšení kompenzacniho bonusu pro živnostníky na 20 tisíc, který jsme za @kducsl navrhovali.
„Úmyslem vlády rozhodně nebylo zakázat prodej piva s sebou, když si ho lidé chtějí vypít doma,“ reagoval na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého mělo opatření zamezit popíjení piva na veřejných místech včetně vánočních trhů. Pivo domů se podle něj bude moci prodávat pravděpodobně od čtvrtka.

"Je to situace, která je vážná a i když chápu, že tady bude politická debata a celá ta debata o covidu a o ochraně životů našich spoluobčanů se zvrhla na politiku, to mě strašně mrzí, tak i když se to prodlouží a nevíme jak dlouho, protože naše vláda nezískala podporu většiny Sněmovny na prodloužení, tak zdaleka nemáme vyhráno a samozřejmě počet nemocných neklesne a jediné řešení, jak jsem řekl, je vakcína. Není žádný lék, není nic jiného než vakcína. To je jediná naděje," upozornil Andrej Babiš během svého projevu s tím, že vakcinační strategie již byla představena vládě a on požádal ministra Blatného, aby ji poslal všem předsedům sněmovních stran a hnutí, aby k ní mohla proběhnout debata a byla připravena co nejdříve.
"Proč žádáme o prodloužení nouzového stavu právě do 11. ledna, tak proto - a to potvrzuje ta situace, včerejší čísla, pravděpodobně ta čísla budou ještě stoupat, tak proto je důležité, abychom měli tento stav, abychom mohli dělat ta opatření," pokračuje premiér.
"Je předpoklad, že se to do Vánoc nezmění. Uvidíme, jestli se to skutečně promítne do obsazenosti kapacit zdravotnických zařízení, kde stále naši zdravotníci - a nejen tam, ale i ošetřovatelé v sociálních zařízeních - bojují za nás za všechny, aby ochránili lidi. Takže my si myslíme, že ten stav se nezmění do začátku ledna, a proto si dovolujeme požádat o prodloužení o 30 dní," podotkl Babiš.

„Musíme společně zabránit tomu, aby nedocházelo k šíření, a proto musíme mít nástroje, které zabrání šíření nemoci po celé zemi,“ pokračoval Babiš. Podle premiéra proto bude potřeba omezit například shromažďování.
„Bohužel ta čísla stále stoupají a je otázka, jak se to vyvine,“ neskrýval obavy premiér.
„Reprodukční číslo se navýšilo, takže je jasné, že musíme požádat o prodloužení nouzového stavu.“ Podle premiéra je nouzový stav potřeba udržet také proto, aby vláda mohla povolávat k pomoci s trasováním a k dalším potřebám například vojáky, hasiče, ale i studenty k pracovní povinnosti.
„Samozřejmě, když si to občané spojují s nějakými represemi, tak to určitě tak není, ale je to proto, abychom ochránili jejich životy,“ dodal premiér s tím, že si neumí představit, co by se stalo, kdyby byla současná opatření ukončena. „Respektive si to umím představit, bohužel by se opět naplňovala kapacita nemocnic,“ obává se premiér.
„Pravděpodobně ta čísla budou ještě stoupat. Je důležité, abychom měli tento stav a mohli zapojit do plnění těch opatření všechny, které jsem jmenoval. Je pravděpodobnost, že se to do začátku ledna nezmění, a proto žádáme o prodloužení nouzového stavu o 30 dní,“ obhajoval premiér žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o celý měsíc.

„Nevidím problém v nouzovém stavu jako takovém. Ale pokud se zásadně nezlepší komunikace s občany této země, tak nouzovový ani žádný jiný stav nepomůže. Pak totiž na jakékoliv zlepšení budou potřeba násobky opatření a nákladů. Klíč je v lidech, ne ve "stavech",“ poznamenal na twitteru statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.
Nevidím problém v nouzovém stavu jako takovém. Ale pokud se zásadně nezlepší komunikace s občany této země, tak nouzovový ani žádný jiný stav nepomůže. Pak totiž na jakékoliv zlepšení budou potřeba násobky opatření a nákladů. Klíč je v lidech, ne ve "stavech".
— Roman Onderka (@ROnderka) 9. prosince 2020

Do Sněmovny se vydal hájit vládní návrh o prodloužení stavu nouze o 30 dní přímo premiér Andrej Babiš (ANO).
„Obracím se na vás tento podzim již potřetí s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Ten nouzový stav, ono to tak působí na lidi možná skličujícím způsobem, já bych to spíš nazval stav pomoci. Stav pomoci v ohrožení zdraví našich spoluobčanů. A já jsem si vědom toho, že nikdo z občanů ani nikdo z nás, ani samozřejmě já sám, po tomto nouzovém stavu netoužíme, ale přesto musím s tímto požadavkem před vás předstoupit. Důvod je jediný a prostý, a to je skutečnost, že v rámci celé Evropy pokračuje komunitní šíření viru Sars-CoV-2, pandemie covid-19, a naše země není výjimkou,“ řekl před poslanci Babiš.
„Všichni víme, že jediným finálním řešením je vakcína,“ podotkl premiér s tím, že je nutné mít k dispozici nástroje, které do té doby umožní zasahovat plošně na území celé ČR a budou efektivní.

Na programu schůze je dnes také novela, která zvyšuje pokuty za porušování protikoronavirových restrikcí. Kabinet chce, aby ji dolní komora projednala zrychleně.
Za porušování protikoronavirových restrikcí by jednotlivci mohli podle novely dostat pokutu až 50.000 korun místo nynějších 20.000 korun. Předloha zároveň stanoví podnikatelům a firmám povinnost dodržovat pod hrozbou až třímilionové sankce vládní omezení, která se týkají podnikatelské činnosti. Nyní zákonný podklad pro ukládání pokut za porušování těchto restrikcí neexistuje.

Ve 14 hodin začala v Poslanecké sněmovně diskuse o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu. Ministři chtějí prodloužit jeho trvání až do 11. ledna.
Nejdříve poslanci schválili, že stále trvá stav legislativní nouze a platí tedy zrychlené projednávání zákonů.

„Za TOP 09 můžu říct, že rozhodně není ve hře prodloužení nouzového stavu,“ poznamenala šéfka Topky Markéta Pekarová Adamová. Materiál, který vláda Sněmovně poskytuje při opakovaných žádostech o prodloužení, považuje za špatný vtip.
„Jednání poslaneckého klubu je před námi a v demokratické straně se máme pobavit navzájem mezi sebou a přijít s nějakým řešením, ale jsem přesvědčen, že ODS už prodloužení nouzového stavu nepodpoří,“ dodal předseda ODS Petr Fiala.

Na tiskovce ve Sněmovně vystoupili dnes společně i Petr Fiala (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), kteří chystají koalici pro volby 2021. K žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu však přistupují samostatně a lehce odlišně.
TOP 09 nepodpoří prodloužení stavu nouze, ODS nejspíš také ne, ale ještě bude jednat klub. KDU-ČSL částečné prodloužení podmiňuje zvýšením kompenzací.
„Určitě nepřistoupíme na to, podpořit prodloužení stavu nouze o 30 dnů,“ řekl Jurečka. Kratší prodloužení by strana zvážila při prodloužení kompenzačního bonusu do konce ledna a jeho navýšení na 20.000 korun měsíčně. Bonus pro živnostníky činí v současnosti 500 korun denně za omezení jejich podnikání kvůli koronavirové krizi.

„Je to hazard se zdravím občanů, je to hazard s důvěrou obyvatel a je to hazard s důvěrou těch, kteří zachraňují lidské životy. My víme, proč žádáme o prodloužení nouzového stavu. Netěší nás to, vláda si to nijak neužívá. Věřte mi, že si neužíváme to, jak jsme dennodenně bombardováni za to, že tohle je špatně, tamto je špatně. Čelíme velmi tvrdým útokům. Celá řada mých vládních kolegů byla nucena požádat o ochranu policie, protože ty výhrůžky už se opravdu dostávají do osobní roviny. Čteme na twitteru věci, kdy jsou nám připisovány desítky, stovky mrtvých. To se nečte dobře, nespí se dobře. Ale já jenom upozorňuji, že pokud kolegové z pravice odmítnou podpořit hlasování o prodloužení nouzového stavu, tak na sebe berou plnou odpovědnost za tu další vlnu, která se přižene do českých nemocnic. Nikdo z nás to nechce, děláme všechno, co je v našich silách, abychom to zvládli, ale abychom to zvládli, tak k tomu potřebujeme mít adekvátní nástroje,“ dodal na tiskovce ČSSD vicepremiér Jan Hamáček.

„Je pozitivní zprávou, že vládní opatření zabrala, že epidemie začala brzdit a stále brzdí, nicméně v těch posledních dnech to brzdění není nijak razantní a spíše se to podobá stagnaci. A do jisté míry můžeme říct, že ta čísla jsou hodně podobná těm, která byla v době, když jsme hlasovali naposledy. Ta čísla jsou stále velmi vysoká,“ upozornil na tiskovce ve Sněmovně vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
„Já poslouchám stanoviska pravicové opozice, která unisono tvrdí: Nikdy, za žádnou cenu, už ani hlas pro prodloužení nouzového stavu. Dostávám také maily od občanů, kteří nás prosí, abychom už to ukončili, aby už nouzový stav nebyl. A já jen musím zopakovat to, co říkám pořád. Nouzový stav není něco, co tu situaci vyřeší, jeho konec není koncem epidemie. Nouzový stav je jen právní rámec, který umožňuje podle naší legislativy vládě s epidemií účinně bojovat,“ pokračoval Hamáček.
„Já to ze strany opozice beru za nezodpovědné. Já rozumím tomu, že se jim nemusí líbit některá vládní opatření, oni je taky vehementně kritizují, nicméně je rozdíl kritizovat a možná se snažit změnit jednotlivá opatření a snažit se zbourat celý právní rámec, na kterém ten boj stojí. A tento postup opozice vede k tomu, že u lidí vzniká nějaká falešná naděje, že když ten nouzový stav neprojde, tak najednou se všechno změní a ta epidemie zmizí. Nezmizí. Ona tady bude stále, akorát ta vláda bude stát bezmocná, bude koukat na ten barák, jak hoří, a nebude mít ani tu stříkačku. Ty, kteří dnes odmítají hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, pokládám buď za pokrytce, nebo za nezodpovědné šílence,“ bouřil se Hamáček, který o pandemii covidu-19 mluvil i včera na Hradě s prezidentem Zemanem.

Většina opozičních stran přitom s dalším prodlužováním nouzového stavu nesouhlasí. Rozhodující bude patrně postoj poslanců KSČM, kteří kabinet v dolní komoře tolerují.
Na jaře trval v Česku nouzový stav 66 dnů, nynější je zatím na 68 dnů. Vláda může rozhodnout vždy jen o prvních až 30 dnech, pak už je pokaždé nutný souhlas poslanců.

Na tiskovkách před odpoledním jednáním Sněmovny zazněla kritika systému PES, respektive úprav, které vláda činí. Od středy např. musí mít hospody a restaurace zavřeno po 20:00, na veřejnosti se pak nesmí pít alkohol, což omezuje i vánoční trhy. A to přesto, že tyto úpravy neodpovídají stupni číslo 3, ve kterém se Česko nyní nachází, ačkoli fakticky je ČR dle indexu 64 bodů již ve stupni 4.
„Opozice opět udělala práci za vládu. Náš Anticovid tým přepracoval systém PES, ze kterého v posledních dnech nezůstalo vůbec nic. Vláda místo toho, aby respektovala pravidla, která nastavila, tak si vytváří pravidla další, vlastní, podružná a neřídí se tím, co všem slibovala, že bude fungovat. Nacházíme se nyní v jakémsi stupni 3 a půl. To není dále udržitelné,“ uvedl poslanec TOP 09 Dominik Feri na společné tiskovce Anticovid týmu ODS, KDU-ČSL a právě Topky.
Feri na tiskovce tasil novou tabulku. „My jsme se rozhodli systém PES přepracovat. Přepracovat ho logicky. Tak, aby nikdy nebylo možné to, že tady bude 1. stupeň, tedy aby existoval stupeň 0, zároveň abychom se vyhnuli také tomu, že budeme potřebovat nouzový stav až do léta. V tom našem systému PES nebude potřeba nouzový stav v 1. a 2. stupni a dokonce ani ve 3. stupni za předpokladu, že dvě třetiny krajů budou ve 3. stupni. To je významný rozdíl oproti vládnímu psovi. A je to něco, co činí ten systém udržitelným,“ podotkl. Více k upravenému návrhu tabulky PES čtěte ZDE.

S nouzovým stavem počítá ve všech stupních tabulka protiepidemického systému PES. Detailní verzi tabulky najdete ZDE.

Dobrý den. Menšinová vláda ANO a ČSSD požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů do 11. ledna. Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už třetí žádost. Koncem října souhlasila dolní komora s prodloužením nouzového stavu o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc.
Ke glose 23.41 -
Tam to nešlo absolutně umístit !!! Kým jste placen ???