Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcíny. Na očkování v lékárnách je nutná změna zákona

Autor: ČTK - 
14. ledna 2021
18:50

Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek nejen v lékárnách, ale i v očkovacích centrech. ČTK to po jednání prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) sdělila mluvčí komory Michaela Bažantová. K možnosti očkování proti covidu-19 v lékárnách je nutná legislativní změna, komora očekává návrh změny zákona. Registrace pacientů k očkování v lékárnách bude možná jako poslední varianta. Spustit by se měla během příštího týdne.

Registrace v lékárnách bude lidem dostupná při nemožnosti přihlásit se do systému přes call centrum, praktického lékaře nebo obecní úřad. „Registrace v lékárně nebude k dispozici ihned od pátku, ale pravděpodobně během příštího týdne, kdy bude registrační portál plně funkční a bude dostatek objednacích termínů,“ uvedla Bažantová. Nelze předpokládat zapojení všech lékáren, rozhodují o tom především jejich provozovatelé. Registrující lékárna se pro veřejnost označí plakátem ministerstva zdravotnictví.

Vakcína proti covid-19 od firem Pfizer/BioNTech už je v Česku (27. 12. 2020)Vakcína proti covid-19 od firem Pfizer/BioNTech už je v Česku (27. 12. 2020) | ČTK / Deml Ondřej

Registrace na očkování proti covidu-19 pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna v 08:00. Hlásit se mohou přes web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221. Zdravotníci se mají podle Blatného dál hlásit přes zdravotnická zařízení, registrace pro ně začne 18. ledna nebo nejpozději 22. ledna.

Video Vakcína dorazila do Ostravy - Michal Charbulák

Krebs se zástupci vlády hovořil i o možnosti očkování přímo v lékárnách, k čemuž je ale nutná legislativní změna. „Podmínky pro to, aby lékárníci mohli očkovat, je vhodné připravit tak, aby tato možnost byla k dispozici ve chvíli, kdy bude potřeba využít kapacity lékárníků,“ uvedla komora. Lékáren je v Česku asi 2800.

starypes ( 14. ledna 2021 19:25 )

Očkování v lékárnách by snad připadalo v úvahu pouze v případě krajní nouze. Zatím je myslím zbytečně vyvolávat paniku ještě větší než je.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud