Poslanci po bouři prodloužili stav nouze do 14. února. Zase prošel návrh KSČM
Tohle Sněmovna ještě nezažila. Jednání o prodloužení nouzového stavu vždy doprovází bouřlivá debata, tentokrát se ale proměnila i ve fyzickou potyčku. To když nezařazený poslanec Lubomír Volný napadl předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD) kvůli výzvám, aby si nasadil roušku a mluvil k věci. Poslanci nakonec po více než 10hodinové debatě souhlasili, že nouzový stav prodlouží do 14. února. Tento termín požadovala KSČM. Dění ve Sněmovně jsme sledovali online.

Hlasování o pandemickém zákoně museli poslanci na čas odložit, protože byly problémy s hlasovacím zařízením. To nefungovalo ani po nucené pauze.
„Ano, nefunguje hlasovací zařízení, nefunguje odhlášení,“ varoval řídící schůze Vojtěch Pikal sněmovní personál.
A přerušil jednání do 14:43.

Valachovou ve Sněmovně rozplakal dopis jako vzpomínka vzpomínka na sestru, kterou zabil covid.
Místopředsedkyně poslaneckého klubu a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v poslanecké Sněmovně popsala, jak jí přišel dopis, ve které autorak popisuje jak ji covid-19 zabil mladší sestru Marcelu. Na závěr řeči se Valachová ve Sněmovně rozplakala.
Na potíže si prý sestra autorky stěžovala už před Vánocemi. Rodina ji proto nechala převézt do nemocnice a na infekční kliniku. „Ve čtvrtek 18. 2. mi lékař řekl, že se její stav zhoršil,“ popsala rodinnou situaci autorky Valachová a pohnutým hlasem pokračovala.
„Můžete se přijít rozloučit,“ odpověděl prý lékař na dotaz, zda může za sestrou dorazit. „Synovec ji pohladil po vlasech,“ přidala bývalá ministryně další silný moment z dopisu.
„Za ty tři hodiny, co jsem u ní zůstala, se mi promítnul celý náš život,“ četla Valachová dál z šesti stránkového dopisu. Lékaři prý reagovali a do dnes jí i píší, že „jsme traumatizovaní, jak pacienti odcházejí a rodiny truchlí,“ popsala slova lékařů.
„Doufali jsme a věřili, že to sestra rozdýchá,“ líčila dál Valachová léčení zmiňované ženy. Čekala na pozitivní telefon lékařů. Ten zazvonil...
„Lékařka mi ale řekla, musím vám oznámit zdrcující zprávu,“ plakala u mikrofonu Valachová. Lékařka pak prý prosila, ať vláda vyhlásí maximální opatření.
„Lidský život je křehký a musíme udělat vše pro to, aby se tato nákaza nešířila,“ dodala Valachová na závěr svého smutného vystoupení.
ČSSD prosazuje plán "Obětujme březen," ve kterém navrhuje tvrdá opatření.

„Paní profesorka Válková neodešla proto, že by vláda něco pokazila. Paní profesorka Válková odešla proto, že jste bezohledný sobec,“ zastal se vládní poslankyně Heleny Válkové předseda opozičních poslanců za hnutí STAN Vít Rakušan.
Nesouhlasím s mnoha poslanci. S paní poslankyní Válkovou v podstatě nikdy. Ale nikdy bych si nedovolil je fyzicky ohrozit. Kolega Volný opět bez zakrytí obličeje. Nebuďme, prosím, jako kolega Volný. #nenimitoVolnyhttps://t.co/9jCqrRhGIp
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) February 26, 2021

„Jsou určitá jména, která by na tomto plénu neměla padat a já to nezopakuju. Žádám poslance Volného, aby to vzal zpět, nebo nějak vysvětlil,“ apeloval poslanec ODS Pavel Blažek, podle kterého se za Volného výroky budou na český parlament dívat přes prsty.
„Pro mě už žádné slovo není tvrdé,“ reagoval Volný, podle kterého česká vláda zabila už 19 tisíc lidí, „a dalších 19 tisíc lidí se chystá,“ dodal nezařazený poslanec. Podle Volného navíc vláda přijímá taková opatření, podle kterých nikdo v České republice nemusí mít nasazenou roušku a nikdo ho k tomu nemůže ani nutit.
Řízení schůze se mezi tím po Tomiu Okamurovi ujal Pirát Vojtěch Pikal, který opět po vystoupení Volného vyhlásil krátkou „hygienickou pauzu“ na vydezinfikování řečniště.

Sněmovna bude jednat bez polední pauzy.

„Raději v očích některých nekulturní, ale živý. Můžete být kulturní, jak chcete, nebo se tvářit, že jste kulturní, ale když máte na rukou krev tisíců lidí, tak vám to moc nepomůže. On i takový Mengele byl kulturní člověk,“ řekl na mikrofon směrem k Lubomíru Zaorálkovi poslanec Lubomír Volný.
Sálem se rozléhalo po těchto slovech bušení do lavic.
Po Volného vystoupení opět sněmovní personál vydezinfikoval řečnický pult.

„Když se mě bude někdo ptát, proč jsme na tom tak špatně, tak mu řeknu, že je to kulturní problém, protože to máme v sobě, porušovat ty pravidla,“ rozkřičel se opět ve Sněmovně ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Politici dnes musí podle Zaorálka předvést, že se dohodli, i když jde o kompromisy.

„Se všichni chováme jako prasata. Jestli tu máme nějakou epidemii, tak jí můžeme zabránit jen díky tomu, že budeme ohleduplní k ostatním,“ nechal se unést poslanec hnutí ANO Jiří Bláha. Upozornil na to, že kvůli lidem, jako je poslanec Lubomír Volný, který nenosí ve Sněmovně roušku, nemůže devět měsíců ani podnikat.
„To, že to půlka národa neřeší, nebo řeší jen v zaměstnání, ale jakmile projdou k branám závodů, tak to porušují...Díky tomu jsme zavření,“ dodal.

Václav Klaus vystupuje ve Sněmovně s respirátorem s nezakrytým výdechovým ventilem. Jeho otec - bývalý prezident Václav Klaus - se nyní léčí z nákazy covidem-19.

Příspěvek v záchranářských montérkách a o správném smrkání.
Svým vystoupením pobavil a zaujal poslance Milan Brázdil (ANO). U pultíku vystoupil v záchranářských montérkách. „Nebojte, pane ministře, jsou vyprané,“ řekl.
V projevu řekl, že sám jako doktor slouží, ale naočkovat se bál, aby nečelil následným otázkám. „Mám nyní strach ze smrti. Chraňte se,“ apeloval na přítomné.
A poslance zároveň poučil, že všichni špatně smrkáme.
„Jen pár z nás umí smrkat. Vy si tlačíte do nosu větší nálož. A náhle z toho je horší průběh té nemoci. Smrká se tak, že se provede jedna evakuace nosní dírky jedním prstem a následně druhým prstem z druhé dírky. A pak si to necpeme do paranazálních dutin a s větší pravděpodobností neonemocníme, nebo neskončíme až někde na JIP,“ popsal jako lékař správný postup.
Lidé by jako prevenci měli podle Brázdila používat také solární sluníčko. „Co člověk může použít, je UV záření. Máme ho doma. Horské slunko, to je náhražka za to, že nemůžeme někde k moři. Použijme ho. Ne jen, že je to něco jako spermici…, promiňte, germicidní záležitost, která zničí bakterie a viry, ale je to i něco, co vám vytvoří na kůži vitamín D, což je něco, co vám pomůže v tomto onemocnění,“ dodal Brázdil. „Jsme ve válce,“ apeloval a vyzval všechny, aby vydrželi.

„KSČM říkala při projednávání zákona, že je špatný, že je šitý horkou jehlou,“ řekl ve Sněmovně k zákonu komunistický poslanec Leo Luzar.
Zkritizoval také zástupce koalice SPOLU, že podpořila zákon za ústupky vládě. „Zákon je nekvalitní, je šitý horkou jehlou a je vytvořený na objednávku. Politickou objednávku a to si lidé nezaslouží,“ rozohnil se Luzar.

„Pandemický zákon je lepší než nic, je žádoucí, aby byl schválen,“ řekl za Piráty šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Zákon je důležitý podle Pirátů především pro podnikatele, kteří by v případě dalších pandemií nebo nutnosti použít pandemický zákon „mohli dostat na kompenzacích nulu,“ dodal. Piráti zákon podpoří.

Slova se ujal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Senát navrhuje zákon schválit. Chtějí v něm jen ukotvit jasný konec opatření ve chvíli, kdy se nebudou vyžadovat opatření na základě pandemického zákona.
Blatný doporučil změny Senátu podpořit.

Poslanci schválili pořad schůze.
Jako první projednají pandemický zákon, který jim vrátil s drobnou úpravou Senát.

Poslanci se teď dohadují o schvalování schůze Sněmovny. Zda mohou vůbec vyřadit hlasování o nouzovém stavu, kvůli kterému původně byla schůze svolána.
„Může to být na hraně,“ varoval předseda Sněmovny Radek Vondráček.
V prvním hlasování poslanci rozhodli o zařazení nového bodu na návrh koalice Spolu.
Hlasování o prodloužení nouzového stavu už ale poslanci z programu nevyřadili.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka vystoupil se stanoviskem koalice SPOLU. „Nemyslím si, že je tu prostor, abychom tu nejistotu udržovali v příštích týdnech. Byl bych rád, abychom tuto nejistotu ukončili,“ řekl Jurečka a navrhnul to, co avizoval za koalici na tiskové konferenci. Spolu chce navrhnout nový bod, kde by ministři řekli, jaká je situace okolo šíření nákazy a jaká situace nás čeká v příštích týdnech.
V rámci tohoto bodu chce koalice přijmout usnesení, ve kterém dá vládě svolení oprávnění vyhlásit nový nouzový stav v délce 30 dnů. „Tímto bychom se vypořádali s tím, jakým způsobem by mohla vláda legislativně správně postupovat,“ dodal Jurečka.

Jako první se ujal slova ve Sněmovně její předseda Radek Vondráček (ANO). Sněmovna si odsouhlasila jednání ve stavu legislativní nouze.
Vondráček navrhuje, aby Sněmovna jednala o prodloužení nouzového stavu až jako o třetím bodu. Až po projednání pandemického zákona, který vrátil Sněmovně Senát.

Šéf ODS Petr Fiala kritizoval vládu, že nejdříve nouzový stav nepotřebovala, protože spoléhala na pandemický zákon.
Poté, kdy změnila stanovisko, vláda prý nebyla schopna dodat podklady.
Jednání vlády s opozicí v kostce:
— Petr Fiala (@P_Fiala) 26. února 2021
Úterý: Nouzový stav dál nepotřebujeme, když bude pandemický zákon.
Středa: Je potřeba nouzový stav. Zítra se setkáme, představíme a zdůvodnit vám všechna opatření.
Čtvrtek: Nic!

Jednání Sněmovny po několika přestávkách na jednání opozice s premiérem Andrejem Babišem konečně v 11:15 začalo.
Podle všeho žádná dohoda o nouzovém stavu zatím není.
Jednání se účastní plný počet poslanců. Ze schůze se ale řada poslanců omluvila - chybí například ale jak předseda ODS Petr Fiala, tak i předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Chybí také předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek nebo Karel Schwarzenberg.
Z vlády se omluvili ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr zemědělství Miroslav Toman i ministr obrany Lubomír Metnar.

Koalice SPOLU - ODS, TOP 09, KDU-ČSL také požaduje, aby vláda vyhlásila nový stav nouze. Prodloužení toho stávajícího považuje za problematické.
Koalice chce také zařadit na jednání Sněmovny nový bod, kde by vláda podala informace o vývoji pandemie a chystaná opatření. V rámci tohoto bodu chce koalice pak přijmout usnesení.
„PS konstatuje, že po ukončení nouzového stavu dne 27. 2. 2020 v návaznosti na šíření nákazy je v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav,“ přečetl návrh usnesení předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Tento návrh prý koalice přednesla Andreji Babišovi. „Mám pocit, že pan premiér nás nepochopil,“ dodal Jurečka.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chtěla po premiérovi i ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) slyšet reakci, co by se stalo v případě prodloužení nouzového stavu, který by soud označil za protiústavní. „Neodpověděli nám,“ varovala Pekarová Adamová.
„Chceme, aby budoucí nouzový stav v sobě neobsahoval žádnou nejistotu,“ dodal místopředseda ODS Martin Kupka. Lidé by podle koalice měli dodržovat omezení sociálních kontaktů...

Dominik Feri požádal o dalších 15 minut na jednání poslaneckého klubu TOP 09. Začátek Sněmovny tak je posunutý až na 11:15.

Diskuse dnes není příliš o tom, zda bude, nebo nebude dále v ČR nouzový stav, ale spíše jakou formou se vyhlásí, řekl ve Sněmovně vicepremiér Havlíček.

Pokud by se teď vláda rozhodla, může podle Bartoše vystoupit a říct, že stávající nouzový stav končí a může vyhlásit nouzový stav nový.
„Prodlužovat nouzový stav, na který jsou podány ústavní žaloby, není podle nás legislativně čisté,“ řekl Rakušan, podle kterého má vláda vyhlásit nový nouzový stav na základě nový okolností.
Důležité je podle obou předsedů především to, aby lidé dodržovali nastavená pravidal, bez ohledu na to, zda platí nouzový stav, nebo se bude vláda řídit případně pandemickým zákonem.
Koalice Pirátů a STAN navrhuje pro lidi z nízkopříjmových skupin SMS voucher na nákup zdravotnických pomůcek, které mají lidi ochránit před nákazou covid-19.
Koalice chce také důsledněji kontrolovat lidi, že dodržují karanténu. „Stejně tak jako kontrolujeme lidi na neschopence,“ řekl šéf hnutí STAN Rakušan.

Po jednání s premiérem vystoupili na tiskové konferenci předsedové volební koalice Pirátů a STAN.
„Nemyslím si, že cesta revokace nouzového stavu, který už je zapsaný ve Sbírce zákonů, je správná,“ řekl Ivan Bartoš. Vláda by proto podle něj měla případně vyhlásit nouzový stav nový.
„Máme pocit, že vláda by měla přijít a vysvětlit opatření, která mají být vyhlášena,“ doplnil Bartoše Vít Rakušan z hnutí STAN.

Schůzka koalice SPOLU, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, je podle informací Blesk Zpráv ve Sněmovně přerušena. Kluby se šly poradit, jak dál v jednání pokračovat.
Premiér požaduje prodloužit stávající nouzový stav. Opozice chce po vládě, aby vyhlásila nový.

Jednání Sněmovny nezačalo ani v 10:00. Předseda poslanců Radek Vondráček řekl, že kluby ODS, TOP 09 i KDU-ČSL „svorně žádají“ o další čas na jednání s premiérem.
Schůze má pokračovat až v 11 hodin.
Předseda klubu SPD Radim Fiala svolal na jednání své poslance.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš si na twitteru stěžuje na špatnou komunikaci vlády. Strana se dožadovala od premiéra podkladů pro dnešní jednání. Andrej Babiš podle něj stále jejich zaslání oddaloval.
„Máme od vlády něco? Nemáme nic, jen hromadu SMS „pošlu ráno, pošlu večer, pošlu po obědě“. Chceme jen zdůvodnění potřeby NS a zamýšlených opatření,“ napsal Bartoš na twitter a připojil také SMS zprávu, kterou posílal Babišovi.
Rád bych vám přiblížil politickou realitu posledních 2 dnů. Začátkem týdne slíbila vláda Pirátům podklady pro plán boje s pandemií. Máme od vlády něco? Nemáme nic, jen hromadu SMS „pošlu ráno, pošlu večer, pošlu po obědě“. Chceme jen zdůvodnění potřeby NS a zamýšlených opatření. pic.twitter.com/t8jDFNmqWG
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 26. února 2021

„Pokud by nouzový stav nebyl prodloužen, tak pravděpodobná alternativa je postup podle pandemického zákona,“ řekla ve čtvrtečním Epicentru studia Blesk Zpráv vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V tom případě by ale vláda nemohla omezit noční vycházení nebo shromažďování lidí. „Což je poměrně velký problém,“ dodala.
„Anebo vláda musí zvážit za pomoci ústavních právníků, zda by byly podmínky vzhledem k situaci, která se den za dnem zhoršuje, pro nové vyhlášení nouzového stavu,“ přidala Schillerová návrh nouzového řešení, pro které by podle svých slov zvedla ruku.
Schillerová ve studiu také přiznala, že vládě nejde příliš komunikace s veřejností a vysvětlování kroků, které mají zamezit šíření nákazy covid-19.

Jednání Sněmovny nezačalo ani v 9:30. Dominik Feri si vzal jako předseda poslaneckého klubu TOP 09 pauzu na jednání jeho frakce, a to do 10:00.
Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka žádal předsedu, zda by se o pauzách mohli politici dozvídat dopředu „nějakým centrálním systémem. Jsme v 21. století, tak abychom se tu nemuseli vždy sejít. Navíc tu máme ten covid,“ dodal Chvojka.

Mimořádná schůze Sněmovny začala v 9 hodin jen formálně. Předseda Radak Vondráček (ANO) ji hned ukončil, protože zástupci stran stále jednají o prodloužení nouzového stavu s premiérem Andrejem Babišem.
„Doufám, že to bude jen do 9:30,“ řekl Vondráček.
Jednání poslanců pro vás budeme sledovat celý den v online reportáži.
Opozice chce, aby vláda vyhlásila nový nouzový stav, ne aby se prodlužoval ten současný, který kabinet vyhlásil od 15. 2. na žádost hejtmanů.

Poslanci budou o dalším postupu rozhodovat ve chvíli, kdy se Česko potýká s dalším extrémním nárůstem nakažených a nemocnice čelí takovému náporu, který od loňského března ještě nezažily.
Ve čtvrtek laboratoře potvrdily 14 457 nových případů. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20 000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19 999.
Pražský městský soud odmítl správní žalobu, která požadovala zrušení nově vyhlášeného nouzového stavu. Soudní senát Ivanky Havlíkové se žalobou věcně vůbec nezabýval. Odmítl to s odkazem na judikaturu Ústavního i Nejvyššího správního soudu.
„Vládní rozhodnutí o vyhlášení nouzového stavu nepředstavuje jednu z forem realizace veřejné správy přijatou správním orgánem. Vláda nouzový stav vyhlašuje na základě ústavního zákona, a činí tak v rámci své exekutivní funkce, která nemá charakter správní, nýbrž ústavní,“ citovala Havlíková Ústavní soud ve svém usnesení z 22. února.
Vládu a ministerstvo zdravotnictví zažaloval kvůli novému nouzovému stavu Michael Svatoš. V žalobě uvedl, že účelem a smyslem ústavního zákona o bezpečnosti ČR je zamezit svémoci ze strany vlády. „Jedná se o závažný zásah do rozdělení moci ve státě a zejména o závažný zásah do lidských a občanských práv občanů České republiky. Je tedy nutné, aby tento zásah vznikl na základě široké dohody politických sil, a nikoliv rozhodnutím, v tomto případě dokonce menšinové, vlády,“ napsal.
Pražský městský soud však v tomto týdnu při rozhodování o jiné správní žalobě konstatoval, že aktuální nouzový stav byl vyhlášen protiústavně.

„Pokud se týká opatření, jejich podmínkou opravdu je zavedení nouzového stavu. Zejména omezení pohybu není možné bez tohoto právního rámce,“
varuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podpoří komunisté nouzový stav do konce března?
„Zkoumáme ty dokumenty, které vláda předkládala,“ uvedl v Událostech na ČT šéf KSČM Vojtěch Filip předtím, než vláda na tiskovce odhalila své záměry ohledně třítýdenního umrtvení Česka.
„Pro nás je rozhodující nikoliv to, kolik se toho bude testovat, protože testování neléčí, ale jakým způsobem bude vláda reagovat na potřebu více vakcín v kratším čase. Naše úvahy směřují k tomu, aby se už vláda nespoléhala na Amsterodam a na EMU, na dodávky z Evropské unie. Abychom se zachovali jako sousední Rakousko nebo Maďarsko a nakoupili vakcíny ať už v dalších zemích, které je vyrábí – jestli to je Rusko, nebo Čína nebo Spojené státy americké, není rozhodující. Rozhodující je, abychom je měli a co nejdříve naočkovali co největší podíl populace. To je pro nás rozhodující,“ uvedl Filip.
Při dotazu na nedodržené dřívější vládní sliby – komunisté požadovali návrat žáků do škol či rozvolnění u skiareálů – poznamenal: „Vláda je menšinová a potřebujeme, aby ten slib vlády byl potvrzen usnesením Poslanecké sněmovny, že vláda začne na tom nákupu pracovat.“

Aktuální nouzový stav je vyhlášen do 27. února. Vláda se na jeho prodloužení i přes nesouhlas Sněmovny domluvila s hejtmany. A nouzový stav vyhlásila 14. února, čímž obešla rozhodnutí Sněmovny.
Koalice Spolu by prodloužení nouzového stavu pokládala za ústavně pochybné a navrhuje, aby kabinet vyhlásil nový nouzový stav. „To je bitva nějakých právních názorů, naši legislativci si myslí, že ten nouzový stav, který jsme vyhlásili na základě žádosti hejtmanů, je v souladu se zákony,“ reagoval Babiš ve čtvrtek na vládní tiskovce.
Za mě je covid průšvih, okolo mě umírají lidé a nejsou to vždy 80 +. Kdybych mohla, tak bych se odstěhovala někam na samotu s rodinou. Považuji politiky za ubožáky, kteří se nedovedou domluvit. POkud je průšvih v nemocnicích a nestíhá se, tak zdravý selský rozum velí, přitvrdit. Prostě chodit na 100 metrů od domova, z covidu se nedostaneme. Když mi někdo z mých přátel řekne, že ho rouška omezuje na jeho právech, tak bych mu dala pár facek. jen ***m vadí základní ochrana. Je slyšet, jak hospodští jsou na mezině, nebo herci...a ty kteří jsou nejvíce postiženi mlčí...průvodci a průvodkyně od cestovek. Prostě trochu škudlí, či se rekvalifikují....mají můj obdiv. Z takového Polraicha se mi zvedá žaludek. Je mi smutno.