Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Zátah v otevřené restauraci! Strážníci v Praze 1 nachytali hosty s pivem. „Šlo o pracovní schůzky,“ brání se majitel

Autor: pom - 
14. ledna 2021
16:13

Na restauraci Základna v Dlouhé ulici v centru Prahy si v pondělí posvítili pražští strážníci. Když vešli dovnitř, našli u několika stolů hosty, kteří právě dojídali jídlo, a to i přesto, že restaurace mají být z důvodu vládních nařízení zavřené. Podle jednoho z majitelů v restauraci probíhaly pracovní schůzky.

Strážníci ve čtvrtek zveřejnili zhruba minutové video, na němž je vidět, jak vcházejí do restaurace, u výčepu stojí dva muži bez roušek, v další místnosti pak u několika stolů sedí lidé. Nejméně jeden z nich má před sebou talíř s jídlem, v ruce příbory a před sebou pivo. „Majitel hlídce tvrdil, že se jedná pouze o zaměstnance. Jeho tvrzení ale vzápětí vyvrátili všichni hosté. Shodně uvedli, že když si chtěli objednat jídlo s sebou, dotyčný jim řekl, že má normálně otevřeno, ať se posadí a dají si pivo,“ popsala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Jeden z majitelů podniku, Petr Gremlica, který byl v tu dobu na místě, pro Blesk.cz uvedl, že restaurace byla zavřená, přiznal ale, že v ní probíhaly pracovní schůzky. „U jednoho stolu seděl člověk, který restauraci stavěl, se svým právníkem, ob jeden stůl jsem seděl já s IT pracovníkem a probírali jsme správu sítě. U třetího stolu seděla skupinka lidí, jež s námi jednala o pronájmu volné jednotky, která je v Dlouhé ulici k mání,“ uvedl s tím, že jeden z přítomných ho požádal, zda by mohl dostat večeři, s čímž majitel souhlasil.

„Nevím, co je špatného na tom, že svému obchodnímu partnerovi dám jídlo,“ uvedl. Že by zval do podniku hosty s tím, že je otevřeno, rázně odmítl. „Restaurace je prosklená jako akvárium, jde do ní vidět z Dlouhé i z Rybné ulice. Jsme v zoufalé finanční situaci a tímto způsobem si opravdu život nepotřebujeme komplikovat,“ vysvětlil restauratér. Přiznal, že obsluha u výčepu, která vydávala pivo v PET lahvích zákazníkům, neměla nasazenou roušku. „Uznávám, že tím jsme se provinili,“ dodal.

Správní řízení

Gremlica také kritizoval postup strážníků, kteří podle jeho slov vtrhli do restaurace, nepozdravili ani neuvedli důvod, proč restauraci kontrolují, načež prohledali sklady i mrazicí a chladicí boxy bez přítomnosti majitele či provozního. „To považuji za vrchol,“ řekl.

Jeho nařčení však Seifertová vyvrací. „K dispozici máme asi hodinový záznam z celého řešení daného protiprávního jednání. Pro ilustraci příběhu jsme zveřejnili asi minutové video, ve kterém je hned na začátku zcela jasně slyšet, jak strážníci po vstupu do prostor restaurace opakovaně pozdravili a uvedli, proč do ní vstoupili,“ řekla Blesk.cz.

Na záznamu je skutečně slyšet, jak zasahující strážníci po vstupu do restaurace opakovaně zdraví. Jeden z nich se ptá: „Copak tady dělají ti hosté?“ V dalším střihu je pak slyšet začátek dotazu majitele restaurace na to, proč strážníci do restaurace přišli, dalším vyřčeným slovům však nejde rozumět. „Máte otevřeno i přes zákaz, nedodržujete rozestupy, nemáte roušky,“ uvádí pak v další části videa jeden ze strážníků.

„Strážníci jsou na místě povinni zjistit skutečný stav věci a případně jej kompletně zdokumentovat pro potřeby správního řízení. Vládní porušení nebyla řešena na místě, k dořešení byla předána správnímu orgánu, zde bude mít majitel dostatečný prostor vysvětlit své protiprávní jednání,“ dodala s tím, že za postupem strážníků městská policie jednoznačně stojí.

Video Restauraci Základna v centru Prahy kontrolovali kvůli porušení vládních nařízení 11. ledna vpodvečer strážníci. - Městská policie Praha

Znovu otevřeno?

Všichni hosté po kontrole podle mluvčí uposlechli výzvy hlídek, nasadili si roušky a restauraci opustili. „Podle aktuálních informací je tato restaurace opět otevřená a umožňuje vstup hostů do vnitřních prostor, což aktuálně opět řešíme,“ uvedla Seifertová ve čtvrtek odpoledne. Majitel restaurace na to uvedl, že i dnes, tedy ve čtvrtek, funguje pouze výdejové okénko a v restauraci probíhají pracovní schůzky majitelů či manažerů restaurace. Gremlica, jenž provozuje celkem pět restaurací, z nichž dvě jsou kvůli koronavirové krizi v insolvenci a další dvě podle jeho slov „těsně nad ní“, se ve správním řízení hodlá bránit.

V České republice teď platí nejvyšší, pátý stupeň protiepidemického systému. Restaurace musejí být od 18. prosince znovu zavřené, prodávat smějí jen přes výdejové okénko.

zkratik ( 14. ledna 2021 19:22 )

Gremlica také kritizoval postup strážníků, kteří podle jeho slov vtrhli do restaurace, nepozdravili ani neuvedli důvod, proč restauraci kontrolují, načež prohledali sklady i mrazicí a chladicí boxy bez přítomnosti majitele či provozního. „To považuji za vrchol,“ řekl.

to je debil,nejlepší obrana je útok.Neví,že maj policajti na uniformách kamery?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud