Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Imunolog Hořejší řekl nástupce Blatného, vyčinil vládě i Čechům a fandí Sputniku V

Autor: Jakub Tomek - 
8. února 2021
05:00

Boj proti rychlejší britské mutaci koronaviru je již prohraný. To v rozhovoru pro Blesk řekl molekulární imunolog profesor Václav Hořejší (71). Za největší problém má, že Češi nemají motivaci k testování. A kdyby mělo být po jeho, klidně by očkoval ruskou vakcínou Sputnik V. I když přiznává, že by bylo lepší, kdyby ji schválila Evropská unie.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už stávající opatření nefungují dobře. Co se tedy dá ještě dělat?

Zásadní je dramaticky zvýšit počet testování. Jsou k dispozici kvalitní antigenní testy, které jsou rychlé a levné. Zvláště by bylo potřeba je masově používat na pracovištích, kde jsou lidé nezbytně v blízkém kontaktu. Tam jsou totiž s velkou pravděpodobností ohniska nákazy. Ještě lepší by bylo, kdybychom zorganizovali rychlé otestování celé populace, nebo aspoň vybraných regionů. Tím bychom mohli hodně pokročit v řešení té šlamastyky.

Proč se tedy tolik netestuje? Proč to u nás nefunguje a v zahraničí ano?

Slováci otestovali během jednoho víkendu celou populaci. U nás se testují hlavně lidé, kteří se z nějakého důvodu sami potřebují přesvědčit o svém stavu, nebo lidé, kteří jsou v karanténě. V populaci je ale určitě strašná spousta dalších neodhalených případů. Lidé nejsou k otestování nijak motivovaní - spíše naopak. Kdyby se ukázalo, že jsou pozitivní, udělali by si jen problémy sobě a svému okolí, protože by museli do karantény. Tak se na to raději vykašlou.

„Stačilo by jen víc poslouchat“

Jak byste je tedy motivoval?

Nejlepší by bylo testování lidi v rizikových oblastech nebo pracovištích nařídit jako povinné. A lidem dát za podrobení se testu nějakou finanční odměnu. A těm, kteří budou muset zůstat v karanténě, by měl stát uhradit alespoň 90% mzdy.

Řešil jste tohle už s někým z vlády?

Tyhle věci já i moji kolegové z iniciativy Sníh navrhujeme na nejvyšší úrovni, ale zatím to nějak nemá efekt. Padají argumenty, že by to bylo moc nákladné. Ale tyhle náklady by se přece bohatě vyplatily ve srovnání se škodami z toho částečného uzavření ekonomiky. Státní správa by měla být mnohem pružnější a odvážnější. 

Není to spíš také tím, že vláda už si třeba neví rady?

Trochu to tak vypadá – je tady ale spousta expertů, stačilo by jen je víc poslouchat, a nenechat si radit od těch, kterým říkám špatní rádci. A moc důležité je, že existují dobré vzory v zahraničí, stačilo by je jen kopírovat! Ten problém je asi hlavně v ministerstvech vnitra a zdravotnictví. Asi tam není nikdo dostatečně energický a rozhodný. Vítězí potom byrokracie.

Video  Blatný přiznal nefunkčnost opatření. Po Češích ale chce, aby je neobcházeli  - ČTK
Video se připravuje ...

Jak hodnotíte práci pana ministra Blatného?

Až doposud jsem ho nechtěl kritizovat, protože jeho pozice je skutečně těžká a nezáviděníhodná. Ale rozlil si to u mě tím, jak před nedávnem v televizi naprosto hloupě říkal věci, které potom využívali popírači covidu na demonstracích. Jestli není schopen posoudit, jak působí jeho výroky, tak je to tragické. Říká se, že ryba smrdí od hlavy, takže podle mého názoru by bylo potřeba, aby odešel a byl nahrazen někým lepším, energickým a lépe komunikativním.

Máte v hlavě nějaké konkrétní jméno, kdo by ho mohl nahradit?

Dokonce jsem ho už na jednom vysoce postaveném vládním místě navrhoval. Mým favoritem by byl hlavní epidemiolog z IKEM, pan doktor Petr Smejkal. Připadá mi jako opravdu výborný kandidát. Nevím ovšem, jestli by takovou obtížnou funkci přijal.

„Podobně špatně jako my postupovala celá Evropa“

Evropa se teď bojí britské mutace koronaviru. Myslíte, že se tomu dá ještě zabránit, aby nedošlo k zahlcení nemocnic, jak se předpovídá?

Nedá. Při této intenzitě testování už je taková situace opravdu za dveřmi. Jediná cesta je, jak už jsem řekl, masivně testovat. Přitom se samozřejmě zachytí i tato nová forma. Agresivnější mutace viru představují pro zdravotní systém skutečně velké nebezpečí.

Podobná situace je skoro všude. Kde se stala chyba?

Zásadní chyba se stala v létě. Už na konci srpna bylo jasné, že počty případů narůstají. Sice to bylo jen po stovkách denně, ale už tenkrát někteří experti upozorňovali, že se blíží druhá vlna a že by se mělo udělat něco podobného jako v březnu. Jenže politikům se zřejmě nechtělo dělat nepopulární omezující opatření před krajskými volbami. A navíc měli dobré výmluvy na to, že někteří mediálně oblíbení lékaři situaci zlehčovali. A tak přišla druhá vlna, která stála životy několika tisíc pacientů. A když už ta podzimní vlna zásluhou pozdě přijatých opatření polevila, udělala vláda úplně stejnou chybu před Vánoci, když ta opatření uvolnila. Výsledkem byla třetí vlna, která doposud trvá a vyžádala si další spoustu obětí – od podzimu jich je už skoro 17 tisíc.

Jsou nějaké země, kde je lepší situace?

Podobně špatně to udělali skoro všichni v Evropě, většinou dokonce i na jaře, kdy my jsme naopak excelovali. Vzorem může být Finsko a Norsko. Tam mají mrtvých asi patnáctkrát méně než my a jejich život plyne skoro normálně. Během léta tam byla situace podobně dobrá jako u nás, ale oni byli schopni masivním testováním zastavit komunitní šíření na podzim. Podobně jako východoasijské státy si hlídaly také hranice, aby jim tam nejezdili nakažení cizinci.

Zároveň je tu celkem tristní situace s očkováním v EU. Evropská komise už některé chyby přiznala. V čem to podle vás vázne nejvíce?

Je možné, že se na vakcínách šetřilo. Všeobecně se ví, že Britové za stejnou vakcínu dávají výrobním firmám o 50 procent víc, a Izrael dokonce dvakrát víc než EU. Na druhé straně je známo, že ty firmy dostaly už na jaře ohromné dotace na vývoj vakcín, takže bych očekával, že firmy nebudou výsledek prodávat přednostně těm, kteří víc platí. Za chybu považuji, že EU nebyla důsledná v tom, aby uzavřené smlouvy byly zcela transparentní. V téhle situaci není na místě obchodní tajemství nebo něco podobného.

Vakcína z Ruska? Hloupé politické motivy, říká Hořejší

Mluví se o tom, že by se u nás mohlo začít očkovat vakcínou Sputnik, jako je tomu třeba v Maďarsku. Ministr Blatný by byl ale radši, kdyby se nejdřív schválila na evropské úrovni. Jak se k tomu stavíte?

V tom má pan ministr pravdu. Určitě by to bylo lepší, ale mám obavu, aby se to neschvalovalo zase další tři měsíce. Kdyby to bylo na mně, tak bych postupoval jako Maďaři. Jim se ze strany EU nic nestalo. A je jasné, že ruská vakcína je opravdu dobrá. Výsledky příslušné klinické studie na 20 tisících dobrovolníků byly publikovány ve velice prestižním britském medicínském časopise. Mimochodem - princip ruské vakcíny je stejný jako u té od společnosti AstraZeneca.

Veřejnost je ale rozpolcená, že by se měli nechat očkovat zrovna vakcínou z Ruska.

To je další věc. Jestli v tomhle chce někdo uplatňovat nějaké hloupé politické motivy, tak je to podle mě opravdu trestuhodné. Tady jde přece o zdraví lidí. Pro mě je velmi smutné, že vztahy s Ruskem dospěly do tak špatné fáze. Já jsem jednoznačný podporovatel EU, eurofederalista, ale to, že EU spoluzavinila ten neblahý stav vztahů s Ruskem, považuji za hloupé a nesmyslné.

Takže se ruské vakcíny nebojíte?

Určitě ne. Já mám radost z každé úspěšné vakcíny. Ať už bude třeba čínská, brazilská nebo jihoafrická, ale bude účinná, tak to přispěje k rozšíření našeho arsenálu zbraní proti té nešťastné pandemii. Vsadím se, že i ty čínské jsou na dobré úrovni. Opravdu bych byl pro to, aby se v tomhle na politické ohledy úplně zapomnělo.

Jak byste přesvědčil lidi, aby si takové vakcíny nechali píchnout?

Je pravda, že doposud ruská vakcína, a ani ty čínské, nebyla ještě schválena na evropské úrovni; věřím, že se tak brzy stane. V každém případě je potřeba, aby se lidé spolehli na mínění odborníků a nevěřili různým internetovým nesmyslům. Ale obávám se, že lidem, kteří si myslí, že všechno ruské a čínské je špatné, se to vysvětlit nedá.

aeraluna ( 8. února 2021 19:24 )

A jéje 🤦‍♀️ další snůška snů a zbožných přání dalšího pana odborníka. Ano, Slováci nahnali na testy masy lidí a výsledek se rovná prdu a vyhozeným penězům. A dále a dále...bla bla...njn, nikdo vpodstatě neví co má dělat 🤷‍♀️ každý se ohání "babičke a dědečke", ale k ničemu to nevede a nepovede. Nakonec se to v celém světě všechno rozpadne a nějaká coronabrebera bude to poslední, na co by měl někdo kapacity k řešení. Jediné co společnost aspoň ve vzdáleně podobném stavu jak jsme ji znávali může zachránit, je nechat těch marných anticoronabojůvek, všechno uvolnit a zachránit co se dá. Ano, nějací mrtví budou, ti ale budou stejně - a když včas nepřehodíme výhybku, bude to mnohem mnohem horší - bude tolik obětí, že čas coronabrebery zůstane vzdáleným ideálem krásného světa.

verka1 ( 8. února 2021 17:38 )

Víš na co se používá dezinfekce? 😯 Trump už není prezident a právě on si nevážil lidí.

Covid_19 ( 8. února 2021 17:09 )

sešel se tam se šmejdy, šmejdy vedl Faltýnek, v Brně mu zatrhli kšefty Stokou, tak teď šmejdí v Praze, Ostravě atd

davsopl ( 8. února 2021 16:58 )

@AIiAIice Pokud ti je známo, jak to u nás chodí a nespadl jsi z Marsu, tak ti to objasním. V ČR si každý musí platit zdravotní pojištění a to je s ohledem na jiné vyspělé země vcelku velmi vysoké. Takže každý, musí dostat odpovídající péči v té nejvyšší kvalitě očkování neočkování. Samozřejmě jsou tu i jiné státy, kde je zdravotní pojištění tzv. dobrovolné. Takže zlomíš si nohu, zaplatíš a nemalou sumu. Jsi pojištěná, neplatíš nic.

doktormediciny ( 8. února 2021 16:54 )

Posuzujete to opravdu prisne..Neco projednavali, byli bez večere, hospody jsou zavrene atd.Kdyby snad ho nevyfotili, slo vsechno dal./ Taky mu mohli dat pokutu 5 nebo 10 tisic a vse by utichlo..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa